Agrárgazdaság

A Lidl, Aldi és társaik úgy uralják a német élelmiszerpiacot, hogy a gazdáknak alig jut valami

Agrofórum Online

A kiskereskedelmi tápláléklánc végén állnak a német gazdálkodók, akik a legkevesebb hasznot látják munkájuk gyümölcséből. A legtöbbet a kiskereskedelmi vállalkozások viszik el, de még a feldolgozók is több haszonra tesznek szert.

Sok termelő gondolja úgy Németországban is, hogy a kiskereskedők uralják az élelmiszerpiacot, de a vágóhidaknak és tejfeldolgozóknak is nagy a befolyásuk. A leggyengébb láncszem ebben a sorban a termelő, ezért ő hasítja ki a legkisebb szeletet a tortából.

Egy mezőgazdasági szakértő kifejtette, hogy a négy legnagyobb élelmiszer-kereskedelmi vállalat az országban, az Edeka, a Rewe, a Lidl és az Aldi összességében a piac 85%-át uralja. Ezzel olyan erő összpontosul a kezükben, amellyel már könnyen képesek úgy árat emelni, hogy a saját bevételeik nőnek, viszont a beszállítók ebből nem részesülnek.

A világpiac hatása is érvényesül, kérdés, hogy mennyire

Ezzel a véleménnyel azonban nem ért egyet egy müncheni közgazdász, aki szerint az árakat sok termék esetében inkább befolyásolják a világpiaci folyamatok, mint a kiskereskedelmi láncok. Az ő véleményét osztja a Német Kereskedelmi Szövetség is, amely szerint minden termékcsoport esetében alapvetően a világpiaci árak határozzák meg a mezőgazdasági alapanyagok árát.

A legjobb példa erre a tej, aminek esetében egy tejpiaci szakember 80%-ra becsülte a nemzetközi piac befolyását az árra.

Nem is ez a baj a tejágazattal, hanem a szokatlan működési formája: ugyanis a termelő megtermeli a tejet, amit gyakorlatilag „felkínál” a tejfeldolgozó vállalatnak. Az átveszi a terméket, viszont az árát csak utólag állapítják meg és közlik a termelővel. Így a késztermék eladása közös eredmény, viszont a gazdasági kockázatot a termelő viseli.

Keresik a felelősöket

Mégis a legnagyobb élelmiszer-kereskedők tudják a leginkább befolyásolni az árakat, vélik a gazdálkodói szervezetek. Hiszen ők kötik, és ők is változtathatják meg saját érdekeik szerint a szerződéseket, és akár a termelési árak alá is mehetnek. Végeredményben a német gazdákhoz az élelmiszerláncban létrejövő hozzáadott értéknek csupán a 18 százaléka kerül.

És a végén előkerül egy újabb „felelős”: maga a fogyasztó. Akinek a magas infláció miatt egyre kevesebb a pénze, ezért spórol, és mindig olcsón szeretne vásárolni – a kevésből pedig a teljes élelmiszerláncnak kevés jut, amit mindenki maga szeretne megszerezni.

Az élelmiszer-kereskedők másképp látják

A kiskereskedelmi vállalkozások azzal védekeznek, hogy a legnagyobb felelősséget ők viselik az élelmiszer-biztonságban, ugyanakkor nincsenek közvetlen kapcsolatban a mezőgazdasági termelőkkel. Az alapanyag ugyanis a német feldolgozóvállalatokhoz kerül, ami szintén egy szűk kör: 8 tejüzem dolgozza fel a nyers tej több mint felét és a 10 legnagyobb vágóhíd végzi a sertések több mint 80%-ának vágását.

Velük szemben áll a sok ezer termelő, akik kis méretük miatt nem tudnak a piacra hatást gyakorolni. A Rewe kiskereskedelmi csoport szóvivője egyenesen azt állítja, hogy a feldolgozók miatt ők nem is tudják befolyásolni, mennyi pénz jusson a gazdáknak.

Mi a tanulság? A termelő a feldolgozót és a kiskereskedőt okolja, hogy alig részesedik a nyereségből; a kiskereskedő a feldolgozót; a feldolgozó a kiskereskedőt; a sor legvégén pedig ott áll a fogyasztó, aki egyre kevésbé tudja megfizetni az évről évre magasabb árakat.

(Fotó:OuçaeRelaxe/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1300 embert küldenek el: nagy bajban a bajor agrárcég

2024. december 16. 12:40

A mezőgazdasági és építőanyagokkal foglalkozó BayWa mezőgazdasági csoport 1300 állás megszüntetését tervezi a következő három évben.

Rekordmagasra emelkedett egyes európai műtrágyák ára

2024. december 16. 11:10

A műtrágyagyártók a magas gázárak miatt kényszerülnek a pétisó árának emelésére. A karbamid és az UAN-oldat árai egyelőre nem változtak.

Emelkedhetnek a közeljövőben a sertéshúsárak az EU-ban

2024. december 9. 12:10

A termelési költségek nőnek, és betegségek is terhelik a sertéságazatot. Emiatt várhatóan csökken az állatlétszám és nő a hús ára.

Novemberben kilőtt a Deere & Company árfolyama

2024. december 6. 15:40

A három legjobban teljesítő papír közé került 10,1 százalékos drágulással a Case, Steyr és New Holland márkákkal fémjelzett globális traktorgyártó CNH Industrial NV.

Hitek és tévhitek a biotermékekről

2019. augusztus 8. 04:37

Mitől lesz bio a bio? Mi a pontos megnevezése? Árulhatom-e a piacon a kezeletlen paradicsomomat? Csak néhány kérdés, amit nap, mint nap hallhatunk a biotermékekkel kapcsolatban.

„Szívvel, lélekkel dolgozni, és akkor elérem céljaimat!”- Erdei Roland a ChillER Manufaktúra alapítója

2018. november 27. 15:34

Mit is mondhatnék. Tudom, tudom, hogy már megint egy interjú, de lehet valami annál inspirálóbb, mikor egy fiatal tehetség enged be egy kicsit a kulisszák mögé? Mostanában szerintem vonzom azokat a termelőket, akik a Szent István Egyetemen végeztek Gödöllőn, nem is értem miért...

Fenntarthatóbb élelmiszertermelés - a közös nevező

2019. szeptember 7. 11:18

A friss kutatás rávilágít, hogy a fenntarthatóság kérdése elsődleges fontosságú az európai fogyasztók és mezőgazdasági termelők számára egyaránt.

Freshfel Europe az egészségesebb étrendért

2021. augusztus 10. 06:38

A gyümölcs- és zöldségtermelés jelenleg az uniós agrárpolitikai költségvetésnek csupán 3-5%-át kapja, miközben az összeurópai mezőgazdasági értéknek legalább 20%-át ezek az ágazatok adják.