6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda
Életmód, gasztronómia

Hogyan készítsünk fenyő tűlevélből tisztítószert?

Agrofórum Online

A házi készítésű bio-tisztítószerek kedvelőinek valószínűleg nem lesz újdonság ez a recept, de aki még nem hallott róla, jobb, ha kipróbálja, mert bizton beleszeret, annyira hatékony, annyira egyszerű elkészíteni, ráadásul olcsó és természetes.

Ha van a kertben saját fenyőfánk, máris nekiláthatunk a tisztítószer elkészítéséhez, ha nincs, csak egy keveset kell várnunk, hiszen nemsokára indul a karácsonyi szezon, és általában a legtöbb karácsonyfának szánt fenyő alján akadnak olyan ágak, amelyeket a talpba faragáskor úgyis levágnánk. Ha nincs türelmünk addig várni, a piacokon most is találhatunk fenyőágakat az árusoknál. 

A tisztítószer alapanyaga az ecet, ehhez kell hozzáadni a tűleveleket. Az eredmény nem csak látványos – hiszen milyen szépen néz ki egy befőttesüvegbe zárt zöldellő fenyőág? –, de roppant hatékony is: kiválóan eltünteti a vízkövet, remek ablaktisztítószer, szuper jó minden szaniterre, WC-tisztításra, a zuhanycsövek csillogóvá varázsolására, tehetjük mosógépbe (szép lesz nem csak a dob, de az üvegajtó is), zsírtalaníthatjuk a sütőt vagy az edényeinket, és fel is moshatunk vele.

A szaga – mert ennek bizony nem illata, hanem kicsit kellemetlen szaga van, még a beáztatott fenyő dacára is –, nem túl kellemes, de ezen különféle illóolajokkal segíthetünk: a legjobban a citrusfélékből készült illóolajok, a narancsos, citromos aromák illenek a fenyőhöz, és ezek elég szépen el is tudják nyomni az ecet maró szagát. 

További előnye, hogy olcsó és kevésbé környezetkárosító, mint bármelyik boltban kapható vegyszeres tisztítószer. Nem csak flakonba, de spray-ként szórófejes palackokba is tölthetjük, így kisebb felületeket is könnyen letakaríthatunk vele. 

Amennyiben az ünnepek alatt készítjük el ezt a bio-tisztítószert (mert ugye akkor van kéznél garantáltan egy fenyőfa), a legjobb eredmény érdekében törekedjünk arra, hogy friss ágrészeket vágjunk le, mivel a fáról már lehullott tűknek már általában kevesebb a nedvességtartalma és haloványabb az illata.

Ha kültéri fákról gyűjtünk gallyakat, rázzuk meg az ágakat, hogy lepotyogjanak a már elszáradt tűlevelek, és felhasználás előtt állítsuk vízbe, sőt, zuhanyoztassuk is le, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy nincsenek rajtuk apró rovarok – utána szárítsuk meg őket. 

A tisztítószer elkészítése:
Egy nagyobb tálba öntsünk egy üveg étkezési ecetet és áztassuk bele a megtisztított fenyőágakat 1-3 hétre. Az idő leteltével az elkészült tisztítószert szűrjük le, palackozzuk be, öntsük szórófejes üvegekbe és már használhatjuk is. Az ecet sötét aranyszínűvé válik. 

Alternatív megoldásként a tűleveles kis gallyakat azonnal befőttesüvegbe is tehetjük, és ott is felönthetjük őket ecettel, majd légmentesen záródó kupakkal lezárva a polcra kerülhetnek. Két hét múlva ezek is használhatók, de vitathatatlanul szebben mutatnak a polcokon, mint a leszűrt levű társaik. Minél tovább maradnak a fenyőágak az ecetes lében, annál erősebb lesz a fenyőillat, ezért érdemes türelemmel kivárni az idő leteltét.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Károsak lehetnek a fekete műanyag konyhai eszközök

2025. február 5. 11:10

Ezeket a vegyi anyagokat azért építik be a konyhai eszközökbe, hogy csökkentsék a túlmelegedésből eredő tűzveszélyt.

Mégsem egészséges a görög joghurt?

2025. február 3. 16:10

Mint sok más joghurt, a görög joghurtok is tartalmaznak zselatint, amelyet állati bőr, inak, ínszalagok vagy csontok főzésével állítanak elő.

Elfeledett farsangi ételek

2025. február 2. 10:10

A farsanghoz kapcsolódó hagyományok és hiedelmek valóban gazdag örökséget alkotnak nemcsak Magyarországon, hanem világszerte is.

A jövő antibiotikumai hatástalanok lesznek a baktériumokkal szemben

2025. február 1. 16:10

Az új antibiotikumokat a fejlesztők gyakran úgy hirdetik, hogy nem alakul ki ellenük rezisztencia. Azonban ezt az állítást a rezisztencia-mentességről ritkán támasztják alá meggyőző adatok.

A csigaparazita fonálféreg: Az ellenségem ellensége a barátom – avagy a betelepíthető hasznos szervezetek (II. rész)

2018. május 7. 10:49

Ez a rövid összefoglaló a korábbi, rovarparazita fonálférgekről szóló írás kiegészítése.

Rovarparazita fonálférgek: Az ellenségem ellensége a barátom – avagy a betelepíthető hasznos szervezetek (I. rész)

2018. április 19. 06:21

Az ökológiai gazdálkodás szépsége és egyben kihívása abban rejlik, hogy a rendelkezésre álló növényvédőszerek palettája igen szűkös.

Lendületben a hazai bioágazat

2019. április 24. 07:17

Az adatok azt mutatják, hogy Magyarországon az elmúlt időszakban az ökológiai művelésű ültetvények és szántók aránya nőtt, a közeljövőben az ökogyepterületek nagyobb mértékű emelkedése várható.

Mitől öko a bio? Bevezetés az ökológiai gazdálkodásba

2018. március 23. 11:14

Mik az alapelvei az ökológiai gazdálkodásnak? Hogyan lesz egy hagyományos gazdaságból biogazdaság?