Növényvédelem

Húszéves a magyar Csomagoló Eszköz BEgyűjtési Rendszer

Agrofórum Online

A CSEBER NONPROFIT Kft. november 9-én tartotta a 7. CSEBER Fenntarthatósági Konferencia elnevezésű rendezvényét, melyre meghívást kaptak a növényvédő szeres göngyöleg visszagyűjtésben érintett szereplők.

A CSEBER (Csomagoló Eszköz BEgyűjtési Rendszer) létrehozásának ötlete és az ötlet megvalósítása Lantos Péter nevéhez fűződik. A növényvédő szer gyártók képviselőinek kivételes együttműködésének köszönhetően 2003-ban megalakult az akkori CSEBER KHT., a növényvédő szerrel szennyezett göngyölegek speciális visszagyűjtési rendszere Magyarországon.

Az elmúlt 20 évben összesen 25 000 tonna növényvédő szerrel szennyezett göngyöleget adtak le a gazdálkodók a CSEBER gyűjtőhelyeken. Professzionális hulladékgazdálkodási partnereik közreműködésével országszerte kamionok ezrei szállították el ezeket a hulladékkezelőkhöz és a végpontokra.

A CSEBER együttműködő partnerei a Magyar Növényvédelmi Szövetség, (NSZ), a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara (MNMNK) a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) és a Vetőmag Szövetség. További támogatóik a MAGOSZ és a FruitVeB. 

Európa-szerte kapcsolatban állnak a hasonló gyűjtőszervezetekkel és tagjai a CropLife Europe Container Management munkacsoportjának.

Az ünnepi rendezvényt Győrffy Balázs, a NAK elnöke nyitotta meg. Beszédében elmondta, a mai magyar mezőgazdaság és általában a mezőgazdaság – néhány példától eltekintve – alapvetően nem képes működni növényvédő szerek nélkül.

Ahol növényvédő szereket használnak, ott értelemszerűen a göngyöleg is – mint probléma – megjelenik. Az elmúlt húsz évben azonban a gazdatársadalom számára természetessé vált, hogy arra a több mint 150 gyűjtőhelyre valóban vissza is viszik a göngyölegeket és a hálózat tovább erősödik. 

Dr. Cseh Tibor András, a MAGOSZ főtitkára köszöntőjében kiemelte, a nagyságrendileg 250 000 termelőt képviselő ágazatban a MAGOSZ ezért dolgozik a CSEBER-rel is együttműködésben, hogy tagjaiknak egyszerűsített szabályokat tudjanak biztosítani. 

A köszöntők sorát Dr. Apáti Ferenc, a FruitVeb elnökének gondolatai zárták.

„Tisztelni kell a környezetet, a természetet, nem kell agyon mérgezni, nem kell okszerűtlenül gazdálkodni. Minket, gazdálkodókat a gazdasági fenntarthatóság súlya azonban legalább annyira nyom, mint a környezeti fenntarthatóság” – hangsúlyozta az elnök.

Az előadók között elsőként Runtág Tivadar, a MOHU MOL Zrt. műanyag és gumiabroncs hulladék anyagáram igazgatója tartotta meg előadását. A hulladék koncesszió elindulása óta a MOHU MOL Zrt. fontos szerepet tölt be a CSEBER-es visszagyűjtési rendszer működésében. A koncesszió első negyedévének (2023 Q3) tapasztalatairól és a MOHU MOL Zrt. hosszútávú terveiről is beszélt az igazgató. 

„Én biztos vagyok benne, hogy a kötelezettségvállalások is hozzá fognak járulni ahhoz, hogy az Európai Unió társadalmának el tudjuk mondani, igenis, mi felelősséggel látjuk el a feladatunkat, mi nem fogjuk megmérgezni a kontinenst. A gazdálkodókat meg kell becsülni, nem pedig lenézni őket, ahogy ez sok esetben történik” – fogalmazott Görög Róbert, a Növényvédelmi Szövetség ügyvezetője, aki az iparág önkéntes kötelezettségvállalásait ismertette, melyekkel az unió Zöld megállapodásához kívánnak hozzájárulni. 

Balázs Viktor, a NAK szántóföldi szakértője előadásában kiemelte: a növényvédő szerek elengedhetetlenek ahhoz, hogy megfelelő minőségű, mennyiségű és egészségi szempontból teljesen megfelelő élelmiszert állítsanak elő.

A növényvédő szerek kapcsán azonban kevés szó esik annak fontosságáról, hogy ezek a göngyölegek az anyagáram és a hulladékgazdálkodás szempontjából zárt rendszerbe kerüljenek és a visszagyűjtésük megtörténjen. Hiszen ezek a növényvédő szerek akkor a legveszélyesebbek, ha a felhasználást követően a göngyölegek, mint pontszerű szennyezők jelennek meg. 

A CSEBER egy éve írta alá a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamarával együttműködési megállapodását. Hunyadi István, a Kamara elnöke beszédében hangsúlyozta, a CSEBER visszagyűjtési rendszere azért nagyon fontos, mert méltatlan támadásoknak van kitéve világszerte a mezőgazdaság és benne a növényvédelem. A Kamara számára azonban kiemelten fontos, hogy a megítélésük a jövőben megváltozzon. 

A professzionális hulladékkezelők képviseletében Prekly László, a Design Kft. ügyvezető igazgatójának és dr. Varga A. Tamás, a Palota Környezetvédelmi Kft. ügyvezető igazgatójának idei évi tapasztalatait hallgathatták meg a jelenlévők.

Dobai Tibor, a Syngenta Magyarország kereskedelmi vezetője az „easyconnect” rendszert bemutatása közben elmondta, fontos előrelépés történt a pontszerű szennyezések megelőzésének irányába. Közös vállalás született, aminek értelmében egységesített, szabványosított beöntőnyílásokat, kupakokat lehet majd helyezni a kiszerelésekre, minimalizálva annak a kockázatát, hogy a kezelő közvetlen érintkezésbe kerüljön a növényvédő szerekkel.

Hajdu Attila, a Bayer Hungária Kft. precíziós gazdálkodási menedzsere Digitális megoldások a fenntarthatóság szolgálatában című előadásában kiemelte, a digitalizált mezőgazdaság az adatokon nyugszik és segíti a gazdálkodót abban, hogy más szemszögből is megismerje a területét.

Nagyon fontos, hogy a használat során se legyen környezetterhelés. Minden darab vetőmag, minden szemcse műtrágya és minden csepp növényvédő szer oda kerüljön, ahova indokolt, és olyan mennyiségben, amennyi indokolt. Ezek az eszközök azért lettek kitalálva, hogy segítsék a mindennapi munkát, jobbá tegyék a mezőgazdaságot és a hétköznapi életet. 

A rendezvény végén a résztvevők együtt ünnepelték meg a CSEBER elmúlt húsz évi tevékenységének eredményeit és a sikeres együttműködést.

A CSEBER jövőbeni célkitűzései között a legfontosabbak a visszagyűjtési arány minél nagyobb arányú növelése és a műanyagok újrahasznosítási arányának további emelése. Szeretnék tovább ápolni és kibővíteni partneri kapcsolataikat, fejleszteni kivételes együttműködésüket a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-vel és tovább folytatni környezettudatos szemléletformálási tevékenységüket a mindannyiunk számára fontos környezetvédelmi célok elérése érdekében. 

A CSEBER térképes kereső alkalmazását megtalálja IDE KATTINTVA!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Fokozódik a lisztharmat-rezisztencia a szőlőben

2024. október 16. 12:10

A szőlőben jelentkező lisztharmat rezisztenciája is egyre nagyobb gondot fog okozni a jövőben.

Hogyan szabaduljunk meg a poloskáktól?

2024. október 14. 08:10

A márványos poloska az utóbbi évek istencsapásává vált, amely ellen folyamatos védekezésre van szükség, mind a kertekben, mind az otthonainkban.

Valószínűleg nem újítják meg a flufenacet hatóanyag engedélyét

2024. október 3. 16:10

A flufenacet gyomirtó hatóanyag sok egyéb növényvédő szer sorsára juthat, és az újraértékelést követően Európában befejezheti pályafutását.

Így hálálja meg a talaj a szervestrágya-használatot

2023. október 5. 15:10

Magasabb terméshozamokat érhetnek el a gazdálkodók, ha nem csak a növények, hanem a talaj egészségére is odafigyelnek. A szerves trágyák - beleértve a feldolgozott formákat is - felhasználásával sokat javulhat a talaj szerkezete, vízmegkötő képessége, ami amellett, hogy kedvezőbb feltételeket teremt a növények számára, a termelési költségeket is csökkenti.

Középpontban a vadkárfelmérési útmutató

2018. november 30. 09:11

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara országos gazdatájékoztató rendezvénysorozatot szervez az új vadkárfelmérési útmutatóról.

Júliusban tartják a kajszi tanácskozást és fajtabemutatót

2022. július 14. 13:27

A NAK és a Nébih idén is közösen szervezi meg Tordason a Kajszi tanácskozás és fajtabemutató rendezvényt.

Nem érdemes januárig várni az adatszolgáltatással!

2023. december 13. 14:10

Nem éri meg halogatni az elektronikus Gazdálkodási Napló (eGN) feltöltését, a mielőbbi ügyintézéssel már most teljesíthető az egész éves adminisztrációs kötelezettség, és elkerülhető a januári sorban állás – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.