Agrárgazdaság

Vállalatok vásárolták fel a hajdani NDK-t, az ottani földek csekély része van gazdálkodók birtokában

Agrofórum Online

Németországban is gondot jelent, hogy nem a mezőgazdaságból élők birtokolják a termőföldek számottevő részét. A keleti félen a családi gazdaságok csupán a területek 15 százalékát tulajdonolják.

A földtulajdonlás kérdése szerte a világban problémát jelent. Gyakori jelenség, hogy nem azok birtokában vannak a termőterületek, akik megművelik, hanem különféle társaságokéban, akik jelentős tőkével rendelkeznek, és a mezőgazdasági földeket befektetésnek tekintik.

Egy friss németországi jelentés szerint az ottani szántóföldek 80 százaléka természetes személyek tulajdonában van ugyan, de a termőterületek 45 százalékát olyanok birtokolják, akik maguk nem foglalkoznak gazdálkodással.

Kifejezetten a keleti részre, vagyis a hajdani NDK-ra igaz, hogy a földek elsősorban társaságok, vállalatok tulajdonát képezik – hámozható ki az agrarheute szaklap cikkéből. Itt a családi gazdaságok csupán a földek 15 százalékát birtokolják. A Thünen Institute végezte el az erre vonatkozó kutatást, hogy kibogozza a kissé bonyolult németországi tulajdoni viszonyokat.

A családi gazdaságok a termőterületek harmadát birtokolják, és csak 8 százalék tartozik termelőszövetkezetekhez. Érdekesség, hogy 11 százalék tartozik egyéb szektorokhoz, Németországban például az egyház is jelentős birtokosnak számít.

A tanulmány készítése során természetesen nem az egész országot mérték fel, viszont 11 szövetségi állam 235 ezer tulajdonosát, és ezáltal mintegy 690 ezer hektárnyi föld birtokviszonyait vették górcső alá.

Némi pozitívum, hogy bár a területek kétharmada egyének és társaságok, vállalatok kezében van, azok 90 százaléka abban a szövetségi államban székel, ahol a földtulajdonai vannak. A külföldiek csupán a mezőgazdasági hasznosítású területek 0,4 százalékával rendelkeznek.

„A termőföldek számottevő része családi vagyon, amitől csak nehéz időkben szoktak megválni, de akkor is mezőgazdasági hasznosításra adják tovább”

– emeli ki a tanulmány azt, hogy a németeknél nem szokás gyárakat, társasházakat vagy más ingatlanokat az értékes mezőgazdasági területekre felhúzni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az élelmiszerek kiskereskedelme két százalékkal bővült

2024. szeptember 15. 16:10

Az élelmiszer- és élelmiszer-jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom 817,2 milliárd forintot tett ki 2024 júliusában.

Az élelmiszerek kivitele nőtt, behozatala csökkent júniusban

2024. szeptember 14. 16:10

Jelentősen nőtt az export, elsősorban gabonafélékből, és csökkent az import, főleg zöldség-gyümölcsből. A termék-külkereskedelmi egyenleg romlott.

Egyre drágább a vaj Európában

2024. szeptember 13. 14:40

A vaj ára egyre jobban emelkedik, a szakértők láthatóan új rekordárra számítanak ősszel. A vaj így hamarosan drágább lehet, mint valaha.

Egymilliárd dolláros kár a kurszki agrárrégióban, de már itt az ellentámadás

2024. szeptember 12. 11:40

A helyi kormányzó adatai szerint több mint 300 000 tonna gabona maradt a jelenleg az ukrán erők által megszállt területen lévő raktárakban.

Tovább élénkül a vita a német bioüzemanyagokról

2023. február 5. 08:43

Németországban évente körülbelül 3 millió tonna biodízelt kevernek össze fosszilis dízelolajjal, és az állati takarmányt is repce feldolgozásával állítják elő.

Komlótermesztésben Németország maga mögé utasította az Egyesült Államokat

2024. június 23. 14:10

Sokkal kevesebb komlót ültettek Amerikában, ami lehetővé teszi, hogy Németország visszatérjen az élre a termelők listáján.

Megnyitja kapuit a Väderstad Farm Németország

2022. október 20. 09:17

A Väderstad Farm Németország egy 50 hektáros gazdaság, amelyhez egy 800 m2-es gépcsarnok is tartozik, ahol bemutatókat és képzéseket tartanak.

Hiányozhatnak a mezőgazdasági idénymunkások Németországban

2020. március 19. 10:47

A német mezőgazdasági ágazatban évente mintegy 286 ezer idénymunkás dolgozik, ők elsősorban a kelet-európai országokból, főleg Lengyelországból, Ukrajnából és Romániából mennek oda.