Növényvédelem
Növényvédelem

A glifozát alternatíváját fejlesztették ki

A glifozát alternatíváját fejlesztették ki

Agrofórum Online

Lehetséges, hogy a mezőgazdasági vállalkozásoknak a jövőben lesz alternatívája a glifozát gyomirtó-hatóanyag helyett. Kék és zöld algák által termelt cukor helyettesítheti a jövőben a vitatott gyomirtó hatóanyagot.

A Bielefeldi Egyetem (HSBI) és a Tübingeni Egyetem kutatói dolgoznak a fejlesztéseken. A tudósok szerint az alap a 7-dezoxi-szedoheptulóz (7dSh) cukor, amelyet a cianobaktériumok termelnek, és gátolja a növények növekedését.

„A cukor biológiai eredetű, lebomló természetű, és a korábbi vizsgálatok szerint toxikológiailag nem számít igyelemre méltónak” – magyarázta Celina Beermann, az HSBI doktorandusza.

Cukoralapú gyomirtó

A Tübingeni Egyetemen 2019-ben felfedezett cukoralapú gyomirtó hatásával kapcsolatos kezdeti részeredmények ígéretesek. Tübingenben kutatják a 7dSh pontos hatásmechanizmusát, ökotoxikológiai hatásait hasonlítják össze a glifozátéval, és fiygelnek a 7dSh-tűrő növényekre.

Egy bielefeldi kutatócsoport jelenleg egy granulátum alapú alkalmazási módszeren dolgozik. A granulátumokkal szemben támasztott követelmények a környezeti kompatibilitás és a hatóanyagok lassú, folyamatos felszabadulása – mondta Celina Beermann. Egy HSBI kutatócsoport a 7dSh méretezhető biológiai alapon történő előállításán is dolgozik.

A következő lépés a gazdaságos termelés

„A hatóanyagot gazdaságosan és nagy mennyiségben kell előállítani, ha a gyakorlatban akarjuk használni” – magyarázta Xenia Steuer HSBI doktorandusz. A cukor még ma is jelentősen drágának számít, de a nagyüzemi termelésben már előrelépés történt. A következő lépés a gazdaság termelés felé vezet – számolt be a német proplanta mezőgazdasági híroldal.

„A vállalatok nagyon érdeklődnek a termék iránt, és a projekt sikeres befejezése után tervezik az együttműködést” – mondja a HSBI kutatásért és fejlesztésért felelős alelnöke, Prof. Anant Patel. A gyomirtó hatóanyag kifejlesztését Németországban a Szövetségi Kutatási Minisztérium (BMBF) finanszírozza.

(Fotó: Unsplash)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Permetezés a biogazdaságban: amikor a szükség törvényt bont

2024. július 5. 13:10

Vannak növényvédő szerek, melyek biotermesztésben is engedélyezettek. Ezt használta ki egy német gazda, amikor a burgonyáját megvédte a fertőzéstől.

Poloskák a gyümölcsösökben: barátok vagy ellenségek?

2024. július 3. 14:10

Fontos megemlítenünk, hogy számos vírusvektor szervezeteként is közreműködnek, ezáltal okozva kisebb-nagyobb fertőzéseket.

Növényvédő szer természetes összetevőkből

2024. június 30. 10:10

Nem kell feltétlenül vegyszerekhez nyúlnunk, amikor a levéltetvek vagy más kártevők megtámadják a növényeinket. Íme, egy organikus megoldás.

Szaporítóanyagban is megjelent az édesburgonya törpülésvírusa

2024. június 27. 16:10

A klorotikus törpülést okozó vírus (SPVSV) jelenlegi előfordulása amiatt különösen jelentős, mert a szaporítóanyag-előállításban mutatták ki.

Újabb gyomirtó szerrel akadt probléma

2020. június 5. 09:47

A legnagyobb biztonsági kockázat a gyomirtó szerrel kapcsolatban a gőzképződés, emiatt a szer az időjárási körülmények függvényében a használati területtől messzire is eljuthat.

Őszi kalászosok gyomirtása az UPL ajánlásával

2022. szeptember 12. 07:14

A korábban megszokottól melegebb ősz, az enyhe, hótakaró nélküli tél kedvez a növényállományokban károsító kártevőknek és az őszi gyomkelésnek.

Kisebb jogi győzelem a Bayer részéről

2020. június 24. 09:03

Az Egyesült Államokban meghozott bírósági döntés hatályon kívül helyezte az állami döntést, mely szerint a glifozát tartalmú vegyszerek csomagolásán figyelmeztetést kellett volna elhelyezni a rákkeltő hatás miatt.

A sokoldalú Laudis

2019. április 27. 03:33

Több mint egy évtizede, hogy engedélyt kapott a Laudis kukoricagyomirtó-szer, ez idő alatt óriási karriert futott be, hiszen könnyebb felsorolni azokat a magról kelő egy- és kétszikű gyomnövényeket, amelyek ellen nincs, vagy nem elegendő a hatékonysága, mint azokat, amelyek ellen hatékonyan alkalmazható.