Életmód

Hogyan szabaduljunk meg a fülbemászótól?

Agrofórum Online

Nem akar vegyszeres rovarcsapdát látni a házában és a kertjében? Ez esetben próbálja ki azokat a jól bevált természetes csapdákat, amelyek jól működhetnek fülbemászók esetén.

A fülbemászók olyan éjszakai, sokak szerint rémisztő küllemű kártevők, amelyekről az a rémhír kering a köztudatban, hogy éjjel az emberek fülébe másznak, ahonnan aztán csak orvosi segítséggel lehet eltávolítani őket.

Ez az állítás azonban a legcsekélyebb mértékben sem igaz. A fülbemászók bár valóban rémes külleműek, legfeljebb azt jelezhetik számunkra, hogy túl sok a lakásunkban, házunkban a nedvesség, hiszen ez kellemes, védett környezetet biztosít számukra.

Igaz, károsíthatják a növényeket, és kellemetlen, ha mégis megcsípnek bennünket, de összességében hasznosak az ökoszisztéma számára.

Hogyan néznek ki a fülbemászók?

Mielőtt megszabadulnánk a fülbemászóktól, győződjünk meg arról, hogy valóban fülbemászókkal van dolgunk. A fülbemászók hosszú, lapos, tekergő mozgással haladó, félénk, mindenevő rovarok. Leginkább a fenyegető kinézetű fogószerű fartoldalékukról ismerhetők meg. Világszerte több mint 1800 fülbemászó faj létezik. A fülbemászók mérete, színezete és megjelenése igen változatos.

A vegyszeres növényvédő szerek használata nem a legjobb módszer a fülbemászók elleni küzdelemre. Ha csak egy-két fülbemászót veszünk észre, az nem jelenthet gondot. Ha azonban bőségesen vannak jelen, és gondot okoznak az otthonunkban vagy a kertünkben, akkor foglalkoznunk kell a lehetséges kiváltó okokkal.

Győződjünk meg arról, hogy nincs olyan táplálékforrásuk, amelyből bármikor táplálkozhatnak. Elsődleges táplálékforrásuk a rothadó növények és faanyagok, de a virágokat, zöldeket és a lehullott gyümölcsöket is megeszik.

Az alábbiakban olyan természetes módszereket sorolunk fel, amelyekkel elriaszthatjuk őket a házunkból és a kertünkből.

  • Szüntessük meg a felesleges nedvességet
    A fülbemászókat úgy tarthatjuk távol a háztól, hogy a nedvességet a sötét, védett, nedves helyeken párátlanító berendezéseket használunk. A fülbemászók képesek elbújni a ház padlóréseiben, de levonulhatnak a pincébe is.
  • Számoljuk fel a búvóhelyeket

Érdemes betömíteni a padlóburkolatban keletkezett réseket, rendszeresen kitisztítani az ereszcsatornát, el kell kerülni a gyep túllocsolását, szellőzőt kell építeni a mosókonyhába és a garázsba.

Ezen túl érdemes rendszeresen ellenőrizni és kitakarítani a mosogató hátulját, a pince zegzugos részeit és a fürdőszobában a vécé és a mosdó mögötti részeket. Ellenőrizni kell az ajtónyílásokat és az ablakkereteket is, és szükség esetén tömítést használni, illetve átforgatni, átrendezni a raklapjainkat, kartonkupacainkat, a mulcs és levélkupacokat a kertben.

  • Éjszaka ne kapcsoljuk le a villanyt
    Vonzza őket a fény, ezért érdemes odafigyelni arra, hogy éjjel a veranda, illetve a ház ne legyen kivilágítva, hiszen ezzel elősegíti a rovarok bejutását a házba.
  • Használjunk természetes csapdákat
    A csapdák segíthetnek csökkenteni a háza körül jelen lévő fülbemászók számát. Egy-egy lámpát használjon a csapdák közelében, hogy odavonzza a fülbemászókat.
    • Természetes csapda lehet egy feltekert kartondarab, amibe maguktól belemásznak a fülbemászók – reggel fel kell emelni a tekercset és a benne lévő fülbemászókat egy vödör szappanos vízbe szórni belőle.
    • A halolajas csapda szintén működik: egy felborított befőttesüveg fedelébe kell önteni némi halolajat és a problémás helyekre elhelyezni. Reggelre ez a csapda is tele lesz, ráadásul az olaj megfojtja a kártevőket.
    • A szalmával töltött, fejjel lefelé fordított terrakotta cserépcsapda is működik – ezt helyezzük a növényeink fölé. Mivel éjszakai rovarok, a fülbemászók reggelente a virágcserepekben keresnek búvóhelyet.
    • Ragasztócsapda: egérragasztós-csapdákat bárhol használhatunk, ahol fülbemászókat észleltünk, esetleg néhány csepp halolajjal meglocsolva.
  • Zárjuk ki őket
    A fülbemászók jellemzően a hideg elől menekülnek az otthonainkba, vagy azért, mert nedves helyet keresnek maguknak. Amennyiben betömjük az otthonunkban a réseket és repedéseket az ablakokban és az ajtókban, csökkentjük az esélyét annak, hogy a fülbemászók megszállják a házat.
  • Készítsünk házi rovarirtó permetszert
    70 százalékos alkohol és víz keverékével elűzhetők a fülbemászók. Egy másik lehetőség, hogy mosószappan és víz keverékével permetezzük be azokat a területeket, ahol a fülbemászók tartózkodnak. A víz és az ecet keveréke a harmadik illat, amelyet a fülbemászók nagyon nem szeretnek, és ami ráadásul igen hatékonyan tisztít és fertőtlenít.
  • Természetes rovarriasztók használata
    Ültessünk gyógynövényeket az otthonunkba (cserepekbe), vagy készítsünk vászonzsákokat, amelyeket olyan fűszernövényekkel töltünk meg, amelyeket a fülbemászók nem szeretnek: ilyen például az ánizs, a bazsalikom, a levendula, a rozmaring, a kapor, az édeskömény, a fahéj, az eukaliptusz, a cayenne bors, a fokhagyma vagy a citrusfélék.
  • Védjük a gyümölcseinket
    A fülbemászók befúrják magukat az érett gyümölcsökbe. Védjük a gyümölcseinket vazelines csapdával. A kertben a fák törzsét tekerjük be fóliával és kenjünk rá vazelint. A ragacsos krém megakadályozza, hogy a fülbemászók elérjék a gyümölcsöket.
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Van-e szavatossági ideje a méznek?

2024. december 17. 16:10

A méz felhasználása rendkívül sokoldalú, de ha esetleg nem használnánk fel sütésre vagy főzésre, gyógyszerként is egyedülálló.

Ne várjuk meg, hogy a pára lecsapódjon az ablakokon!

2024. december 13. 14:40

A páralecsapódás során a meleg levegő hideg felülettel érintkezik. Ahogy a levegő lehűl, a benne lévő vízgőz lecsapódik a hideg felületen.

Elfeledett magyar ételek

2024. december 12. 10:40

Lássuk, melyek azok a hagyományos magyar ételek, amelyek egykoron igen közkedveltek voltak, mára azonban „kimentek a divatból”.

Egészséges fermentált ételek és italok, amelyekről ritkán hallunk

2024. december 11. 16:10

A fermentált ételek és italok erősebbé teszik az immunrendszerünket. Melyek ezek? Milyen egyéb jótékony hatással rendelkeznek ezek a termékek?

Tippek, hogyan tarthatók távol a legyek a fejőháztól

2024. július 29. 11:10

Mindennapi probléma és kellemetlenség az irritáló, akár csípő légyfélék jelenléte a fejőházban. Pedig legalábbis jelentősen mérsékelhető a számuk.

A rovarvilág leghalálosabb virága a gazdák megmentője lehet

2023. július 27. 12:10

A „gyilkos krizantém” sárga közepe egy természetes toxint tartalmaz, amely erős rovarölő szer.

Rovarirtó okozhatott halpusztulást Japánban

2019. november 4. 13:03

Az eredmények azt mutatták, hogy a neonikotinoidok környékbeli bevetése utáni első évben a tó állati planktonjainak, vagyis zooplanktonjainak mennyisége zuhanásnak indult.

Veszélyt jelent a méhekre a neonikotinoid hatóanyagcsoportú rovarirtó

2018. március 6. 14:08

2013-tól hazánkban is tilos a neonikotinoid hatóanyagokkal csávázott vetőmagok forgalmazása és felhasználása