Növényvédelmi előrejelzés

Ne feledjék a szőlőszüret utáni lemosó permetezéseket! – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

Tart még a szőlőszüret, de a lisztharmat áttelelését biztosító kazmotéciumok képződése felgyorsult, így a fürtök leszedése után el kell végezni a lemosó permetezéseket, főként az érzékeny fajtákban.

Az elmúlt héten folytatódott a nyugodt, időjárási frontoktól mentes időjárás. Elszórtan ugyan hullott némi csapadék, de ez inkább csak a nyugati és északkeleti tájegységeket érintette. A nappali maximum hőmérséklet rendszeresen 25–30 oC közelében alakult, és éjszakára sem süllyedt 15 oC alá.

A magas páratartalomból reggelenként erős a harmatképződés, de ezt a délelőtti napsütés gyorsan felszárítja. A jelenlegi időjárás elsősorban a rovarkártevőknek kedvez, de a gyümölcsfertőző monília szintén jelen van minden érőfélben levő gyümölcskultúrában.

Moníliás fertőzés almán

Az almatermésű fák közül az alma és a körte folyamatosan érik, a birs még a gyümölcsnövekedés időszakában van. Az alma és a körte nehezen színeződik a légköri szárazság miatt, és hiányzik a rendszeres éjszakai nagyobb mértékű lehűlés.

A folyamatos gyümölcshullás a korábbi molyfertőzés és a szárazság következménye, a lehullott gyümölcsökön, de sok esetben már a fán tetemes a moníliás fertőzés.

A rothadásnak indult termésen rengeteg a szomjazó hangya és darázs, de felhőben röpködnek a muslicák is. Tápanyagfelvételi problémák miatt sok a kalciumhiányos, foltosodó termés, elsősorban a házikertekben.

Az élelmezésegészségügyi várakozási idő szigorú betartása mellett még van lehetőség a kalcium pótlására, illetve a tárolási betegségeket gátló gombaölő szerek együttes kijuttatására. A lehullott termés eltávolítása megakadályozza a monília terjedését. A keleti gyümölcsmoly már alig repked a feromon csapdákba, így újabb fertőzés már nem érinti a birs termését.

A szőlő szürete tart, a szárazság miatt újabb gombás fertőzést csupán a lisztharmat okoz, elsősorban a levelek újrafertőződése a jellemző. Enyhe peronoszpóra fertőzést a másodlagosan fejlődő fiatal hajtásokon láthatunk.

Aranyszínű sárgaság szőlőn

A lisztharmat áttelelését biztosító kazmotéciumok (áttelelő képletek) képződése felgyorsult, így szüret után a lemosó permetezések elvégzése, főként az érzékeny fajtákban, időszerű lesz. Az aranyszínű sárgaság fitoplazma tüneteit mutató tőkéket minél előbb távolítsuk el az ültetvényből, vagy pedig jelöljük meg a későbbi eltávolítás érdekében.

A dióburok felrepedése jelzi a termés érését. Most elsősorban a nyugati dióburok fúróléggyel fertőzöttek hullanak le. A termést megfertőzte a baktériumos rothadás is, így a feketéllő dióval találkozunk a fák alatt. A légy még csökkenő intenzitással rajzik ugyan, de az idei fertőzés valamivel kisebbnek tűnik a korábbi években tapasztaltaknál.

Nyugati dióburok fúrólégy kártétele

A káposztaféle zöldségnövények környezetében a káposztalepke nagy tömegben repked. A korábbi fertőzésből származó hernyók csoportosan rágják a leveleket, de más, lombszinten károsító bagolylepkék is kiveszik részüket a károkozásból. Folyamatos védelmet igényelnek a növények, mert a károsítás még eltart a hidegebb napokig.

Káposztalepke hernyók kártétele
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Projekt a paradicsommoly elleni védekezés biológiai elősegítése érdekében

2023. május 15. 10:39

2006-ban jelent meg Spanyolországban a paradicsommoly, ami az értékesítési lánc egészét tekintve jelentős veszteségeket okoz.

Akár duplájára is növelhető a magyar kertészeti ágazat kibocsátása

2018. március 5. 08:16

Az évi közel 2,5 millió tonna átlagos zöldség-, gyümölcstermés akár 1 millió tonnával lenne növelhető az agrárkamara országos osztályvezetője szerint.

Nagy az eltérés a zöldség- és a gyümölcstermékpályák között

2018. november 6. 11:47

Az EU-csatlakozást megelőző időszak átlagában Magyarország zöldségtermő területe meghaladta a 100 ezer hektárt, de a vetésterület az elmúlt években a 74 ezer hektárt sem érte el.

IKR Agrár termékújdonságok, amikkel a kertészet állja a tavaszi árversenyt!

2022. március 30. 06:00

A nitrogénárak emelkedése miatt sokan a 2022-es szezon legfenyegetőbb limitáló tényezőjének a műtrágyatermékek bekerülési árait, elérhetőségüket látják. Az IKR Agrár kertészeti üzletágával dolgozó partnereknek azonban idén sincs mitől tartaniuk, a helyzetre ugyanis két eltérő megoldást is kínálunk kibővített termékportfóliónkkal.