Növénytermesztés

Precíziós hígtrágya-kijuttatási technológiát fejleszt a MATE

Agrofórum Online

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az Agrogép Jármű- és Gépgyártó Kft. (AJG) közös projektben fejleszt mesterséges intelligencia alapú precíziós hígtrágya-kijuttatási technológiát.

A közel 588,3 millió forint vissza nem térítendő támogatás révén egy olyan precíziós rendszer fejlesztése a cél, amely figyelembe veszi a hígtrágya inhomogenitásából, minőségváltozásából adódó eltéréseket és a növényállomány igényének megfelelő mennyiséget juttat ki a talajra.

Az eseményen dr. Szabó István, a MATE Műszaki Intézetének igazgatója köszöntötte a megjelenteket. Beszédében hangsúlyozta, a MATE Műszaki Intézete örömmel vállalt szerepet a projektben, hiszen tudásbázisával mindig is igyekezett hozzájárulni ahhoz, hogy a hazai mezőgépipar minél jobban teljesítsen.

Amire szükség is van, mivel a mezőgazdasággal kapcsolatban nagyon komoly elvárásokat fogalmaz meg a társadalom. Úgy kell biztonsággal előállítani az élelmiszer-alapanyagokat, hogy közben a környezetterhelés minimális szinten maradjon. Minél kevesebb inputanyag kerüljön felhasználásra és azok kijuttatása is precízen legyen kivitelezve.

Dr. Ferencz Géza, az Agrogép Jármű- és Gépgyártó Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, a projekt célja, egy olyan precíziós kijuttatási technológia fejlesztése, ami a mezőgazdasági terület variabilitását lekövetve, a talajadottságoknak, illetve a növényállomány igényének megfelelő mennyiségű hígtrágyát juttat ki.

Mivel a hígtrágya egy meglehetősen heterogén közeg, folyadék és szilárd fázis is található benne, kijuttatás előtt először a homogenizálását kell megoldani. Amennyiben, legalább tartálykocsi szinten, nem megoldott a homogenitás, úgy esély sincs arra, hogy a kijuttatott hatóanyag mennyisége szabályozható legyen.

A pályázat keretén belül ezért egy autonóm mozgású, úszóplatformos hígtrágya-homogenizáló fejlesztése az egyik feladat. A másik fontos cél egy precíziós hígtrágya-kijuttató tartálykocsi fejlesztése, hogy a talajadottságokhoz és a törvényi előírásokhoz lehessen alakítani a kijuttatott mennyiségeket.

A kifejlesztett technológia lehetővé teszi a töltési és ürítési helyszínek kontrollálását, a mennyiségek és szállítási útvonalak nyomon követesét. A precíziós kijuttatással pedig a növények igényeihez igazodó tápanyag-utánpótlás valósítható meg, a környezetterhelés minimalizálása mellett. Mindezt megfizethető áron.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

Kényelmetlenné vált a brazil szójabab a gigacég számára

2024. november 8. 12:10

Brazília vezet a világon az esőerdők pusztításában, bár az erdőirtások aránya az Amazonas dzsungelében több mint felére esett vissza.

Új módszer a drénvízzel kimosódó foszfor újrafelhasználására

2024. november 7. 09:40

Fenntartható, megfizethető bioszénpellettel csökkenthető a mezőgazdasági üzemek foszforszennyezése. Sőt, a foszfor visszajuttatható a földekre.

Holdtalajban termesztett mustárnövények hoztak életképes magokat

2024. november 1. 14:10

Szenzáció a MATE kutatóitól: nemcsak egészséges mustárnövényt, hanem egészséges magokat is termesztettek a Holdról származó talajban.

Fenntarthatóság az élelmiszerláncban – Ha április, akkor Digitális Agrártájoló!

2023. március 30. 15:24

Az agrárium fenntarthatósági kérdései lesznek a középpontban április 13-án.

KITE: Legyen a vízügy szívügy!

2018. április 19. 07:34

Együttműködési megállapodást írt alá az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a KITE Zrt. vezetője az aszály- és belvízkárok mérséklésének érdekében.

Automatizált gépek? A CASE IH már a jövővel kísérletezik

2018. július 10. 05:27

A CASE IH elindította az Autonómia és Automatizálási Programját, amelynek részeként kutatásokat és kísérleteket kezdtek valós körülmények között.

AgroFIELD Akadémia Konferencia – Kecskemét, 2019. 02. 07.

2019. január 11. 11:15

Téma: Az agronómia jelentősége a precíziós gazdálkodásban.