24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Növényvédelmi előrejelzés

Tömeges a sárgarozsda jelenléte – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

Május utolsó hetére a változékony időjárás volt a jellemző. Az országban több helyen záporok, zivatarok alakultak ki, helyenként jégveréssel társulva. A legtöbb csapadék továbbra is a nyugat-dunántúli térségben hullott, néhány körzettől eltekintve az Alföldön jóval kevesebb, így májusban is kevesebb a csapadék a sokévi átlaghoz viszonyítva.

Az őszi kalászos gabonák közül az árpán általánosak az érés jelei. A búza virágzik, telítődnek a szemek. Mindkét növény már elvesztette alsó levélemeleteit, részben az aszály jeleként, de a levélbetegségek is megtették hatásukat. Árpán a levélszáradás már elérte a zászlóslevél szintjét, a legtöbbet ezért a pirenofórás levélfoltosság tette, míg a búza lombszáradásáért elsősorban a szeptóriás levélfoltosság a fő felelős. A sárgarozsda mindkét növényfaj lombozatán tömegesen jelen van, de a melegebb időszak most a vörösrozsda előretörésének kedvez.

Búza szeptóriás levélfoltossága
Búza szeptóriás levélfoltossága

A kalászfuzáriózis-fertőzés potenciális veszélye továbbra is fennáll, a helyi csapadékviszonyok viszont alapvetően befolyásolják a megbetegedés mértékét. A jelentősebb rovarkártételek nem jellemzőek, a vetésfehérítő bogár alig károsít, egy részük átvonult a kukoricára, a lárvák bábozódása megkezdődött. Árpán és búzán egyaránt megjelentek a gabonapoloskák és a szipolyok, de a rovarlétszám még egyik fajnál sem jelentős, gócos megjelenésükre inkább ez utóbbi fajoknál lehet számítani.

Fuzárium tünetei árpa kalászán
Fuzárium tünetei árpa kalászán

A melegebb időjárás és a lehullott eső hatására erőteljes növekedésnek indultak a kukoricaállományok. A növényeknél általános károsítóként jelentkeznek a drótférgek, a tőpusztulás a növények mintegy 10%-át érinti. A fény- és feromoncsapdák a hónap közepétől fogják a kukoricamoly imágókat, a bagolylepke-fajok közül pedig legtöbbet a felkiáltójeles és a gyapottok-bagolylepkéből. A vetési és a gamma bagoly repülése ezeknél jóval mérsékeltebb.

Kukoricamoly imágója
Kukoricamoly imágója

A napaforgó-területek levéltetű fertőzöttsége általános jelenség. A kisebb-nagyobb kolóniák jelenléte a hajtáscsúcson és a felső leveleken a növények 10%-át érinti, de a magas páratartalom és a nem túl meleg idő továbbra is kedvez a gyors felszaporodásnak. A szárnyas levéltetű nőstények folyamatosan gondoskodnak a lárva utánpótlásáról. A drótféreg-károsítás szintén mintegy 10%-os növénykárosítást okoz, ami inkább a fejletlen növényekben okoz tőszámkiesést. A primer peronoszpórafertőzés idén kevésbé jellemző a napraforgó-vetésekre eddig.

Felgyorsult az őszi káposztarepce érése. A becők sárgulása általános jelenség. A szár-, levél- és becőfoltosságot okozó betegséget előidéző kórokozók a folyamatos csapadékhiány miatt kevésbé jelentenek növényvédelmi gondot, a lisztharmatos megbetegedés viszont annál inkább. Más években a kórokozó elsősorban a másodrendű elágazódásokon és termésen okozott problémát, de alig veszélyeztette a főtermést. A fertőzés most országosan általános jelenségnek tekinthető.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Folyamatosan fertőz a kalászfuzáriózis

2019. június 19. 04:47

Kártevők közül a vetésfehérítő bogarak már bábozódnak, egyre több a gabonaszipoly a kalászokon, de gyakori a gabonapoloska is.

Biztos védelem a termésminőségért

2024. július 31. 11:40

A kukoricacső megóvása érdekében fontos, hogy figyelemmel kísérjük a második nemzedék rajzását, és a rajzáscsúcsot követő 6-8 napon belül célzottan védekezzünk a kártevő ellen.

Vigyázzunk, nő a parlagfű a tarlókon! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. július 2. 16:10

A tarlókon a parlagfű kelése a talaj nedvességtartalmától függ, de általános a fertőzés, ezért a tarló ápolását folyamatosan el kell végezni.

Megjelentek az amerikai fehér szövőlepke első egyedei

2019. május 27. 10:05

A májust eddig jellemző csapadékos periódustól szépen „kipendült” a határ. Most minden szép zöld, mintha sosem szenvedtek volna a növények a májusig tartó tavaszi aszálytól. A melegedésnek indult talajból már több tápanyagot képesek felvenni a növények, főként a kukorica, így már múlóban a sárga levélszín, viszont elég gyakran látni liluló növényfoltokat a táblák mélyebb fekvésű részein, ami a preemergens gyomirtó szerek gyökérzónába történő bemosódására utal.