Életmód

5 fontos tudnivaló a homoktövisről

Agrofórum Online

Tudta-e, hogy vajon miért kedvelik annyira a vegánok ezt a különleges, narancssárga bogyókat hozó növényt, és mire használták az orosz űrhajósok?

A homoktövis egy szívós, tüskés, örökzöld cserje, amely ősszel apró, narancssárga bogyókat hoz, és amelyet magas tápanyagtartalma, valamint gyógyhatása miatt Európa- és Ázsia-szerte évszázadok óta használnak.

A homoktövis egyre több bőrápolási termékben, valamint kapszulákban, olajokban, gyümölcslevekben, porokban és teákban bukkan fel, népszerűsége – hatóanyagainak köszönhetően – egyre nő.

Az alábbiakban eláruljuk mindazt, amit erről a legendás növényről feltétlenül tudnia kell:

1. Gyümölcs létére meglehetősen nagy zsírtartalommal büszkélkedhet

A Hippophae („fényes ló”) nevet viselő növényt az ókori görögök arra használták, hogy a lovaik szőrét ragyogóvá varázsolják vele. A növény bogyói és magjai gazdag omega-3 és omega-6 esszenciális zsírsav források.

A homoktövis magvakból nyert olaj különösen nagy mennyiségben tartalmaz olyan szívvédő, gyulladáscsökkentő és agyműködést serkentő omega-3 zsírsavakat, amelyek jellemzően hiányoznak az általános nyugati étrendből.

De a homoktövis nemcsak ettől egyedülálló: a bogyók omega-9 zsírsavat és a nehezen hozzáférhető omega-7 zsírsavat is tartalmazzák, amely a súlycsökkentő közösségek legújabb üdvöskéje.

2. A homoktövis C-vitamin-tartalma a narancsét is felülmúlja

A 100 grammonként 400 milligrammos C-vitamin-tartalommal a homoktövis bogyók bőven felülmúlják a narancsot, amely 100 grammonként mindössze 53 milligramm C-vitamint tartalmaz. A bogyók emellett figyelemreméltó mennyiségű A-, B1-, B2-, E- és K-vitamint is tartalmaznak, valamint több ásványi anyagot és antioxidánst, mint gondolnánk.

Sherry Torkos holisztikus gyógyszerész és szakértő szerint a homoktövis potenciális felhasználási lehetőségei rendkívül ígéretesek mind belsőleg, mind külsőleg alkalmazva, azonban arra figyelmeztet, hogy még nincs elegendő adat arra nézve, hogy végleges kijelentéseket tegyenek a növény hatásairól. „Bár számos betegségre ajánlják, a növény valódi klinikai kutatása még gyerekcipőben jár” – állította.

3. Van benne fehérje is

A homoktövis a sok értékes tápanyag mellett aminosavakban is bővelkedik – egy tanulmány összesen 18-at talált bennük. Noha nem teljes értékű fehérje, amely mind a kilenc esszenciális aminosavat tartalmazza (azokat, amelyeket a szervezetünk nem tud előállítani), a homoktövis bogyók nyolcat tartalmaznak ebből a kilenc esszenciális aminosavból.

Ha pedig vegán életmódot folytatunk, mind a bogyók, mind a magolaj kiváló B12-vitamin forrás – egy olyan, a vörösvértestek és az idegszövetek szempontjából létfontosságú tápanyag, amely növényi forrásokban ritkán található meg.

4. A bogyók sokkolóan savanyúak

A gyakran „szibériai ananászként” emlegetett homoktövisbogyók íze nagyon hasonlít az ananászéra, csak éppen az édes ízt nélkülözik. Azonban ezt az ízlelőbimbókat összehúzó, citrusos ízt remekül felhasználhatjuk lekvárok és dzsemek, salátaöntetek, sajttorták és koktélok készítésére.

Ha a savanykás ízek rajongói vagyunk, néhány fagyasztott bogyó egy banánturmixba dobva ízletes reggelivel örvendeztet meg minket.

5. Az orosz űrhajósok a bőrük védelmére használták

Bár a legtöbbünknek nem kell aggódnia a kozmikus sugárzás miatt, a homoktövisolaj a bőrre kenve a földi problémák kezelésére is hasznos lehet. A homoktövis bogyóiban és magjaiban található zsírsavak magas koncentrációja miatt a belőlük készült olajok kiválóan alkalmasak arra, hogy a száraz bőrre kenjük őket.

E-vitaminja – akár elfogyasztva, akár a bőrre dörzsölve – elősegíti a sebgyógyulást és védi a bőrt a környezeti ártalmakkal szemben. Emellett a homoktövis segíthet az atópiás dermatitisz (ekcéma) kezelésében.

Mivel a fagyasztott bogyók, gyümölcslevek és olajok formájában egyre könnyebben elérhetővé válik a fogyasztók számára, a szakértők szerint a homoktövis előbb-utóbb mindannyiunkat „fényes lovakká” varázsolhatja.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gyűjtsük össze a tobozokat, áldani fogjuk magunkat érte!

2024. december 15. 10:10

Tudja, mi az a life hack? Olyan ötletes megoldás, amely megkönnyíti az életet otthon és a ház körül. Mutatunk néhányat a karácsonyi szezonra.

Alternatív fűtési megoldások: mikor érdemes faaprítékkal fűteni?

2024. december 13. 09:40

Ha valaki alternatív fűtési rendszerre szavaz, már a fatüzelésen belül is többféle megoldást választhat. Kinek ajánlott faaprítékot használni?

Aki spórol, miért költ hatezer forintot egy dubaji csokira?

2024. december 11. 13:10

Egyszerűen emelni az árakat, de semmi újat nem kínálni kockázatos stratégia, amely jogosan büntetendő a vásárlók részéről.

Milyen szobanövényekkel helyettesíthetjük a karácsonyfát?

2024. december 9. 08:10

A karácsonyfa helyettesíthető más növényekkel is. Hiszen feldíszíteni akár más növényt is lehet anélkül, hogy kivágnánk, így elpusztítva azt.

Szívgyógyszer sem lenne nélkülük - a gyógynövények reneszánsza

2020. január 12. 08:21

A hazai fogyasztók továbbra is a kamillavirágot, a bodza- és hársfavirágot, valamint a csipkebogyót, illetve az ezekből készült teákat vásárolják a legnagyobb számban.

Mikor és hogyan szüreteljük a homoktövist?

2022. szeptember 26. 04:36

Szeretném megtudni, hogy a homoktövis termését mikor és hogyan szedhetjük?

Így készül az immunerősítő ital homoktövisből!

2023. április 7. 09:36

A homoktövis egy széles körben ismert kiváló immunerősítő, melynek extrán magas C-vitamin-tartalma hívta fel magára a figyelmet.

Kistermelői ajándékok karácsonyra

2019. november 19. 05:36

Hamarosan elérkezik a kereskedelem legpörgősebb időszaka és egyben (amennyiben a saját oldalunkat is nézzük) a lehetősége annak, hogy a pénzünkkel „szavazzunk”. Arra szavazunk, hogy a multik szeptember óta csillivilli módon csalogató termékeivel lepjük meg szeretteinket, vagy idén adunk valami újat nem csak az ajándékozottaknak, hanem hazai kistermelőknek, akik szívből készítik termékeiket?