A Magyar Borakadémia ez évben 26. alkalommal választotta meg az Év Bortermelőjét Mészáros Pál urat, a Mészáros Borház családi birtok vezetőjét, megálmodóját és „karmesterét”.
Negyed évszázad alatt sok kitűnő szőlész-borász kollegát ismertünk meg. Mindenkit felsorolni lehetetlen, de talán azokra az alkotókra, művészekre emlékezzünk meg egy pillanatra, akik már nincsenek közöttünk: Báthori Tibor, Gál Tibor, Figula Mihály és Szőllősi Mihály.
A tradíció és múlt szilárd alapjai mindig is iránytűt jelentettek a család gazdálkodása során. A levéltári adatok a XVII. század közepéig nyúlnak vissza, és Mészáros Pál maga a dédnagypapáig tud visszaemlékezni.
A saját gazdálkodás 800 négyszögöllel indult, ma már 120 hektáron gazdálkodnak. A szőlő termelése sok dűlőben folyik a Kerék-hegyen, az Iván-völgyben, a Malomoldalban, a Strázsahegyen és egyre keresettebbé válik a Görögszó.
A festői szekszárdi borvidéken változatos művelésmódokat alkalmaz a pincészet, de a gazda kedvence a Malomoldal, ahol kitűnő gyümölcs terem, ami az Ohmerops Cuvée alapja.
Másik különlegesség a Mészi Kadarka, e borban találták meg a „Szent Grált”, amit az emberiség két ezer éve keres. Egy tőkéről szaporították le, s a genetikai vizsgálatok bizonyítják, hogy a felében Csókaszőlő van, ami egy középkorból származó magyar fajta.
Kísérleteznek a Malbec fajtával is, amire egy dél-amerikai tanulmányúton figyeltek fel. Az alapító fia Péter – aki a borászatot irányítja – nagyon nyitott és innovatív. Zsanett lánya a 2014-ben megnyitott Szekszárd első négycsillagos szállodáját, a Hotel Merops-ot irányítja. A szálloda a nevét a gyurgyalag madár latin nevéről kapta, amely a boros címkén is nagyon jól mutat.
A Mészáros Pince a hazai és nemzetközi borversenyeken is egyre több sikert arat, és 2012-ben elnyerték az Év Pincészete díjat.
Az Év Bortermelője címet a Magyar Borakadémia Gálaebédjén – ahol Áder János köztársasági elnök lesz a fővédnök – 2017. február 5-én adják át a Mészáros családnak. Az ünnepélyes eseményen a legfiatalabb generációt képviselő Zalán is ott lesz.
(Séllyei Gábor – Agrofórum Online)