Mikor és mivel javasolják a téli lemosó permetezést házikertekben? Néhány gyümölcsfám van, pár tő szőlőm és néhány díszbokrom. Egyféle permetszert szeretnék csak használni, egyszerűsítve a munkát.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A téli lemosó permetezés a fás növények nyugalmi idejében végezhető, amikor a lombhullató, évelő fás növények levelei már lehullottak, csupán fás részeik telelnek át. Ez hosszú, több hónapos időszak, melynek az elején és a végén is szoktak lemosó permetezést végezni. Lehet ennek megfelelően két alkalommal is permetezni lombvesztés után közvetlenül, majd a rügypattanás kezdetén. A kétszeri kezelés hatékonyabb, ha erre nincs mód, akkor a tavaszt megelőző kezelést javaslom, az a fontosabb.
A lemosó permetezés a beteg részek kimetszése nélkül nem kellően hatékony, tehát ez előzze meg minden esetben a permetezést.
Permetezésre fagymentes időszak alkalmas, amikor a fák hőmérséklete is meghaladja a 0 °C-os hőmérsékletet, különben a permetlé ráfagy a fára, anélkül, hogy hatását kifejthetné. Napos, száraz, szélcsendes időszakot válasszon ki erre a munkára, amikor várhatóan pár napos eső mentes nap követi a kezelést. Érdemes a permetlevet felmelegített, 20-25 °C-os vízzel készíteni, amivel a szerek oldhatóságát biztosítja.
Az „univerzális” permetlé tartalmazzon gombaölő szert, ami a fák kérgén és azok repedéseiben áttelelő gombákat öli meg. Erre alkalmas a réz hatóanyag, amely a lisztharmat gombák kivételével minden gomba ellen hat, valamint baktériumölő hatással is rendelkezik. Lisztharmat ellen a kén hatóanyag alkalmas. A fán, azok kéregrepedéseiben megbújó, telelő rovarok ellen az olajtartalmú hatóanyag az elfogadott. Elsősorban a növényi olajokat tartalmazó készítményeket javaslom, ezek szennyezik legkevésbé a környezetet. Hatásukat egyszerű fizikai behatással érik el, a permetlé finom bevonó rétege alatt nem jutnak levegőhöz a rovarok, annak hiányában megfulladnak. Megfelelő ölő hatásukat csak abban az esetben érik el, amennyiben az oldat egyenletesen vonja be a védendő felületet.
Hobbikertészek munkáját segítik az előre összeállított, azonnal felhasználható, lemosó permetezésre alkalmas kombinált, összetett készítmények, melyek gombák és kártevők ellen is hatásosak.
A Vektafid S, Nevikén extra és Agrokén nevű készítmények hatóanyaga poliszulfidkén + paraffinolaj. A fákon áttelelő rovarok és a gombák közül a lisztharmatok ellen hatásosak.
A Vegesol R, melynek hatóanyaga rézhidroxid + napraforgóolaj, a lisztharmat kivételével hat a gombák, baktériumok, valamint a rovarok ellen.
Valamennyi, a fán áttelelő kórokozó és rovar ellen hat a Vegesol eReS, hatóanyaga rézhidroxid + kén + napraforgóolaj. Mivel ez rendelkezik teljes körű hatással, ezt érdemes használni.
A lemosásra alkalmas készítmények kontakt hatásúak, csak ott hatnak, ahová kijuttatták. A réz hatóanyag nem csupán a fán élő mikroszkópikus szervezeteket pusztítja el, a talajra lefolyva a talaj ökoszisztémájára is káros, megöli az abban élő mikroorganizmusokat, és a nagyobb állatokat, a földigilisztákat is károsítja. Enyhébben, de szintén káros a kén- és az olajtartalom is. Ezért a bő permetleves fakezelés előtt ajánlott a fakorona alatti talajt letakarni, megelőzve a permetlé talajba kerülését.