Mi lehet jobb program egy hűvös ködös novemberben, mint felkeresni a hozzánk legközelebb eső termálfürdőt és nyakig elmerülni az élvezetben, vagyis a meleg vízben? Rendben, de mennyire is legyen meleg az a víz? Mi alapján válasszuk ki a nekünk leginkább megfelelőt?
A Termál Online azt hangsúlyozza, hogy ha lehetőségünk van választani, akkor elsősorban az ún. indifferens, közepes hőmérsékletű medencéket részesítsük előnyben. A közepes hőmérséklet ebben az esetben azt jelenti, hogy a víz hőfoka 34-35 fok legyen.
Miért pont ezt?
Egyszerű a magyarázat, ez az, ami egyszerűen se nem túl meleg, se nem túl hideg, így a szervezetet nem terheli meg. Mindez különösen fontos az idősebb korosztály számára és/vagy azoknak, akik valamilyen szív- és érrendszeri betegségben szenvednek.
Rendben, de van, aki forrón szereti
Ehhez képest azt tapasztaljuk még forró nyári napokon is, hogy a 38-39 fokos medencék akár zsúfoltságig tele vannak. Ennek az oka az, hogy ez, a valóban meleg víz intenzívebb hatást gyakorol az idült mozgásszervi betegségből származó fájdalmakra, hatékonyan csökkenti azokat. Mindezzel együtt azt is tudni kell, hogy érdemes a javasolt időkorlátokat betartani, hiszen a forró víz hatása visszájára is fordulhat, „belobbanhatja” a gyulladt ízületeket.
Meszesedés, porckopás esetén kerüljük…
… a forró medencéket. Ezeknél a betegségeknél ugyanis igen fontos, hogy mozogjunk is a vízben, ez pedig a közel negyven fokos hőmérsékletben nehezen kivitelezhető. Akik hasonló gondokkal küzdenek, azok válasszák inkább a 28-30 fokos gyógyvizes úszómedencéket, amelyek hazánkban is elég ritkák, hiszen napi töltésük, vízpótlásuk hatalmas mennyiségű termálvizet igényel.
Fedett termál úszómedencét jelenleg a Gyulai várfürdőben és Kiskunmajsán találhatunk. A fürdőkben javaslat is fogad bennünket, maximum kétszer 30 percig célszerű használni ezeket.
Akik mégis…
… a forróság mellett döntenek, azok számára azt javasolják a szakemberek, hogy feltétlen tartsák be a megszabott fürdési időt, egyhuzamban semmiképpen ne töltsünk ezekben 15-20 percnél többet. Egyes esetekben javasolt a kombinált használatuk is, vagyis az, hogy rövidebb időt tartózkodjunk a 38-39 vízben, majd némi pihenőt iktassunk be és a következő választás a hűvösebb medence legyen.
Itt már időzhetünk többet, mint az előbbiekben. Ennek a módszernek az az előnye, hogy élünk a meleg víz kedvező hatásával, de nem terheljük túl a szervezetünket sem.