Valószínű, hogy már mind autóztunk úgy az esti vagy hajnali szürkületben, hogy közben arra „vártunk”, mikor lép, ugrik vagy szalad ki elénk egy kisebb, vagy méretesebb vad. A velük való találkozás, még ha személyi sérülés nélkül meg is ússzuk, a gépkocsin emléket hagy, ezzel együtt pedig jelentős kiadást eredményez. A közelmúltban módosult a vadászati törvény, így ezentúl, ha az autóbaleset egyik elszenvedője egy vad, akkor szinte minden esetben az adott gépjármű vezetője lesz a hibás.
A módosítás július hónapban lépett hatályba, azonban így októberben, a vadászati szezon első napjaiban érdemes áttekinteni, hogy pontosan miről is van szó.
A Biztositok.hu oldalon megjelent összefoglaló szerint 2023. július 1-je előtt, ha a gépkocsivezető betartotta a KRESZ szabályait, akkor a kár áthárítható volt arra a vadásztársaságra, amelynek területéről a vad az úttestre tévedt. Sőt, bizonyos esetekben élhetett azzal is, hogy a kárt a közútkezelőre hárította át.
A bírói gyakorlat alapján ugyanis az autópályán és gyorsforgalmi úton a sofőröknek nem kell számítaniuk arra, hogy az úttesten vad jelenik meg, ugyanis ez elsődlegesen a vadásztársaság működésének körében felmerülő rendellenességének tekinthető.
És eljött 2023. július 1.
És ezzel együtt az új szabályozás. Eszerint nem minősül a vadászatra jogosult felróható magatartásának vagy a tevékenységi körében előálló rendellenességnek, ha a vad az életmódjából, szokásos táplálkozási, szaporodási viselkedéséből következő helyváltoztatása miatt jelenik meg a lakott területen kívül közúton, autóúton, autópályán vagy a település belterületén.
Kivétel ez alól, ha a vad megjelenése a vadászatra jogosult tevékenységével áll okozati összefüggésben.
Mindez nekünk, gépkocsivezetőknek azt jelenti, hogy igen megnehezedik, szinte ellehetetlenül annak bizonyítása, hogy a vad megjelenése a vadászatra jogosult tevékenységével áll-e okozati összefüggésben, vagy sem.
Ha ezt tényt a balesetet követően nem tudjuk bizonyítani, akkor a vadásztársaság felelőssége nem áll fenn. Tehát azzal a következménnyel jár számunkra, hogy nem lesz köteles megtéríteni az autóban szenvedett kárt-károkat sem.
A vadásztársaság felelőssége a törvénymódosítás értelmében nem lehetséges, ha a vad nem azért keveredett az útra, mert éppen űzték, lőtték vagy hajtották. Így a gépkocsiban keletkezett kár mellett számolnunk kell azzal a lehetőséggel is, hogy a vadásztársaság igényli tőlünk az elgázolt, tulajdonába tartozó vad értékének a megtérítését.
Mi javasolt?
A szakemberek egybehangzóan azt javasolják, hogy célszerű a vadgázolást követően azonnal rendőrt hívni, illetve nagyon részletesen helyszínelni. Ez azt jelenti, hogy rögzíteni kell az esemény pontos leírását fényképpel, videóval alátámasztva a baleseti beszámolót.
Ezenkívül fel kell venni a kapcsolatot a vadásztársasággal, és jelezni számukra a történteket. Mint megtudtuk, elérhetőek kifejezetten vaddal történő gázolás esetére ún. térítő kiegészítő felelősségbiztosítások, azonban ezek jórészt maximum 500 ezer forintos értékhatárig vállalják a károk megtérítését.
(Fotó: Noah Meinzer/Pixabay)