Növényvédelem

A glifozát alternatíváját fejlesztették ki

Agrofórum Online

Lehetséges, hogy a mezőgazdasági vállalkozásoknak a jövőben lesz alternatívája a glifozát gyomirtó-hatóanyag helyett. Kék és zöld algák által termelt cukor helyettesítheti a jövőben a vitatott gyomirtó hatóanyagot.

A Bielefeldi Egyetem (HSBI) és a Tübingeni Egyetem kutatói dolgoznak a fejlesztéseken. A tudósok szerint az alap a 7-dezoxi-szedoheptulóz (7dSh) cukor, amelyet a cianobaktériumok termelnek, és gátolja a növények növekedését.

„A cukor biológiai eredetű, lebomló természetű, és a korábbi vizsgálatok szerint toxikológiailag nem számít igyelemre méltónak” – magyarázta Celina Beermann, az HSBI doktorandusza.

Cukoralapú gyomirtó

A Tübingeni Egyetemen 2019-ben felfedezett cukoralapú gyomirtó hatásával kapcsolatos kezdeti részeredmények ígéretesek. Tübingenben kutatják a 7dSh pontos hatásmechanizmusát, ökotoxikológiai hatásait hasonlítják össze a glifozátéval, és fiygelnek a 7dSh-tűrő növényekre.

Egy bielefeldi kutatócsoport jelenleg egy granulátum alapú alkalmazási módszeren dolgozik. A granulátumokkal szemben támasztott követelmények a környezeti kompatibilitás és a hatóanyagok lassú, folyamatos felszabadulása – mondta Celina Beermann. Egy HSBI kutatócsoport a 7dSh méretezhető biológiai alapon történő előállításán is dolgozik.

A következő lépés a gazdaságos termelés

„A hatóanyagot gazdaságosan és nagy mennyiségben kell előállítani, ha a gyakorlatban akarjuk használni” – magyarázta Xenia Steuer HSBI doktorandusz. A cukor még ma is jelentősen drágának számít, de a nagyüzemi termelésben már előrelépés történt. A következő lépés a gazdaság termelés felé vezet – számolt be a német proplanta mezőgazdasági híroldal.

„A vállalatok nagyon érdeklődnek a termék iránt, és a projekt sikeres befejezése után tervezik az együttműködést” – mondja a HSBI kutatásért és fejlesztésért felelős alelnöke, Prof. Anant Patel. A gyomirtó hatóanyag kifejlesztését Németországban a Szövetségi Kutatási Minisztérium (BMBF) finanszírozza.

(Fotó: Unsplash)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kíméletes módszerek a szobanövények kártevői ellen

2025. február 4. 09:40

A fertőzött növényeket mindig azonnal el kell különíteni, hogy megakadályozzuk a kártevők további terjedését a többi növényre.

Fel kell készülni a japán cserebogarak támadására!

2025. január 8. 14:40

Svájcban már megjelent a japán cserebogár. A kártevő a gyümölcsösök, szőlő, dísznövények gyökerét rágja meg, óriási pusztítást okozva.

Óriási károkozásra képesek a szúfélék

2025. január 1. 16:10

Itthon a néhány száz hektáron növő lucfenyőkben már nem tesznek számottevő kárt, de például Ausztriában 2024-ben is fertőztek a betűzőszúk.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Megkérdőjelezte a Bayer által javasolt egyezséget egy bíró

2020. július 9. 09:17

A hírre eséssel reagált a Bayer árfolyama, amely 5 százalékkal zuhant, majd újabb 0,4 százalékos lejtmenet következett és 63,19 euróig csökkent a részvényenkénti kurzus.

Őszi kalászosok gyomirtása az UPL ajánlásával

2022. szeptember 12. 07:14

A korábban megszokottól melegebb ősz, az enyhe, hótakaró nélküli tél kedvez a növényállományokban károsító kártevőknek és az őszi gyomkelésnek.

Őszi alapok a jövő évi sikerekhez – gyomirtás kalászosokban

2022. szeptember 1. 07:34

Hazánkban az elmúlt években egyre inkább az üzemi gyakorlat részévé válik a kalászos kultúrák őszi gyomirtása.

További módosításokra lehet szükség a Roundup megállapodásban

2021. május 23. 06:03

A vállalat elmondta, hogy évtizedes vizsgálatok kimutatták, hogy a Roundup és a glifozát, a fő hatóanyag biztonságos az emberi felhasználásra.