Agrárközélet

Kompromisszumos megoldás a vízfolyások védelme érdekében

Agrofórum Online

A lefolyás okozta talaj és tápanyagveszteség miatt az Egyesült Államokban, de a világ más pontjain is jelentős mértékű ökológiai és gazdasági kárral kell számolni. Heves esőzések után műtrágya- és növényvédőszer-tartalmú talaj mosódik le a vízfolyásokba, mely végül eljut például a Mexikói öbölbe is. 

A lefolyás okozta talaj és tápanyagveszteség miatt az Egyesült Államokban, de a világ más pontjain is jelentős mértékű ökológiai és gazdasági kárral kell számolni. Heves esőzések után műtrágya- és növényvédőszer-tartalmú talaj mosódik le a vízfolyásokba, mely végül eljut például a Mexikói öbölbe is. A tápanyag-feldúsulás miatt a halak pusztulását okozó oxigénszegény állapot alakul ki.

A káros folyamat fákkal beültetett védősávval hatékonyan csökkenthető. A mezőgazdasági termelők azonban nem feltétlen támogatói az eljárásnak, mert a fák közvetlen szomszédsága negatívan befolyásolhatja a termésmennyiséget az árnyékolás és a vízelvonó hatás miatt. A Missouri Egyetem Agroerdészeti Központjának kutatói e probléma megoldására azt javasolják, hogy a fás védősáv és a termesztett növény közé egy pufferzónát létesítsenek a gazdálkodók – melyről a https://www.sciencedaily.com/releases/2016/06/160630155409.htm címen található beszámoló. E technika alkalmazásával mérsékelhető a lefolyás, mindamellett a termesztés környezeti körülményei nem változnak kedvezőtlen irányba.

A probléma megoldására több változat is született. Ezek között a fafajok és termesztett növények különböző kombinációi szerepeltek olyan pufferzóna közbeiktatásával, ahol a fák haszonnövények irányába terjedő gyökerét átvágták, a területet pedig egy természetvédelmi program keretében például őshonos fűfajokkal vetették be, az ott előforduló állatfajok számára élőhelyet biztosító vegetációt alakítottak ki. Kipróbálták azt is, hogy a termesztett növény melletti fák szántóföld felé növő gyökereit átvágták; ez azonban nem volt elegendő (az árnyékolás miatt) a hozamcsökkenés elhárítására.
A pufferzóna szélességét a védősávba telepített fafajok magasságának függvényében határozták meg.
Az új eljárást főként kukoricatermesztőknek ajánlják, szója esetén nem tapasztalták a fák közvetlen szomszédságának termésre gyakorolt kedvezőtlen hatását.

(Polgárné Balogh Eszter – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gödöllőn kap új otthont a Mezőgazdasági Múzeum

2025. június 11. 13:10

Gödöllőre, a MATE területére költözik a Magyar Mezőgazdasági Múzeum. Az új létesítmény 2029-re készülhet el.

Akkumulátorok új élete: elindult a BASF új üzeme

2025. június 9. 13:10

A BASF új üzeme évente 40.000 EV-akkumulátor feldolgozására képes – kulcsszerepet kap az EU nyersanyagfüggetlenségi céljaiban.

Fügepálinka, aszú, libamáj – ilyen bonbont még nem evett!

2025. június 8. 13:10

Rekordszámú nevezéssel zárult a Brillante-2025 verseny, ahol a legjobb párlatok és pálinkás bonbonok is díjazásban részesültek.

Tengerentúli kapcsolatait erősíti az Állatorvostudományi Egyetem

2025. június 3. 12:40

A Purdue Egyetemmel kötött együttműködési megállapodást az Állatorvostudományi Egyetem – cél a tudományos és oktatási jelenlét bővítése.

Hogyan gondozzuk a magról kikelt avokádót?

2023. május 9. 04:36

Magról kikelt avokádót gondozok, amely kb. 30 cm magas. Nagyon szép, egészséges, nagy levelei vannak már. Cserépben van. Hogyan gondozzam a továbbiakban?

Cellulózbontás a BactoFil® Cell segítségével!

2019. szeptember 26. 09:46

A BactoFil Cell által kezelt, gyorsabban elbomló szármaradványok – 75-80%-os tömeg-csökkenéssel - hamarabb szolgálják a szerves anyag növekedést.

Talajlazító ajánlat hazai referenciákkal és videókkal

2019. július 4. 13:51

A talajlazítás fontosságát nem lehet elégszer kihangsúlyozni, a megfelelő időben és módon végzett lazítás látványos eredményeket hozhat a termelésben. A talajlazító alkalmazásával javíthatjuk talajaink állapotát, megszüntethetjük a károsan tömörödött eke- és tárcsatalp réteget. A lazított talajrétegben a víz mélyebbre jut, növekszik a talaj levegőtérfogata és felgyorsul a talaj biológiai élete.

Gépészet Videó

Miért világosak a naspolya levelei?

2018. május 7. 13:42

H. Lajos kérdése: a holland óriás naspolyának miért világosak a levelei, mi a problémája, mivel védekezzek ellene?