Növényvédelmi előrejelzés

Erősödött a szőlőlevelek lisztharmat-fertőzöttsége – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

A krónikus vízhiány miatt az öntözetlen területeken a növények száradása állandósult, a magas UV-sugárzás miatt a napégés és terméshullás mindennapos jelenség.

Az elmúlt héten is folytatódott a szokásosnál jóval melegebb időjárás. Kiszámíthatatlan eloszlásban mindennap hullott csapadék, több helyen akár havi mennyiségben, de országosan továbbra is várat magára az eső. Éjszakára enyhül a meleg, de nappal rendre 30 °C fölé emelkedik a hőmérséklet.

Almásokban és körtésekben a megszokottnál kb. 1 hónappal korábban elkezdődött a termés betakarítása. Mindemellett az almamoly továbbra is rajzik, de a lepkék repülése csökkenő tendenciájú, a heti fogás csapdánként 15-30 db.

A lehullott és a fán maradt termésen a sebzések körül, koncentrikus körökben a moníliás gyümölcsfertőzés napokon belül kialakítja penészpárnáját, de ugyanez vonatkozik más gyümölcsökre is, mert a kórokozó nem válogat a növényféleségekben.

Penészedés a lehullott almákon

Ameddig marad ez a szélsőséges időjárás, addig a lisztharmat- és varasodás-fertőzés erősödése nem várható, de a tárolási betegségek elleni preventív védelmet a szüret kezdete előtti várakozási idő figyelembevételével meg kell kezdeni.

Ugyancsak jót tesz a termés tárolhatóságának és a termésfoltosodás megelőzésének a kalciumpótlás. Amennyiben lehetséges, távolítsuk el a lehullott gyümölcsöket, vagy forgassuk le, így csökkenthető a fertőzési forrás mennyisége.

Őszibarack-múmia

Cseresznyésekben és meggyesekben folytatódik az élettani eredetű levélhullás, a stigminás és blumeriellás fertőzés viszont alig változott, mert a kórokozók terjedésének továbbra sem kedveznek az időjárási körülmények.

Csökkent a keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly rajzása, ez utóbbi kártevő a gyümölcsök 2-3%-át fertőzte meg, miközben a kifejlett lárvák folyamatosan hagyják el a termést.

Permetezni már nem javasolt

A nyugati dióburok-fúrólégy rajzása az utóbbi napokban radikálisan csökkent, de a fertőzött termés nagysága így is magas. További permetezés a kártevő ellen már nem javasolt. A hulló termést célszerű eltávolítani a fák alól.

A szőlő szürete javában tart, miközben kissé erősödött a levelek lisztharmat-fertőzöttsége, de a szaporító képletek (kazmotéciumok) alig képződnek az időjárási körülmények miatt. Megállt, illetve stagnál a többi kórokozó terjedése, a szürkerothadás-tünetek beszáradtak a fürtökön.

Szőlő aranyszínű sárgasága

Erőteljesen csökkent az amerikai szőlőkabóca imágók száma, viszont sok a fitoplazmával fertőzött tőke, amit haladéktalanul el kell távolítani az ültetvényekből és gondoskodjunk a megsemmisítésről.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Így védjük szőlőnket lisztharmat és peronoszpóra ellen - a Bayer növényvédelmi technológiája borszőlőben

2021. június 1. 04:56

A peronoszpóra és lisztharmat a két legfontosabb szőlő kórokozó, melyek minden ültetvényben előfordulnak, ellenük rendszeresen kell védekezni! A klímaváltozásnak köszönhetően az elmúlt évtizedben mindkét gombás betegség gyakran járványos méreteket öltött Magyarországon – akár egy tenyészidőszakon belül is többször –, ami megnehezítette a hatékony védekezést. Mindkét kórokozó már virágzás előtt megjelenthet, készen állva a virágok megfertőzésére, így támadásuk már a tenyészidőszak elején nagy termésveszteségekhez vezethet. A bogyók később is megfertőződhetnek, egészen a zsendülés kezdetéig.

Hogyan védhetjük meg a szőlőt a kutya kártételétől?

2020. október 31. 04:36

N. Miklósné kérdése: Kutyánk imádja a szőlőt, idén majdnem az összes fürtöt "lecsipegette" a kertben a tőkékről. Milyen kíméletes módszerrel tudnám leszoktatni a szőlőevésről?

Rekordot döntöttek az angol borászok

2019. március 17. 06:36

Az angol és a walesi borok jelenleg 40 különböző országban kaphatók, míg 2016-ban még csak 27 ország vásárolt a ködös Albion termékeiből.

Újragondolt hagyományok a Badacsonyi borvidéken

2022. március 12. 05:36

Ezúttal a Badacsonyi borvidéken jártunk, ahol beszélgetőtársunk Laposa Bence volt.