Mióta nagy divat a fenntarthatóság és az ökokertek, mindig felmerül a kérdés, hogy házikerti körülmények között, vajon milyen az ökológiai kert? Nézzük végig, milyen ismérvei, és akár alapkövetelményei vannak annak, hogy valódi ökokertünk legyen!
Ahhoz, hogy valódi ökológiai kertünk legyen, nagyon sok dolgot át kell formálni a szemléletünkben. Itt nem csak az „élire vasalt” gyepről van szó, sokkal jobban túlmutat a történet ezen. Az alapja az egésznek az, hogy minden mindennel összefügg, és ennek szellemében kell tennünk nagyjából mindent a kertben és a ház körül is.
Sokszínűség növénytől az állatvilágig
A sokszínűség rendkívül fontos az ökológiai kert kialakításakor. Olyan talán a világon nincs, hogy teljesen ökokert tud lenni egy gyep-tuja kombináció, vagy egy majdnem teljesen térkövezett kert benne pár gömbre vágott tiszafával és némi muskátlival. A sokszínűség azt jelenti, hogy a növények faj- és fajtaszáma is alapkitétel, hiszen a fajgazdagság a nevében is hordozza, hogy nem a darabszám a fontos, hanem a változatosság.
Minden rovarnak van tápnövénye és ehhez illeszkedjünk is!
Aki kicsit is jártas a lepkebarát kertek világában – melyről már én magam is egész kertészfüzetet írtam pár évvel ezelőtt -, az jól tudja, hogy minden lepkefajnak megvan a tápnövénye és pontosan tudni lehet, hogy mely növényfajok mely lepkefajokat vonzzák. Így ha például rovarvilágban is gazdag kertet szeretnénk, akkor ehhez mérten érdemes a növényeket is összeválogatni.
Hatás és ellenhatás a kertben
Akármit teszünk a kertben, az kihatással lesz rá. Itt nemcsak a növényvédő szer használatára gondolok, hanem akár egy drasztikusabb fűnyírás is okozhat kellemetlenséget egy igazi ökokertben. Ennek az az oka, hogy bármilyen ápolási munkát végzünk, hozzányúlunk ahhoz a finoman harmonikus rendszerhez, amiben az élőlények élnek és felborul kicsit – többnyire csak időszakosan – a rendszer.
Vegyszerek hatásai a kertben
A vegyszerek kérdése azért izgalmas, mert itt arra is figyelni kell, hogy minden vegyszerhasználat akár az egész kertre kiterjedhet. Ha egyszer is permeteztünk – bár ez nem ördögtől való – az onnantól kezdve a természetes rendszerbe piszkál bele. Mondok példát: ha kipusztítjuk az összes levéltetvet egy szuperszelektív levéltetűirtóval, akkor mit esznek utána a katicabogarak, fátyolkák?
Az ökokertben vannak kártevők!
Az ökokertben mindig vannak kártevők! Ezt nem árt a fejünkbe vésni, mert egy biokert vagy ökokert nem jelenti azt, hogy minden tökéletes formájú és idilli. Az ökokertben ugyanúgy vannak kártevők, mint egy „sima” kertben, csak maximum más az arány! Az arány a hasznos és általunk kártevőként számon tartott élőlények száma között. De egyik sincs a másik nélkül.
Fenntartható növényekkel az ökokertért
Amikor kerttervezés miatt hozzám fordulnak, akkor az egyik első lépés, hogy tisztázzuk a fenntartható kert fogalmát. Kedves Olvasó: mit is jelent az, hogy fenntartható kert?
Egy állandóan metszést vagy a tápanyagok utánpótlását, netán teleltetést igénylő faj, vagy akárcsak egy egynyári növény nem tartozik bele a fenntartható kert rendszerébe. Ettől még színesítésképpen vásárolhatunk egynyáriakat, de a fő váza a kertnek a harmonikus mennyiségű örökzöld, lombhullató fa és cserje, az évelő növények sokasága.
Kiemelt kép: Pixabay