Növényvédelem

A glifozát veszíthetett hatékonyságából egy tanulmány szerint

Agrofórum Online

Egy egyesült államokbeli kutatás kimutatta, hogy egy évtized alatt a glifozát hatékonysága harmadával csökkent. Ám ez az eredmény egyáltalán nem érvényes Európára, mégpedig egyszerű okból.

A tudósok az elmúlt 25 évben az Egyesült Államokban és Kanadában végzett szántóföldi kísérletek adatait elemezték, és az USA agrárminisztériumának, valamint az Illinois-i Egyetemnek a kutatói megállapították, hogy a jól ismert gyomirtó idővel veszített a hatékonyságából, különösen azokon a területeken, ahol intenzíven használták.

A 20. század vége felé a glifozát rezisztens termesztett növénykultúrák terjedése nagymértékben leegyszerűsítette a gyomnövények elleni harcot, ám túl erősen támaszkodott egyetlen növényvédő szerre. A glifozát hatása azonban fokozatosan gyengült.

24 intézmény a növényvédő szer-rezisztenciát 1996 és 2021 között vizsgáló kísérleteinek adatait összegezték a kutatók, és a Der Spiegel című német lapban is megjelent cikk szerint a szer hatása ezeken a kísérleti területeken már néhány év alatt gyorsan csökkent, miközben a mezőgazdaságban nemkívánatos gyomfajokban a szer ellen rezisztencia alakult ki.

Az talán mindenki számára egyértelmű, hogy minél gyakrabban használ a gazdálkodó valamilyen növényvédő szert, annál gyorsabban csökken annak hatékonysága, vagy lép fel rezisztencia. 

Akad azonban egy jelentős különbség az európai és amerikai növényvédőszer-használat között: a tengerentúlon genetikailag módosított kukoricában és szójában is használják a gyomirtót. Ezeket a hibrideket GM technológiával tették rezisztenssé a glifozátra, amit a gazdálkodók közvetlenül a szója- és kukorica táblákra permeteznek ki.

Európában azonban a GMO-vetőmagok használata tilos, így sokkal kevesebb glifozát fogy. A technológiai előírások lényegesen szigorúbbak és a felhasználható mennyiség is korlátozott. Emiatt nem vonatkoztathatók az amerikai eredmények Európára.

Ez kifejezetten megnyugtató annak tudatában, hogy a hatóanyagot sokan rákkeltőnek, illetve a természetes faunára, többek között a beporzókra is veszélyesnek tartják, bár az engedélyét végül éppen nemrég újabb 10 évre meghosszabbította az Európai Unió. 

(Fotó: hpgrues/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

EFSA: biztonságos szinten a növényvédőszer-maradékok

2025. június 16. 13:10

Az EFSA 2023-as adatai szerint az EU-ban a legtöbb élelmiszerben kimutatható maradékok szintje biztonságos.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Miért nőttek apró levelek a szamóca termésén?

2023. április 17. 04:36

Szamóca termésén apró, zöld levelek nőttek, olyan lett, mint egy leveleit hátán hordozó sündisznó. Mi okozhatja ezt az elváltozást, lehet-e védekezni ellene?

Fehér virágok, hosszú, mélyre hatoló gyökerek, rajtuk gömbszerű megvastagodások. Melyik gyomnövény lehet ez?

2022. május 3. 04:36

Tudnának nekem segíteni abban, hogy a csatolt képeken milyen gyomnövény látható? Hosszú, mélyre hatoló gyökerekkel rendelkezik, a gyökér végén pedig több fehér, gömbszerű megvastagodás, gumó található.

A herbicid-rezisztens gyomnövények megjelenése és térhódítása Argentínában

2018. október 7. 08:05

Az argentin mezőgazdasági kutatást bemutató írásból kiderül, hogy a nagyarányú glifozát-használat és a no-till technológia alkalmazása miatt egyre nagyobb gondot okoznak a herbicid-rezisztens gyomnövények a dél-amerikai országban.

Franciaország dönthet arról, hogy maradhat-e nálunk a glifozát hatóanyag

2023. október 17. 14:40

Uniós szinten nem volt elegendő többség ahhoz, hogy meghosszabbítsák tíz évre a glifozát tartalmú növényvédő szerek Európai Unión belüli használati engedélyét. Azonban ellene sem alakult ki többség. Egy német mezőgazdasági szaklap megnézte, hogy vajon melyik ország hogyan szavazott.