Növényvédelem

A talajtakarás előnyei szőlőben

Agrofórum Online

A szőlőültetvényekben jelenleg is általános az intenzív talajbolygatás, főleg ami a szőlő sorközeit érinti. Ezzel szemben megoldást jelentő alternatíva lehet a növénytakarásos kezelés. A sorközvetés folytán azonban a talajt átszövő gyökérzet vízkonkurenciaként jelenhet meg a szőlő számára, és azokban az esetekben, amikor ez kerülendő, például telepítés esetén, megoldást jelenthet a szalmatakarás.

A sötétbarna, humuszban gazdagabb talaj felmelegedésre, ezáltal a párologtatásra való hajlama sokkal kifejezettebb, így jelentős mennyiségű vizet veszíthet: szalmatakarással csökkenthetjük a vízveszteség mértékét.

– mondta el dr. Kovács Barnabás, szaktanácsasdó, a MATE Szőlészeti és Borászati Intézetének adjunktusa Kisapátiban, az általa vezetett Biovitis pincészetnél tett látogatásunkkor.

A kellően vastag, elhalt növényi maradványnak, jelen esetben szalmatakarásnak köszönhetően a gyomok csírázásához szükséges fényviszonyok sem alakulnak ki, és így nem szükséges a kapálás sem. Hogyha intenzív kapálás, és szervesanyag-beforgatás zajlik egy talaj esetében, a szervesanyagot lebontó korhadéklakó szervezetek felszaporodnak a mikrobiális közösségen belül.

– tette hozzá a szaktanácsadó.

Általános, hogy a talajművelés helytelen kivitelezése folytán a szénmegkötési egyenleg kedvezőtlenül alakulhat. A talajbolygatás beszüntetése jelentős költségcsökkentő hatással is bír, aminek különösen ilyen inputanyag árak mellett lehet üdvös hatása.

A sorközművelés gyakorta alkalmazott technológiai eleme a totális gyomirtók bevetése is. Vagyis ha kémiai gyomszabályozásra adjuk a fejünket, várható, hogy a talaj mikrobiális közösségén belül nagyfokú diverzitáscsökkenés következik be. A tápláléklánc sérül, a patogén szervezeteket kordában tartó hasznos szervezetek aránya csökken, hiszen ezek a fajok kevésbé toleránsak a kemikáliákkal szemben, így a folyamatnak jelentős növényegészségügyi vonatkozása is van…

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok múlhat a kalászosok virágzáskori védelmén!

2025. május 2. 16:10

A gombaölőszeres védekezés a kalászos kultúrákban (búza, árpa, tritikálé és rozs) kulcsfontosságú a termésbiztonság fenntartásában.

Kalászosokban erősödik a kórokozók nyomása

2025. május 2. 08:10

Lisztharmat és fuzáriózis fenyegeti a kalászosokat – az április végi időjárás kedvezett a fertőzések terjedésének.

Fiatal állományt tizedelhet most a kukoricabarkó

2025. május 1. 08:10

A kukoricabarkó a korán vetett állományokat fenyegeti – időben kell figyelni és szükség esetén inszekticidekkel beavatkozni.

Figyeljünk a zöldborsó-levéltetűre!

2025. április 30. 08:10

A zöldborsó-levéltetű rejtőzködik – korai felismerés és védekezés nélkül komoly termésveszteséget okozhat a borsóültetvényekben.

Szőlő: van ahol a feketerothadás szüretel

2018. július 12. 05:50

Kertészeti kultúrákban a csapadékosabb vidékeken a hosszú ideig tartó levélnedvesség igen kedvező feltételeket teremt az alma- és körtevarasodás fertőzés terjedéséhez. A betegség egyaránt veszélyezteti a lombozatot és a gyümölcsöket.

Szőlő szentek, kápolnák a Balaton régióban

2019. szeptember 14. 04:36

A Balaton környékén a szőlőtermesztés már több mint 2000 éves múltra tekint vissza. Az emberek a kezdetektől próbálták megjósolni az időjárást, s így keletkeztek a különböző népszokások és rigmusok, illetve védelemért fohászkodtak Istenhez és a különböző szentekhez; tiszteletükre szakrális építményeket állítva.

Készüljön fel az őszi növényvédelemre a Nufarmer Magazin 31. számából!

2021. augusztus 31. 06:54

Változik a klíma, amihez alkalmazkodnia kell a technológiánknak is. Mire számítsunk, hogyan reagáljunk?

Mi ez az újabb betegség a szőlő fürtjén és bogyóján?

2019. augusztus 22. 07:36

K. János kérdése: A szőlőm fürtjein és bogyóin egy számomra ismeretlen elváltozást figyeltem meg. Mi lehet ez az újabb betegség?