A precíziós gazdálkodás a 2000-es évek elején robbant be a köztudatba, amikor műholdas helymeghatározást, digitális adatfelvételezést és speciális szoftvereket kezdtünk el egyre szélesebb körben használni a mezőgazdaságban.
Először ezeket főként a szántóföldi növénytermesztés számára dolgozták ki, majd kis késéssel elkezdődött a többi ágazatban, így a gyümölcstermesztésben is jól használható, sőt a kifejezetten ezek számára készülő eszközrendszer kidolgozása.
Ma ott tartunk, hogy az egyes speciális műveletekhez nagyon sokféle, különböző helyeken, különböző műszaki megoldásokkal készült eszközt vásárolhatunk, amelyek egymással nem mindig kompatibilisek. Ezzel a problémával a mezőgazdaság minden területe szembekerült az utóbbi időben. A szántóföldi növénytermesztők már évekkel ezelőtt elkezdtek gondolkodni a megoldáson. Nem kerülhető ez el a mi területünkön sem. A kihívásra a választ az eszközök egységes rendszerbe integrálása jelenti.
Mik a legfőbb előnyei a precíziós módszerek bevezetésének?
Először is a terméshozam optimalizálása az ültetvényünkben. A területünk a legritkább esetben homogén a talajminőség, a termőréteg vastagsága, a talaj tápanyag- és vízszolgáltató képessége szempontjából. A terület heterogenitásának feltérképezésében, a tápanyag- és vízellátás tervezésében, valamint kivitelezésében nagy segítséget nyújtanak a korszerű műszaki és informatikai eszközök.
Ha a célzott tápanyag-kijuttatással, szektoronkénti öntözéssel és más speciális kezelésekkel el tudjuk érni, hogy mindenhol azonos ütemben fejlődjenek a gyümölcsfáink, akkor a termés minősége is egységes lesz.
Távérzékelési módszerekkel nyomon tudjuk követni növényeik fejlődését, élettevékenységeit, fenológiai folyamatait, és gyorsan fel tudjuk ismerni a stresszhatások tüneteit. Az egyik leggyorsabban fejlődő innovációs terület a három dimenziós (3D) adatfelvételezési módszerek és a „látás technológia” új eszközeinek kidolgozására irányul.
Ezek automatikusan meg tudják számolni, hogy hány darab virág vagy gyümölcs van a fákon, segítségükkel látjuk, hogy a fák ágrendszere hogyan néz ki, jó végezték-e el a metszést. A környezetkímélő növényvédelem kivitelezését is nagyban segítik ezek az új precíziós eszközök.
Az ültetvény tervezésétől az áru piacra juttatásáig tartó, hosszadalmas és sok buktatóval járó munkafolyamat minden részterületén találunk ma már olyan korszerű eszközöket, amelyek segítik munkánkat. A termesztéstechnológiai folyamatokban a mindennapi döntések meghozatalához is támogatást nyújtanak az informatikai eszközök.
A gyümölcstermesztés nagyon kézimunka igényes ágazat. Sajnos a munkaerőhiány világszerte egyre nagyobb problémát jelent az ültetvényekben. A metszés, a gyümölcsritkítás és a szüret elvégzéséhez sok helyen nincs elegendő ember.
Ezért nagy jelentősége van azoknak a precíziós módszereknek, amelyek emberi munkaerőt váltanak ki. Ezek egyben a legnehezebben automatizálható munkafolyamatok. A fejlesztések eredményeként szerencsére egyre több eszközt használhatunk a termesztéstechnológiának ezeken a területein is.
Az Agrofórum gyümölcstermesztőknek szóló idei különszámában (EXTRA 105) több cikkben is részletesen olvashatnak arról, hogy hol tart ma a precíziós módszerek bevezetése a gyümölcstermesztési ágazatban, természetesen sok egyéb, más témákról szóló cikkek mellett. Ha nem előfizetői a lapnak, az egyes lapszámokat külön is megrendelhetik honlapunkról.
Dr. Szalay László
A gyümölcstermesztőknek szóló különszámért KATTINTSON IDE!