Növénytermesztés

A sok eső sem jó, elképesztően pocsék évet zárnak a brit gabonatermesztők

Agrofórum Online

Miközben Magyarországon az aszály és a magas napi csúcshőmérsékletek „gyilkolják” a termést, addig a Brit-szigeten az esők és áradások már tavasszal katasztrofális helyzetet idéztek elő.

A BBC frissen megjelent cikke az, amely egyenesen „katasztrofálisként” értékeli az idei évet mezőgazdasági szempontból. Tavasszal a rengeteg csapadék és a nyomukban megindult áradások pusztították a földeket, míg most a talajaik nekik is szárazak, repedezettek, sóvárognak az eső után.

Már a hosszú és csapadékos tél-tavasz után is azt mondták a brit farmerek, hogy rekordalacsony gabonatermésre számítanak, de a mostani aszály végképp elintézte a szántóföldi növényeket. Az elvetett búza nagyjából tizede veszett oda, és a termesztők kétharmada veszteséges gazdálkodásra számít ebben az évben.

Tó a táblán

Az elsődleges okot tehát az jelentette, hogy az év eleji esők megfojtották az éppen csak sarjadzó vetéseket, amiket utána a farmerek már nem tudtak pótolni. A BBC által megszólaltatott Mike Wilkins a búzája felét elvesztette Wiltshire-ben. Májusban lényegében egy „tó” alakult ki az egyik tábláján, amelyben kacsák és hattyúk úszkáltak.

Miután véget ért az esős időszak, még jó ideig nem tudtak rámenni a nedves, felázott földekre, így a növényvédelem is elmaradt. A gabona így gazos lett, a növények pedig összességében vékony szálúak, gyengék, hiszen konkurálniuk kellett a gyomokkal.

A riporter látogatása idején elvégzett vizsgálat során a búzánál 19 százalékos víztartalmat mértek, ami messze volt a kívánatos 15-től. Az augusztus egyébként azon a vidéken mindig kockázatos, sosem lehet tudni, mikor válik az időjárás alkalmassá a betakarításra. A kirohadt búza helyett babot vetettek, ami a szarvasmarhák takarmányozására jó lehet.

A megszólaltatott gazda a 30 hektáros (tóval „díszített”) tábláján több száz fontnyi kárt szenvedett el hektáronként, és nagyjából 200 hektárnyi hasonlóan tönkrement területe van még, vagyis ez az év már veszendőbe ment.

Az időjárás lett a fő ellenség

Statisztikák szerint az elvetett brit búza 9 százaléka „lett a kutyáké”, ami két évtizede a legrosszabb értéknek számít, de a repce 20 százaléka is odaveszett. Nem csoda, hogy ma már a szigetországi termelők 82 százaléka az extrém időjárást nevezi meg a legnagyobb kihívásnak.

Való igaz, a briteknél tavaly szeptember és idén május között több eső esett, mint az 1836-tól kezdődő meteorológiai feljegyzések óta bármikor, ugyanerre az időszakra vonatkoztatva. Szakértők szerint hozzá kell szokni, hogy arrafelé ez válik majd általánossá.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A mikroműanyagok a talajtulajdonságokra is hatással vannak

2024. november 21. 06:40

Honnan jut a legtöbb mikroműanyag a talajba? Nem, nem az eldobált szemét a fő forrás. Érdekes kutatási eredmények a mikroműanyagokról.

Beszéljünk az ureázinhibitorokról úgy, hogy mindenki értse!

2024. november 20. 13:40

Bár sokat hallunk róluk, mégsem teljesen világos, hogyan „tartósítják” az ureázinhibitorok a nitrogént. Ebből a videóból Ön is meg fogja érteni.

Megnövekedett kukorica-vetésterület, kisebb termés az EU-ban

2024. november 18. 11:10

Az Európai Bizottság arra számít, hogy 2024-re jelentősen visszaesik a kukoricatermés az Európai Unióban, különösen a keleti tagállamokban.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

1901 óta a legmelegebb év volt a tavalyi hazánkban

2020. január 8. 15:16

A tavalyi ősz rekord meleg volt. A szeptember 1 fokkal, az október csaknem 2 fokkal, a november pedig 4 fokkal volt melegebb a normálnál. A november 1901 óta a 3. legmelegebbnek adódott.

Fagyok és aszály! Elkéstem a biztosítással?

2020. április 27. 08:52

Az idén még nagyobb jelentősége lesz annak, hogy biztosítsuk növényeinket valamilyen formában, mert a fagyok és az aszály már most jól láthatóan visszafordíthatatlan károkat okoz az ország teljes területén.

Új magyar módszer az aszály előrejelzésére

2024. február 9. 13:40

A mezőgazdasági és hidrológiai aszálytrendek megfigyelésén, valamint monitorozó- és előrejelző rendszer kidolgozásán dolgoznak a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint a DE Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság kutatói.

Miért sárgulnak, hervadnak a levelek a facsemetéken?

2022. július 24. 04:36

Szinte tehetetlenül figyelem az 1-2 éve telepített gyümölcsfáim szenvedését. Van, amit tavaly ősszel telepítettem, de idén tavasszal is ültettem ki kertünkbe. Ezeken sárgulnak, erőtlenek, lógnak a levelek. Rendszeresen öntözöm őket, de nem látszik javulás. Mit tudnak tanácsolni?