Több az adó a gázolajra és a traktorokra: a gazdálkodók arra panaszkodnak, hogy a német szövetségi kormány gyengíti „európai versenyképességüket”.
Mezőgazdasági gázolaj-támogatás? „Ez még az én időm előtt volt” – mondja Martin Häusling, aki Németországban 2009 óta a Zöldek színeiben vesz részt az Európai Parlament Mezőgazdasági Bizottságának munkájában, azaz már a harmadik választási ciklusban.
Valójában a mezőgazdasági gázolaj-támogatás 2000-ben kezdődött az országban, a kancellár Gerhard Schröder volt akkor, a cél pedig a „német mezőgazdasági és erdészeti vállalkozások versenyképességének erősítése a többi EU-tagállamhoz képest”.
Mezőgazdasági gázolaj
Mi maradt meg belőle? A német gazdálkodók és erdészek a közelmúltban évente 440 millió euró adót igényeltek vissza a gázolaj után az adóhivataltól. A Gazdaszövetség (DBV) számításai szerint azonban egy németországi gazdálkodó még e részleges visszatérítés után is lényegesen többet fizetett, mint a legtöbb EU-tagországban a kollégái.
Ha megnézzük a jelenlegi helyzetjelentésben szereplő Európa-térképet, az látható: 18 EU-tagállam alacsonyabb adót vet ki a mezőgazdasági dízelolajra, köztük olyan nagy előállítók, mint Spanyolország és Olaszország, de Franciaországnak, Hollandiának és Lengyelországnak is kisebb az adója.
Julia Klöckner (CDU) volt mezőgazdasági miniszter szerint nem bölcs dolog, hogy a jelenlegi kormánykoalíció ezt a lehetőséget vissza akarja vonni és ilyen nagy terhet rakna a mezőgazdaságra.
Sok kritika érte a szövetségi kormányt
Németországban az is előfordul, hogy a traktorok – mint minden mezőgazdasági jármű – korábban mentesültek a gépjárműadó alól. Ily módon az állam 480 millió eurót juttatott a gazdáknak. „A mezőgazdasági gázolaj-adókedvezmény és a traktorok adómentessége olyan eszközök, amelyek tehermentesítik a kistermelőket és a biogazdálkodással foglalkozó vállalkozásokat” – mondja Häusling.
A Zöldek szerint mindkét kedvezmény eltörlése „rossz jelzés lenne a mezőgazdaság átalakítására” – számolt be a német ZDF. Ezért gazdák ezrei tüntettek Berlinben a szövetségi kormány által tervezett mezőgazdasági gázolaj-támogatás és a gépjárműadó-mentesség megszüntetése ellen.
Miért nehéz az uniós összehasonlítás?
A többi uniós országgal való összehasonlítás azonban különösen nehéz a társadalombiztosítási rendszerek különbségei miatt. Egyes vélemények szerint a német gazdálkodók egyértelműen rosszabb körülmények között élnek, mint a többi uniós tagállamban dolgozó kollégáik.
(Fotó: Pixabay)