A Mere orosz szupermarket hálózat 20 százalékkal alacsonyabb árakat ígér a Magyarországon megszokott piaci átlagnál – kérdés, hogy valóban terjeszkednek-e nálunk.
Úgy tűnik, egyelőre még nem dőlt el, hogy megjelenik-e Magyarországon is a Mere nevű orosz diszkontlánc, de a hazai sajtó máris nagy lelkesedéssel ír a „szuperolcsónak” titulált bolthálózatról.
A Haszon.hu oldal szerint a Mere 3 év alatt 200 üzletet szeretne nyitni nálunk, illetve 700 millió eurós (280 milliárd forintos) forgalmat terveznek, amivel egyelőre nem lennének egy súlycsoportban a legnagyobb piaci szereplőkkel. A listavezető Lidl bruttó forgalma 2022-ben például megközelítette az 1200 milliárd forintot.
A Mere szupermarket hálózatot 2009-ben alapították, és azóta már Belgiumban, Németországban, Csehországban, Lengyelországban és a Baltikumban is jelen vannak, vagyis nem számítanak újoncnak Európában.
1000 négyzetméteren, 20 százalékkal olcsóbban
A „hard diszkontláncok” közé sorolt, vagyis a termékeit rendkívül nyomott árakon kínáló orosz vállalat átlagosan 1000 négyzetméteres üzleteket működtet, és azok leginkább raktárakhoz hasonlítanak az egyszerű berendezésükkel (lásd vezérképünkön).
Cserébe viszont azt ígérik, hogy áraik a piaci átlagnál 20 százalékkal alacsonyabbak lesznek, ami a magyar vásárlók számára alighanem elég csalogatónak ígérkezik. Élelmiszerek, háztartási vegyiáruk, italok és iparcikkek szerepelnek majd a kínálatban, mintegy 1500-féle portéka közül válogathatunk – feltéve, ha valóban erre folytatják a terjeszkedést.
Tojás 40 forint alatt
A Telex munkatársai Szerbiában máris meglesték, mire képes egy Mere-bolt, és őket meggyőzték az ott látottak. Csak néhány kiragadott árucikk példaképpen: 1,5 literes ásványvíz 100 forintért kapható, Domestos tisztítószer 815-ért, fél kiló tészta 360-ért, 30 darab tojás 1160-ért.
A raklapra helyezett, zsugorfóliázott termékek nem túl „ínycsiklandóak” a nagy belmagasságú eladótérben, de ez például a magyar Metro-vásárlókat sem zavarta eddig. Viszont hűtőpultok és -szekrények helyett PVC-hőfüggönnyel elválasztott, hideg helyiségben dideregve navigálhatunk a hús- és tejtermékek között, ami némi kényelmetlenséget jelent.
Egy, a Telexnek nyilatkozó vajdasági magyar család szerint az alacsony árakat nem szenvedi meg a minőség, semmivel nem rosszabbak a termékek, mint más áruházakban. Rengeteg az orosz importáru, de vannak például Hajdú tejtermékek, illetve magyar feliratú kilós kutyaszalámi is. Kérdés, hogy az orosz–ukrán háborúval járó szankciók hogyan írják felül a Mere eredeti kelet-európai bővítési terveit.