Állattenyésztés

Brüsszel engedélyezte a bőrcsomósodáskór elleni megelőző vakcinázást

Agrofórum Online

A bőrcsomósodáskór (LSD) elleni megelőző vakcinázás lehetőségét is megszavazták tegnap Brüsszelben.

A bőrcsomósodáskór (LSD) elleni megelőző vakcinázás lehetőségét is megszavazta tegnapi ülésén a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottsága (SCoPAFF) Brüsszelben. A magyar országos főállatorvos által kezdeményezett módosítást számos tagország is támogatta. Az engedély jelentősége, hogy lehetővé teszi a komoly gazdasági kárral járó betegség elleni védekezést még azelőtt, hogy az ténylegesen megjelenne hazánkban.

A SCoPAFF tegnapi ülésén a tagállamok több új, az LSD elleni járványügyi intézkedésre vonatkozó részletszabályt is elfogadtak. Az eddigi, elavult eljárásrend felülvizsgálatát a magyar országos főállatorvos, dr. Bognár Lajos kezdeményezte és több Közép-Európai ország is támogatta. A hamarosan hatályba lépő új határozat lehetővé teszi a megelőző vakcinázást, valamint – bizonyos feltételekkel – az oltott vagy fertőzött zónából származó vakcinázott állatok és termékek szállítását is: például a hús- és tejtermékek esetében valamennyi kereskedelmi akadály elhárul.

A LSD elleni küzdelem következő lépéseként a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elkészíti a megelőző vakcinázásra vonatkozó nemzeti tervet, amit az Európai Bizottság hagy jóvá. Ezt követően hazánk számára is lehetőség nyílik az oltásra, ha a betegség 100 kilométernyire megközelíti az országhatárt. A terv végrehajtásához szükséges vakcinakészlet jelenleg is a NÉBIH rendelkezésre áll.

A szabályok felülvizsgálata és módosítása – kezdeményező szerepünkből adódóan – jelentős siker a magyar állategészségügy számára. A szakemberek továbbra is folyamatosan figyelemmel kísérik a betegség terjedését és felkészültek a járványveszély azonnali kezelésére.

A betegségről további információk olvashatók a NÉBIH weboldalán:
http://portal.nebih.gov.hu/gyik/allat/gyakran-ismetelt-kerdesek/borcsomosodaskor

(FM Sajtóközlemény)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ezt tegye, hogy télen is legyen tojás a tyúkólban!

2024. október 17. 09:40

Az ősszel és télen csökkenő fénymennyiség miatt a tyúkok kevesebbet vagy egyáltalán nem tojnak. Mit tegyünk, hogy ne kelljen bolti tojást vennünk?

Télen nagyobb odafigyelést igényel a baromfi takarmányozása

2024. október 14. 16:10

Ha szélsőségesek a körülmények, főleg ha hó is borítja a kertet, takarmánykiegészítésre még a szabad tartású baromfiaknak is szükségük van.

Tovább csökken a sertés- és szarvasmarha-állomány az EU-ban

2024. október 8. 13:10

Az állatállomány-összeírások legfrissebb eredményei szerint 2024-re tovább csökkent a sertés- és szarvasmarha-állomány az Európai Unióban.

Mennyi kolosztrumra van szüksége egy borjúnak?

2024. október 8. 08:10

Az újszülött borjak számára (is) a kolosztrum az egészséges élet megalapozója. De mennyire és mikor van szükségük?

Megdöbbentő állatjóléti hiányosságokat tártak fel egy szarvasmarhatartónál

2023. május 18. 10:00

Súlyosan és többszörösen jogsértő állattartási gyakorlat miatt intézkedtek a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőrei 2023. áprilisában egy Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei állattartónál.

Magyar sertéshúsexportról tárgyalt a japán agrártárca képviselője Budapesten

2019. július 5. 17:33

Magyarország az első uniós tagállam, amely megállapodott Japánnal a regionalizációról, az egyezség azonban még csak a baromfihúsra terjed ki, a sertésre nem.

Elérhetővé vált az antibiotikum-felhasználást bejelentő rendszer

2023. február 10. 12:22

Ismét használhatják az állatorvosok és meghatalmazottjaik az új funkciókkal bővített antibiotikum felhasználást bejelentő rendszert – hívja fel a figyelmet a Nébih.

Intelligens élelmiszerlánc-biztonsági elemző rendszert fejlesztettek

2019. március 21. 15:03

Az új rendszerrel kiépült az élelmiszerlánc egységes adatmodellje és információmenedzsmentje, ami főleg az állategészségügyi törzsadatok kezelésében hoz előrelépést.