Gyümölcs

Villámsebesen virágzik a cseresznye, vakarhatják a fejüket a lengyel termesztők

FruitVeB

Április elején, azaz a szokásosnál három héttel korábban kezdtek el virágozni a lengyel cseresznyeültetvények, és hamarosan hidegbetörések várhatók.

„Immár 60 éves vagyok, de nem emlékszem ilyen korai cseresznyevirágzásra. A lengyel éghajlaton ez egy anomália” – nyilatkozta Krzysztof Czarnecki, a Mazóviai vajdaságban található Mszczonów melletti gyümölcsös vezetője, egyben a Lengyel Gyümölcstermesztők Szövetségének alelnöke.

Lengyelországban a cseresznye május elején, néha április végén szokott virágozni, tehát a vegetáció körülbelül három héttel tart az ilyenkor szokásos állapot előtt – olvasható a FruitVeB cikkében.

A gyümölcstermesztésben a magyarországi fagyosszentekhez (Szervác, Pongrác, Bonifác, május 12-13-14.) hasonlóan Lengyelországban is május eleje-közepe számít veszélyes időszaknak, ekkorra esik a „Zimna Zoska”, azaz a „Hideg Zoska” időszaka (május 15. környéke). Tavaly május 9-én következtek be jelentős fagykárok a lengyel ültetvényekben.

„A jelenlegi csúcshőmérsékletek mellett néhány nap múlva véget ér a virágzás, és láthatóvá válnak az első apró bimbók. Ezek nagyon érzékenyek, minden nulla fok alatti hőmérséklet fagyveszélyt hordoz magában, mivel a cseresznye nagyon érzékeny az időjárási viszonyokra, a fagyvédelmi eljárások pedig nagyon költségesek. Már csak az imában bízhatunk” – jelentette ki Czarnecki.

Közeleg a hidegbetörés

A Lengyel Meteorológiai Intézet szerint a jövő hét elején, a hétfőről keddre, április 15-éről 16-ára virradó éjszaka az ország északi részén máris egy hidegbetörés várható, a talajszinten helyenként -1 °C-os hőmérséklet valószínűsíthető.

Az április 16-áról 17-ére, keddről szerdára virradó éjszaka a talajszint felett 2 méteres magasságig az ország nagy részén -1 °C körüli, a talajszinten pedig -3 °C körüli fagyok is előfordulhatnak. A hegyek lábánál elterülő területeken ilyenkor általában még hidegebb van, körülbelül -5 °C-ig süllyed a hőmérő higanyszála.

Görög, spanyol, török konkurencia

Ha nem lesznek jelentős fagyok, és nem károsítják a cseresznyét, akkor az első lengyel gyümölcsök május közepén lesznek kaphatók. A korai virágzás problémája azonban azzal függ össze, hogy a lengyel gyümölcsök a Görögországból, Spanyolországból vagy Törökországból importált cseresznyéhez hasonló időpontban kerülnek a piacra.

Eddig az volt a lengyel gazdák előnye, hogy náluk később termett a gyümölcs, mint Európa déli részein, így a szezon végén a lengyel termés biztosította a piac ellátását.

„Ha fagyok lesznek, akkor kevesebb gyümölcs lesz, és a fogyasztói árak a szokásosnál sokkal magasabbak lesznek” – mondja Czarnecki. Egyelőre nehéz megbecsülni, mennyibe kerülhet majd a lengyel ültetvényekről származó gyümölcs.

Tavaly a normál szezon közepén legmagasabb ár a Bronisze nagybani piacon 22 PLN (2000 Ft/kg) volt június és július fordulóján a hazai gyümölcs esetében. Az abszolút rekord a nagybani piacon a szezon elején importált cseresznyéhez fűződik: május második hetében 2023-ban a maximális kilogrammonkénti ár 56 PLN/kg (5120 Ft/kg) volt.

(Forrás: FruitVeB)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mi jön a fagyok után? – Így gondozzuk a károsodott gyümölcsfákat!

2025. április 23. 08:10

Az elmúlt hetek faggyal kapcsolatos történéseit összegezve, több tíz milliárdos kár érte a hazai kertészeteket, de hiba lenne magára hagyni a gyümölcsfákat.

A szamócaszezon itt van, de a termesztés kihívásokkal teli + videó

2025. április 22. 15:10

A szamóca az egyik legkeresettebb korai gyümölcsünk. A termesztés kihívásairól készítettünk interjút.

Áprilisi fagyok: drasztikus terméskiesés várható

2025. április 21. 16:10

Az április eleji fagyok akár 100%-os termésveszteséget is okozhatnak, jelentős áremelkedésre számíthatunk a gyümölcspiacon.

Gyümölcsfaoltás okosan + videó

2025. április 19. 10:10

A gyümölcsfaoltás érdekes területe a kertészetnek. Szeretnénk megtámogatni nézőinket hasznos tippekkel e tekintetben is.

Mi a teendő a cseresznyével és a meggyel szüret után?

2020. július 9. 06:23

Cseresznye- és meggyfám termését is leszüreteltük már. Van még a szüret után növényvédelmi teendőm velük? Mire kell ügyelni?

Milyen cseresznyefajtát választhatunk a Germersdorfi helyére?

2019. október 6. 08:38

M. Imre kérdése: Szeretném a Germersdorfi cseresznyefámat kicserélni egy olyan cseresznyefára, amely maximum 3-4 méter magasságig nő. Milyen fajtát javasolnak?

Erőteljesen terjed az almafa vértetű, védekezzünk ellene!

2019. július 31. 08:33

Július utolsó hetének időjárását főként a nagy változékonyság jellemezte. Zivatarfelhők jöttek- mentek az országban, kiszámíthatatlan valószínűséggel okoztak csapadékot, helyenként jeget is hozva. Kisebb körzetekben az eső intenzitása jelentős károkat okozott. A jelenlegi növény-egészségügyi helyzet a betegségeknek és a kártevőknek egyaránt kedvez, elsősorban a magas páratartalom és az erős éjszakai harmatképződés miatt. A talaj átmeneti magas nedvességtartalma kedvező mikroklímát teremt a kórokozók számára, de több kártevő rajzása ismét erősödött.

Borsó nagyságnál lehullik az összes cseresznye - mi okozhatja ezt a jelenséget?

2024. május 26. 04:37

Szeretnék érdeklődni, hogy mi baja lehet a cseresznyefának. Szépen virágzott, most pedig mintegy borsó nagyságú, de megpirosodik és lehullik az összes apró cseresznye.