18℃ 12℃
április 24. György, Fidél, Debóra
Életmód, gasztronómia

Gyógynövénytörténetek: a százszorszép

Agrofórum Online

A szerény százszorszépnek ritkán szentelünk figyelmet, noha a tavasztól őszig terjedő időszakban szépséges virágai tömegesen díszítik a gyepünket, az út menti területeket és a végtelen mezőket.

Az oly gyakran haszontalan „gyomnövényként” említett százszorszép azonban „rivaldafényt” érdemel, mivel ez a növény bizony csodálatos gyógyerővel bír. Az első és a második világháború idején például sebgyógyulást elősegítő gyógynövényként szolgált. Úgy tartották, ezt a virágot egyenesen Isten szórta a Földre, hogy vigaszt nyújtson azoknak a szülőknek, akiknek a fiai elestek a fronton.

A százszorszép angol neve annyit tesz, mint „a nappal szeme”, ami arra utal, hogy a növény virágai alkonyatkor becsukódnak. Egyéb magyar elnevezései a bojtocska, csibevirág, péra, murvairózsa, sztokrásza, tavaszhozófű. Latin neve Bellis perennis.

Gonosz szellemek ellen is bevetették

A százszorszéphez meglehetősen sok babona fűződik. Az egyik jól ismert babona a szerelemjóslás, amelynek során a virág fehér szirmait egyesével letépkedve „jósolják meg” a lányok maguknak, hogy a kiszemelt fiú szereti-e vagy nem szereti őket. Az utolsó szirom adja meg a feltett kérdésre a választ, aztán csak ki kell várni, vajon bebizonyosodik-e jóslat…
A másik közkedvelt tradíció a százszorszépből készített koszorúk viselése, ami azonban a régmúltban nem valamiféle divathóbort volt (ami manapság jól mutat az instán), hanem egy olyan mágikus védelmező szimbólum, amely megvédte az embereket a gonosztól. Olykor házak ajtajára is felakasztották, hogy az ártó szellemek ne férkőzhessenek a ház népéhez, különösen a kisdedekhez.

A virágok kivonata bizonyítottan gyógyhatású, a sebgyógyulást segíti
A virágok kivonata bizonyítottan gyógyhatású, a sebgyógyulást segíti

Gyógyerővel bírt, ezért nagyra becsülték

A százszorszép gyógyászati célú felhasználása leggyakrabban abban merült ki, hogy a kiszárított virágfejeket olajba áztatták, majd a keverékből kenőcsöket készítettek külső használatra – főként sebgyógyításra, zúzódásokra, duzzanatokra, csípésekre, fizikai sérülésekre. Vízben áztatva a virág gyógyerejét borogatásként használták (például köszvényes fájdalmakra), tea formájában pedig ízületi fájdalmat és lázat csillapítottak vele.

Egy napjainkban végzett kutatás szerint a szárított százszorszép virágainak porított és n-butanolban kivont virágai felgyorsították a sebgyógyulást és csökkentették a hegesedést a bőr felszínén lévő sebeken, tehát nemcsak misztikus, de tudományos bizonyíték is van arra, hogy valóban hasznos ez a szépséges kis virág.

Forrás: https://herbsociety.org.uk/2021/02/20/herb-histories-daisies-the-days-eye-in-love-and-war/

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

Vadmurok, avagy Anna királyné csipkéje

2023. január 22. 10:35

A Daucus carota, amelynek közismert nevei többek között a vadrépa, a vadmurok, a madárfészek, illetve Észak-Amerikában Anna királyné csipkéje, a Zellerfélék családjába tartozó növény. A termesztett sárgarépa (Daucus carota subsp. sativus) őseként a levele ételízesítőként használható, gyökere pedig bár vékonyabb és rostosabb, mint a hagyományos répáé, ehető. A népgyógyászat sokféle betegség ellen gyógynövényként használja, leginkább tisztító teák formájában.

Házipatika – dísznövények gyógyhatásai

2020. szeptember 29. 09:32

Dupla öröm olyan növényeket nevelni a kertünkben, amelyek nemcsak díszítenek, hanem bizonyos növényi részeikből készített gyógyteájukkal enyhíthetik is a panaszainkat egyes egészségügyi problémáinknál.

Ezeket a gyógynövényeket gyűjthetjük be júliusban

2023. július 25. 09:10

Lassan magunk mögött hagyjuk a júliust, ideje áttekinteni azokat a gyógynövényeket, amelyeket ilyenkor gyűjthetünk, hogy aztán áldásos hatásukat a hideg őszi-téli napokon is élvezhessük.

Így készül a gyógynövényes füstölő házilag

2023. február 20. 05:36

Lássuk, hogy hogyan lehet házilag füstölőt készíteni, méghozzá gyógynövényekből!