Tápanyag-utánpótlás

Egy trágya, amit talajminőségre szabható beltartalommal is kínálnak

Master Good

A Master Good cégcsoport 10 évvel ezelőtt kezdett hozzá a fejlesztéshez, mára a Bio-Fer üzeme Magyarország piacvezető szerves trágyáját készíti, a tervek szerint pedig 3 év alatt Európa legnagyobb szerves trágya gyárává válik.

2022-ben 8 terméket, köztük 4 biominősítésűt kínáltak, és 30 ezer tonna trágya került értékesítésre. Idei újításuk, hogy a gazdák által előzetesen beküldött talajminta alapján talajminőségre szabható trágyát is képesek előállítani.

Id. Bárány László az üzem új innovációjával kapcsolatban elmondta: „A Bio-Fer üzemében sikerült olyan technológiai fejlesztést végrehajtanunk, melynek köszönhetően nem egyszerűen egy sztenderd, magas beltartalmi értékekkel bíró tápanyagot, szerves trágyát tudunk előállítani, hanem szinte bármilyen összetételű terméket »étlapra tudunk tenni«.

A legmodernebb technológiával felszerelt központi laboratóriummal rendelkezünk. Ha valaki talajmintát küld be hozzánk, akkor az adott talaj fizikokémiai és beltartalmi vizsgálatát elvégezzük, feltárjuk, melyek azok a makro- vagy mikroelemek a talajban, melyek pótlásra szorulnak. Ezeket a gyártás során beemeljük a receptúrába, így »testre szabva« állítjuk elő a talajba kikerülő trágyakeveréket”.

Id. Bárány László kiemelte, a külföldi üzemek nem tudnak figyelembe venni extra termelői igényeket és azt, hogy minőségi többletigényt kielégítve speciális formulázással, egyedi igényre szabva gyártsanak le egy terméket.

A Bio-Fer konkurenciája általában három-öt késztermék van a palettán, melyek beltartalmi minősége a nitrogén, foszfor, vagy a kálium tartalom alapján változik. A Bio-Fer termékskála ennél lényegesen nagyobb, forgalmaznak biominősítésű terméket is, ezzel az innovációval pedig további lehetőségek is nyílnak a gazdák számára, akik a romló minőségű hazai földek állapotát szeretnék javítani a magasabb hozam elérése érdekében.

Miért jobb a csirketrágyából készült szerves trágya a többihez képest?

„Nitrogén, foszfor, kálium – ezek a makroelemek, melyekre a növényeknek szüksége van. Azonban ezen hatóanyagok mellett a mikroelemek is kiemelten fontosak – kezdi a magyarázatot Id. Bárány László, majd folytatja: – Amikor egy növénytermesztő műtrágyát vesz, az a fent említett makroelemekből áll különböző arányban összekeverve. Rendelhet hozzá ugyan kiegészítést kénnel, mangánnal, rézzel stb., de minderre csak tetemes extra áron van lehetősége.

A csirketartásnál, a takarmány receptúrában háromszoros dózisban adjuk a mikroelemeket (magnézium, kén, bór, mangán stb.) a táphoz, hogy a kívánt mennyiség a lehető leggyorsabban felszívódjon, a csirkének ugyanis az összes haszonállatfaj közül a legrövidebb az emésztőcsatornája. A dózis kétharmada így bentmarad a trágyában, tehát távozik az állatból az emésztőcsatorna végén. Ennek köszönhető, hogy a csirketrágyánkkal a gazdák egy jól felvehető tápanyag összetételű makro- és mikroelemsort vásárolnak meg alapáron.”

Kalkulálható és stabil árak

A háború okozta válság következményeképpen elszálltak az energiaárak, ennek következtében a műtrágya árak szinte megfizethetetlenné váltak. Más európai szerves trágya beszerzésekor a logisztikai költségek drasztikus növekedésével és az instabil devizaárfolyammal számolhattak a gazdák.

Manapság tehát hatalmas értékkel bír a tény, hogy a Master Good akár egy éves árat képes meghatározni forintban, amit komolyan vesznek és be is tartanak. A magas, kalkulálhatatlan költségek miatt egyre több termelő kezdett a Bio-Fer termékei felé fordulni.

A Baromfi-Coop Kft. teljes szolgáltatás tud nyújtani a Bio-Fer vásárlók számára, amely a jelenlegi precíziós gazdálkodás alapja. A termelőt a szakembereink felkeresik, átbeszélik, hogy milyen területen milyen növényt szeretne termeszteni.

Ezt követően az adott talajból mintavétel történik, melyet a Bio-Fer akkreditált központi laboratóriumába beszállítanak. A vizsgálólabor a tápanyag gazdálkodásban fontos paramétereket tudja vizsgálni: Arany-féle kötöttség (KA), pH (KCl), vízben oldható összes sótartalom, humusz tartalom, szénsavas mész (CaCO3), (NO3+NO2)–N, , P2O5, K2O, Na, Mg, S, Mn, Zn, Cu.

Az eredményeket is figyelembe véve a szaktanácsadók tápanyag gazdálkodási tervet készítenek a termelők számára, így biztosítva a legoptimálisabb termék választást és mennyiségi felhasználást.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az őszi alaptrágyázás jelentősége őszi búzában

2024. november 21. 16:10

Kísérletek bizonyítják, hogy a búza még csernozjom talajon is képes megduplázni, hektáronként 9 tonna fölé növelni a termés mennyiségét.

A tápanyagellátás hatékonyságának fokozása jó időzítéssel és tápoldatozással a szabadföldi zöldségtermesztésben, 2. rész

2024. november 19. 14:40

A növény a tápanyagokat vízzel együtt veszi fel, ezért az intenzív termesztésben érdemes a trágyakijuttatás tápoldatos formáját választani.

A nitrogén-műtrágyázás hatása a szója hozamára és táplálóanyag-tartalmára

2024. november 15. 14:40

Számos kísérlet igazolja, hogy a szója terméshozama – csakúgy, mint a termés fehérje- és olajtartalma – nem mutat összefüggést a N-műtrágyázással. Ugyanakkor hasonló számban találkozhatunk olyan kutatási eredményekkel, amelyek a N-műtrágyázás eredményességét bizonyították.

Hektáronként több mint 800 adat precíziós talajszkenneléssel a megfelelő tápanyagellátásért

2024. november 7. 11:10

Az elmúlt évtizedekben sokat romlott a talaj szerkezete, ami talajvesztéshez - deflációhoz és erózióhoz - vezethetett, és csökkent vízmegtartó képessége is.

Megmérték, mennyi trágyát termel egy hízósertés

2023. december 15. 13:10

A trágya mindig értéket képviselt a mezőgazdaságban, de az orosz–ukrán háború és az energiaárak robbanásszerű emelkedése óta a jelentősége még jobban megnőtt. Emiatt is jó tudni, hogy átlagosan mennyi trágya keletkezik egy hízó után.

Szarvasmarha-trágyával fűti otthonát az osztrák gazda

2023. szeptember 18. 06:40

A trágyából származó hulladékhőt a tömlőkön átfolyó víz felmelegítésére használja fel, és így melegíti fel otthonát.

73 millióra büntettek egy gazdát, miután tőle került trágya egy ivóvíztározóba

2024. január 16. 07:10

Rosszul végződött az év egy észak-rajna-vesztfáliai gazdálkodó számára, ugyanis a bíróság decemberben 192 ezer euró (72 960 000 forint) büntetést szabott ki rá – plusz a kamatok. Ugyanis az ő területéről került trágya a Neye nevű víztározóba, ahonnan egyebek mellett a Remscheid nevű város kapja az ivóvizet.

Füvesítési kisokos – az alapok

2021. október 24. 04:36

A kerti füvesítéshez az ősz első két hónapja a legjobb időszak. Ragadjuk meg az alkalmat, és lássuk, mire van szükség a kerti gyep vagy pázsit sikeres kialakításához.