A sikeres befőzésnek megvannak az alapvető higiéniai szabályai és fortélyai. Ezeken fogunk most végigmenni, hiszen gyártóként már 9 évnyi tapasztalattal, plusz a nagyszülőktől ellesett praktikákkal rendelkezem.
Most, hogy itt a szezon csúcsa, jön a fákról a rengeteg gyümölcs, a kertben minden szüretelhető vagy szedhető, aktuális kérdés lett a befőzés, vagyis inkább talán a tartósítási eljárások sokasága.
A befőzés inkább a gyümölcsalapú élelmiszerekre vonatkozik, a zöldségek és fűszerek már tartósítás fogalomkörbe tartoznak.
A legfontosabb higiéniai fortélyok a sikeres befőzésért
Az első és talán a legfontosabb az, hogy mindig egészséges gyümölcsöt dolgozzunk fel, vagy alaposan vágjuk ki a rossz részeket! Ugyanez igaz a zöldségekre is.
Emellett egy nagyon alapos mosás is kell, mert például a sárgarépa barázdáiba is meg tud ülni szennyeződés és nagyjából ez minden zöldségre és gyümölcsre igaz lehet.
Aztán a higiéniához tartozik az üveg és a lapka is. Többször zsűriztem lekvárversenyeken, mint zsűrielnök és mondanom sem kell, hogy még kistermelői szinten is kóstoltam kovászos uborka ízű szilvalekvárt, vagy savanyú káposztás barackot. Szürreális. Ilyenkor az esetek 99%-ban a nem megfelelően elmosott üveg és a kupak (lapka) volt a felelős. Már nem vagyok elég bátor zsűrizni lekvárokat emiatt.
Ugyanígy higiéniai gond, ha penészesedés jelenik meg a lekvár tetején, de előfordulhat az is, hogy nem zár jól a kupak.
Honnan látjuk, hogy zár a kupak?
Egyrészt nem szivároghat. Ha a kupak be van „huppadva”, akkor biztosan vákuum alatt van. A romlás egyik fő jele, amikor a vákuum kienged és elkezd a kupak felül púposodni. Ilyenkor másképp is szisszen a kupak a kinyitáskor. A szisszenés is az erjedési mérték függvénye.
Az új kupakot, üveget is ki kell fertőtleníteni
Akár forró vízben forralva, akár ecetes vízbe áztatva: az új lapkákat és üvegeket is át kell nézni, ki kell mosni. Sokszor tárolás alatt is elkoszolódik, ami szintén romlási veszélyt jelent.
Kiemelt kép: Pixabay