24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Életmód, gasztronómia

Működő tippek poloskainvázió esetén

Agrofórum Online

A poloskák mindenhol ott vannak. Nemcsak a veteményesben és a kertben, hanem a lakásban is, sőt, újabban már – a gyerekeink legnagyobb rémületére – a kocsiban is!

Persze mindig elmondom nekik, hogy nem kell félniük tőlük, nem csípnek, és hogy nem szabad lecsapni őket, mert akkor nagyon büdös lesz. De hiába, ahogy a poloskák repülni kezdenek, beindul a visítás, muszáj félreállnom, de persze akkor a poloskák bemenekülnek az ülés meg a kalaptartó alá, nem lehet észrevenni, elérni őket.

A legutóbbi poloska ráadásul nem is a kertünkben szállt be hozzánk az autóba, hanem az iskola előtt. Azóta olvastam, hogy a hiedelmekkel ellentétben a poloskák nem csak a gyümölcsöket, a zöldségeket és a dísznövényeket, hanem a hársfákat, a kőrist, sőt még a gyomokat is kedvelik! Akkor hogyan lehet távol tartani őket?

Poloskainvázió elleni tippek:

  • A paradicsomunkat évekig szívogatták a poloskák, pedig levendula és menta nőtt mellette, így a „növénytársításos” tippekben nem hiszek. Van büdöskénk is és fokhagymánk, rozmaringunk, zsályánk, bazsalikomunk – egy csomó olyan növény, amiről úgy tartják, az illata taszítja a poloskákat. Nos, mi ezt a taszítást nem láttuk. A poloskák ellepték a paradicsomunkat, egyáltalán nem zavarta őket a szomszédos „illat”.
  • Sok helyen azt javasolják, kézzel gyűjtsük össze őket. Szerintem ez csak egy romantikus elképzelés, a poloska ugyanis nem olyan, mint a szentjánosbogár, ami a vállunkra és a tenyerünkre telepedik az alkonyatban és ott szépen megül, hanem össze-vissza repdes, egyáltalán nem könnyű befogni! A lakásban egy-egy példányt nyilván el lehet kapni (leginkább lecsapva), de ugye azt nem szabad, mert büdös lesz tőle. Így jobb egy befőttes üveggel vadászatra indulni, aztán a poloskát a vécébe doni (mert ugye, ha állatbarátként a kertbe vagy az utcára dobjuk, őszre nem egy, hanem több tucat fog visszajönni).
  • Ezzel szemben a levelek fonákján lévő tojások eltávolítása hatásosabbnak tűnik, kivéve, ha nagy a kertünk és rengeteg növényünk van. Mert akkor ember legyen a talpán, aki mindet végigjárja, ráadásul nem csak egyszer, hiszen az invázió bármikor elindulhat!
  • A rovarháló meg a termésvédő zsák sokkal inkább tetszett, ez segített a veteményesünkön (még a paradicsomunk is megmenekült), de a poloskák eközben vígan csemegéztek a kertünk többi növényéből.
  • Természetes ellenségként a legtöbb helyen megemlítik az énekes madarakat és a denevéreket, de lássuk be, ezek betelepítése/oda vonzása (főként egy budapesti kertes ház kertjébe) nem túl életszerű. Amúgy vannak denevérek a környékünkön – a tőlünk néhány utcára lévő vasútvonal mentén telepített nyárfaligetben meglehetősen sokan vannak, kora estétől gyakran látni őket – olykor a kertünk felett is. Így, gondolom, hozzánk is be-betérnek a poloskákból csemegézni, de hatékonynak semmiképp sem nevezném ezt a módszert.

Csalinövények, csapdák

  • A csalinövényes megoldás furfangosnak és eredetinek tűnt, de nem láttam életszerűnek, hogy búzát meg babot ültetek a kertbe, a dísznövények és a cserjék közé.
  • A kert rendben tartása evidens, de közben nehéz is, hiszen búvóhely a poloskáknak mindig akad. Nálunk a tűzifarakást kedvelték, átpakoltuk, újra jöttek, lefedtük, az valamit ért, de nem volt szép és nem szellőzött olyan jól a fa. A poloskák eközben megbújtak a komposzt mögött, no és a teljes kerítést beborító örökzöldek rejtekében. Ilyenkor csak nem tépi le az ember az élő zöldet, ami 30 éve a kertünk része?
  • Aztán olvastam arról, hogy csapdát kell állítani a poloskáknak, méghozzá meglehetősen egyszerűen. Szappanos vagy mosószeres tálakat, edényeket kell kitenni a kertbe, amibe belepottyannak a poloskák, és amiből aztán – a víz megváltozott konzisztenciája miatt – nem tudnak kimászni. Ez valamelyest működött, de az inváziót nem állította meg.
  • A legtöbben a poloskák ellen a neem-olajat javasolták, sőt a fórumokon is elégedetten számoltak be a kertbarátok arról, hogy ez a módszer tűnik a leghatékonyabbnak. Hátránynak annyit írtak, hogy a használata után fél nappal is büdös van a kertben.
  • A férjem azt mondta, ne kísérletezzünk, vegyünk bolti poloskacsapdát. Láttunk infrásat és hagyományosat is, sőt ágylábra felszerelhetőt… töprengtünk. A hagyományos amúgy majdnem teljesen úgy néz ki, mint a darázscsapda, amit pár éve vásároltunk.

Felakasztható, napelemes, este pedig a fényére odagyűlnek a poloskák, majd bemásznak és bent rekednek. Végül emellett döntöttünk, hiszen a házba csak be-betévednek a poloskák, egy-két kósza példány miatt pedig szükségtelen egy ilyen (amúgy rendkívül elmés) szerkezetet venni.

Összegzés

A poloskák végleges elűzése embert próbáló feladat, és ha van veteményesünk is, csak még több bosszúságot okoz a kérdés megoldatlansága. Azt hiszem, a neem-olajos permetezés lehet a megoldás és a bolti poloskacsapdák, plusz a növényekre a rovarháló, azaz a három módszer együttesen.

Persze, akkor sincs garancia arra, hogy az utcáról, a szomszédoktól és még ki tudja, honnan, nem érkeznek-e újabb poloskakolóniák a kertünkbe. De ha ezekkel a módszerekkel kellemetlen körülményeket teremtünk nekik, megtelepedni valószínűleg nemigen fognak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

Ez már igazi növényvédelmi szezon a szántókon és a gyümölcsösökben is

2018. április 20. 06:54

A meleg idő országszerte robbanásszerűen virágba borította az őszi káposztarepce táblákat és a gyümölcsös kerteket. A természet igyekszik behozni lemaradását.

Ezt tegye, ha poloskákra gyanakszik az ajtó- és ablakrésekben!

2024. november 25. 07:10

Még a legjobb ablakok és ajtók sem képesek távol tartani a rovarokat, ha nem megfelelően vannak beszerelve!

Kora tavaszi kártevők a gyümölcstermesztésben

2024. február 26. 08:10

A változékony időjárás hatására egyre nagyobb és változatosabb számban jelennek meg gyümölcstermő növényeinken a tavaszi kártevők korai nemzedékei.

Poloskák jelentősége a napraforgóban

2019. március 21. 17:37

A korszerű biológiai alapok nyújtotta potenciál kiaknázásában, kulcsszerepe van a növényvédelemnek. A napraforgóban károsító polifág fajok közé tartoznak a poloskák, amelyek közül a mezeipoloskák és a hozzájuk hasonló kárt okozó bodobácsok érdemelnek említést.