A Bayer és a mintegy 100 ezer felperes közti 9,5 milliárd dolláros megállapodás része, hogy létrehoznak egy tudományos testületet, amely eldönti, hogy a glifozát rákkeltő-e. A testület döntése kötelező érvényű lesz.
Ha az a döntés születik, hogy rákkeltő, akkor a maradék 25 ezer, egyezségen kívüli peres is kap valamennyi pénzt az összesen 1,5 milliárd dollárból, de már nem perelhet. Ez alapján a Bayer már nem számít több perre – hívta fel a figyelmet az Erste Befektetési Zrt. Ugyanakkor a San Franciscó-i szövetségi bíró, Vince Chhabria – aki a peres eljárást és az egyezséget is felügyelte – azt mondta, hogy ezt a záró megállapodást valószínűleg nem fogja jóváhagyni. Így a Bayer számára újranyílhat a további perek sorozata, ami ki tudja mekkora veszteséget hozhat még a jövőben.
A megállapodás egyébként a járvány miatt született csak meg, mert a beteg emberek még életükben pénzt akartak látni és nem tudták, hogy a járvány mikor ér véget. A járvány kitörése előtt egyébként totális patthelyzet alakult a peren kívüli tárgyalásokban, a járvány miatt viszont nem tudták folytatni a pereket. Szóval nagy a baj, mert innentől akár további 10 milliárd dolláros peres költségekre is számítani lehet, s ez 10 eurókat metszhet ki a részvényárfolyamból. A hírre eséssel reagált a Bayer árfolyama, amely 5 százalékkal zuhant, majd újabb 0,4 százalékos lejtmenet következett és 63,19 euróig csökkent a részvényenkénti kurzus. Utoljára május végén járt hasonló szinteken az árfolyam a frankfurti értéktőzsdén.
A Bayer még 2018-ban 60 milliárd dollárért vásárolta fel a gyomirtóiról és génmódosított vetőmagjairól ismert Monsanto vállalatot.
A Bayer a világ egyik vezető agrokémiai termékeket is gyártó vállalata. A cég bevételének mindegy 45 százaléka származik a növénytermesztési üzletágból. Gyomirtó, gombaölő és rovarirtó szereket is gyárt a cég. A Bayer gyógyszeripari szegmenséből származik az árbevétel 41 százaléka, míg 13 százalék étrend-kiegészítőkből. A társaság csaknem 104 ezer embert foglalkoztat világszerte. A Bayer egy több mint 140 éves múlttal rendelkező, a világ több mint 150 országában jelen lévő vegyipari konszern. A Bayer csoport mindhárom divíziója jelen van Magyarországon, a növénytermesztési, a gyógyszeripari és a fogyasztói egészségi szegmens is.