2023-ban sokszor rekordmagas áron lehetett eladni a vágóbárányt, itthon – és egész Európában – mégsem foglalkoznak elegen juhtenyésztéssel, hogy a vásárlói igényeket kielégítsék.
Az ágazat persze manapság sincs egyszerű helyzetben. Itt van a sok-sok éve eladhatatlannak számító gyapjú, amely a mai napig gyakorlatilag értéktelen, pedig fenntartható alapanyag, amely feldolgozva nagy értéket képviselhetne. Sajnos a megoldás megtalálására a szakmai szervezetek sem igazán tesznek erőfeszítést.
A juh- és kecsketej ára pedig hiába emelkedett 200-250 forintról 350-400 forintra, a magas előállítási költségek miatt még mindig nem érte el azt a szintet, amelyen érdemes lenne vele foglalkozni. Egyéb problémák is bőséggel vannak, például az új támogatási rendszerrel kapcsolatban, bár a kiskérődző állatjóléti támogatás megmarad, és az anyakecske-támogatás összegét is megemelték, 8200 forintról 12 ezer forintra – olvasható a Magyar Állattenyésztők Szövetsége honlapján.
A bárányhús piaca viszont szárnyal: sokan keresik, és jó árat fizetnek érte. Ennek ellenére 2023-ban tovább csökkent a juhok száma hazánkban. A folyamat gyökere 2022-ben keresendő, amikor a szélsőségesen elszálló inputanyag árak okozta terheket tovább tetézte a szélsőséges aszály. Az állatokat nem lehetett a megszokott módon legeltetni, sokkal több takarmányra volt szükség, amely nemcsak drága, de sokszor hiánycikk is volt. Emiatt sokan a tartalékaikat is felélték.
A 2023-as év sok szempontból jobban alakult, de sokan mint juhtenyésztők ezt már nem tudták kivárni. Az időjárás lényegesen kedvezőbbre fordult, ugyan ismételten volt egy rövid szárazabb, aszályos időszak a nyáron, cserébe viszont ősszel újra kizöldültek a legelők, és még több esetben novemberben is lehetett legeltetni.
Kaszálni is többször tudtak a gazdálkodók, mint általában, így tartalékot tehettek félre az elkövetkező időszakra. Az árak pedig szárnyaltak: ugyan a hazai kereslet 2023 első felében némileg visszaesett, utána javult, karácsony környékén pedig újabb rekordot értek el a vágóbárány árak, az addig kitartó juhtenyésztők legnagyobb örömére.
A kép tehát vegyes, a helyzet viszont egyáltalán nem reménytelen: tartalékok képzésével, a piac és a támogatási lehetőségek ismeretében a juhtenyésztésnek még mindig van jövője Magyarországon.
(Fotó: Ehrecke/Pixabay)