Lengyelország csak előzetesen egyeztetett fegyverszállítmányokat küld Ukrajnának – közölte a varsói kormányszóvivő, a gabonavita miatt megváltozott kétoldalú kapcsolatok közepette néhány héttel a lengyel parlamenti választások előtt.
Lengyelország azon döntése, hogy meghosszabbítja az ukrán gabonaimport tilalmát, bosszantotta Kijevet. Lengyelországot egészen a közelmúltig Ukrajna egyik legmeghatározóbb szövetségesének tekintették az Oroszországgal folytatott háborúban.
Mateusz Morawiecki miniszterelnök kijelentette, hogy a NATO-tag Lengyelország már nem támogatja fegyverekkel Ukrajnát, és saját fegyverkészleteinek újjáépítésére összpontosít.
Jacek Sasin államvagyon-miniszter szerint a gabonaimport körüli vita nem azt jelenti, hogy Lengyelország felhagyott Ukrajna támogatásával Oroszországgal szemben, hanem azt, hogy Varsónak fel kell töltenie saját fegyverkészleteit.
Ebben az esetben a lengyel érdekek az elsők. Nem fegyverezhetjük le a lengyel hadsereget, nem szabadulhatunk meg a biztonságunkhoz szükséges fegyverektől”
– mondta Sasin.
Ukrajna diplomáciai megoldást szorgalmaz
Ukrajna beleegyezett a szlovákiai gabonaexport engedélyezéséről szóló megállapodásba, és egyezséget szorgalmazott Lengyelországgal a szomszédai által a gabonára vonatkozó korlátozások megszüntetéséről.
Szlovákia, Lengyelország és Magyarország nemzeti korlátozásokat vezetett be az ukrán gabonaimportra a múlt héten, miután az Európai Unió végrehajtó testülete úgy döntött, hogy nem hosszabbítja meg a behozatali tilalmat ezekre az országokra, valamint Bulgáriára és Romániára.
Az elmúlt év nagy részében Ukrajnából, a világ egyik legnagyobb exportőréből származó gabona mintegy 60 százalékát szállították át az öt keleti EU-tagországon.
A szlovák mezőgazdasági minisztérium közölte, hogy megállapodott Ukrajnával a gabonakereskedelem engedélyezési rendszerének felállításáról, amely létrehozása után négy ukrán áru Szlovákiába történő behozatalára vonatkozó tilalom feloldását teszi lehetővé.
Megállapodtunk abban, hogy az engedélyek kiadásán és ellenőrzésén alapuló gabonakereskedelmi rendszert hoznak létre”
– közölte a szlovák minisztérium.
Amíg ez a rendszer nem működik, addig a négy árucikk Ukrajnából történő behozatalára vonatkozó tilalom érvényben marad.”
A szlovák minisztérium közölte, hogy Ukrajna beleegyezett, hogy visszavonja WTO-panaszát.
Ukrajna közölte, hogy mezőgazdasági minisztere a lengyel kollégájával folytatott telefonbeszélgetésben beleegyezett abba, hogy mindkét ország érdekében megoldást találjon a gabonavitára – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
Nincs olyan személy Ukrajnában, aki érdekelt volna abban, hogy problémákat okozzon a lengyel gazdáknak”
– mondta Vasyl Zvarych Ukrajna lengyelországi nagykövete a PAP lengyel állami hírügynökségnek, hozzátéve, hogy szerinte megállapodás születhet a gabonakérdésben.
A spanyol mezőgazdasági miniszter azt mondta, hogy a tilalmak törvénytelennek tűntek, míg francia kollégája azt mondta, hogy megkérdőjelezik az európai szolidaritást.
Csökkenhet Oroszország gabonapiaci befolyása
Oroszország befolyása Ukrajna Fekete-tengeren keresztül történő gabonaexportjára az elkövetkező hetekben valószínűleg csökkenni fog, mivel egyre több hajó hagyhatja el az ukrán kikötőket, és a növekvő költségek arra késztethetik Moszkvát, hogy újragondolja a gabonaszerződésből való kilépését. – mondta az amerikai külügyminisztérium egyik magas rangú tisztviselője.
James O’Brien, a washingtoni Külügyminisztérium Szankciók Koordinációs Irodájának vezetője elmondta, hogy a vezetők az ENSZ Közgyűlésén a héten megvitatták az Oroszország által júliusban lemondott megállapodás újraélesztésére irányuló erőfeszítéseket.