Gasztronómia

A legnagyobb kicsik akarnak lenni – kézműves édességek a Hajdúságból

Agrofórum Online

Magyarországon igen sok „covid-vállalkozás” jött létre, ám ezeknek csupán a töredéke az, amely napjainkban is létezik. Susánszkiék hársfái azonban nemcsak, hogy jól vannak, de virágoznak is, sőt szörpöt teremnek.

Hárs Udvar a neve ugyanis annak a vállalkozásnak, melyet azt követően kerestem fel, hogy a neten rábukkantam egy videóra. Ebben Judit, az egyik tulajdonos a pille- és a gumicukor készítésének a rejtelmeibe avatta be az érdeklődőket, mindezt olyan lelkesedéssel, hogy nem csak a termékre, de az azt készítőkre is kíváncsi lettem.

A mintabolt és a műhely éppen úgy Hajdúböszörményben található, mint a hazai csomagolásmentes üzletek zászlóshajója, a Csuporka Bolt. Judittal és Zoltánnal az üzletükben találkozunk, melynek terasza nemrég készült el. Bár későre jár, de a kávéért beugró törzsvásárló nem jön hiába, megáll a beszélgetés, amíg a kiszolgálás zajlik.

Házigazdáim nem tanulták ezeket a kereskedői fortélyokat, úgy tűnik számomra, egyszerűen zsigerből jön nekik. Ha már tanulásról, tanulmányokról esik szó, akkor (bár ez szorosan nem kötődik a gumicukrokhoz, pillecukrokhoz) megemlíteném, hogy Judit az ELTE-n doktorált, ókori irodalomtörténetből. Férje is „betanuló” csupán jelenlegi feladatkörébe, s bár rendelkezik pénzügyi végzettséggel is, alapvetően teológus.

Kemény iskolát jártak ki

Amikor a kezdetekről kérdezem őket, mindketten hangsúlyozzák, hogy igen korán megtanultak a lehető legracionálisabban gazdálkodni. Ennek oka prózai: még a megismerkedésük előtt egyikük BAR-listára került, így ennek „hála” a közös életüket úgy kellett felépíteniük, hogy semmiféle hitellehetőséggel nem élhettek. Kemény iskola ez, de beszélgetőtársam szerint ennek köszönhető az, hogy most itt tartanak.

A vállalkozás azzal az egy hektáros bodzaültetvénnyel kezdődött, amelyet a házaspár a covid-járvány első hullámában vett bérbe. Tették ezt elsősorban azért, hogy a lezárások alatt legyen lehetőségük három gyerekükkel együtt kimozdulni a négy fal közül.

Zoltán és Judit, az alapítók
Zoltán és Judit, az alapítók

„Míg megmetszettük az egy hektárt, átbeszéltünk mindent Judittal, tulajdonképpen egy házassági terápián is átestünk, plusz megfogalmazódott bennünk, mivel is akarunk az elkövetkezendőkben foglalkozni” – emlékszik vissza Zoltán arra az időszakra.

„Augusztusban leszüreteltük a bodzát, hellyel-közzel jó áron értékesítettük, de akkor már láttuk, hogy nem ez a mi utunk. Azt viszont tudtuk, hogy szörpöket szeretnénk készíteni, olyanokat, amelyeket mi magunk is örömmel innánk. Elsősorban saját fogyasztásra, illetve ismeretségi körünk ellátására készültünk, mindeközben pedig elindítottuk az engedélyeztetést, amire kistermelőként szükségünk volt.” – emlékezik Zoltán.

„Megérkeztek hozzánk a hatóság munkatársai, és Zoli ismertette velük az elképzelésünket. Ekkor villámcsapásként hasított belém a felismerés, hogy én gumicukrot akarok készíteni. Mai napig sem tudom, hogy honnan jött az ötlet, hiszen sem a gumi-, sem a pillecukornak nem voltam addig fanatikus rajongója, de tudtam, hogy ehhez ragaszkodnunk kell” – idézi fel Judit.  

Mindez azonban alapjaiban változtatta meg a dolgokat. Ott helyben tájékoztatták őket, hogy ehhez nem elég kistermelőnek lenni, kisüzemi formára van szükség. Nem hátráltak, szeptemberre el is készültek mindennel, köszönhetően annak az örvendeset ténynek, hogy a megyei szakhatóság munkatársaitól kezdő vállalkozóként igen sok segítséget kaptak, és messzemenőkig támogató hozzáállást tapasztaltak.

Már a legelején megállapodtak abban, hogy a legkiválóbb minőségre törekednek, semmiféle kompromisszumot nem engednek meg sem az alapanyag, sem a technológia területén. Körbetekintve boltjukban, úgy látom, mai napig sikerül ehhez tartaniuk magukat. A berendezés, a termékek és a dekoráció mind rendkívül egyszerűek, letisztultak és igényesek.

Alapanyagok, tapasztalatok

Az első idényben öt nagy hordó bodzaszörppel indultak el a balmazújvárosi piacon, ahol minden várakozást felülmúló sikere lett a terméknek, többek között azért is, mert egyedüli gyártóként kereskedtek kimérősen. Vásárlóik saját üvegekkel is érkezhettek, melyeket éppen úgy megtöltöttek szörppel, mint az előre bekészített csereüvegeket is.

„Jöttek a vásárlók újra meg újra, aztán az egyik azt kérdezte, hogy mentaszörpünk van-e? Mondtam, hogy jövő hétre lesz – idézi fel Zoltán. – Ahogy hazaértem, rögtön körülnéztem, mennyi menta van a kertben. Ami volt, feldolgoztuk. Ettől kezdve tudatosan telepítettük, mint ahogy később a citromfüvet és a levendulát is.”

Ezek az ízek alkották a termékpalettát 2020 és 2021-ben, majd egy szerencsés véletlennek köszönhető, mára barátsággá erősödött ismeretségnek hála bekerült a homoktövis és a fekete berkenye is a kínálatba 2022-re. Ekkor már tudatosan keresték azokat a növényeket, melyek kevéssé ismertek, de hatékonyak, házikerti feldolgozásuk pedig nem elterjedt. Három, környékbeli ökogazdasággal és a Herbáriával együttműködve kiegészült a sor fenyőrüggyel és csipkebogyóval is, a gyömbér termesztésével pedig egyelőre még kísérleteznek a Hárs Udvarnál.

„Először hezitáltam, mivel rossz ízélményem volt az addig kóstolt fenyőrügyszörpökkel. A túlfőzés vagy a kései szüretelés mellékhatása ugyanis a szörpön érezhető kérges, tobozos aroma. Mi azonban hideg eljárással dolgozunk, a fenyőrügy esetében extrém hosszan, fél évig is áztatjuk a rügyeket, mire végül egy rövid hőkezelést kapnak. Ennek köszönhetően maradéktalanul sikerült az aromát harmonikussá tenni! Jelenleg az egyik legkeresettebb szörpünk ez, melynek erősen nyákoldó hatásához főképp lucot, de kaukázusi és kolorádói jegenye fenyőt is feldolgozunk, az utóbbinak védjegye a citrusos íz” – mondta Judit.

A herbaszörpök mellett már a kezdetektől készültek a kekszek, illetve gyógynövényes csokoládék, gumicukor és pillecukor. A termékfejlesztésbe és -tesztelésbe Juditéknál eredendően be vannak kapcsolva a fogyasztók! A teraszon üldögélőktől itt nem csak udvariasságból érdeklődik meg, hogy ízlik az éppen kóstolt szörp vagy édesség: visszajelzések alapján finomítják a recepteket, a fűszerezést, s ma már a vásárlók maguk osztják meg termékjavaslataikat a gyártókkal. A Hárs Udvar tulajdonosai szerint ez is egy a sok dolog közül, ami miatt szeretik őket, és visszajárnak hozzájuk.

Értékesítés

Helyi termelői piacokon indultak, időközben azonban a régió nagyobb vásáraiba is becsatlakoztak. Rendkívül pozitív tapasztalatokat szereztek például Miskolcon, ahol igen kulturált vásárlói réteggel találkoztak, akik igen nagyra értékelik a magas minőségű kézműves termékeket. Hasonló pillére volt a vállalkozásnak kezdetben a csomagolásmentes boltok térhódítása, amelyek 2020 körül igen nagy számban jelentek meg szerte az országban, így Hajdúböszörményben is.

„Nagyon sokat köszönhetünk Kovács Brigittának, aki a Csuporkát életre hívta. A szörpjeink bekerültek a kínálatukba, és mivel Brigi vállalkozása országosan is minta volt, ez ajánlólevél lett számunkra. Mindemellett rengeteget tanulhattunk tőle, ami nélkül ma nem itt tartanánk” – emelte ki Judit.

Kicsik akarnak lenni

A bolt, ahol beszélgetünk, nem régen, 2024 márciusában nyílt meg. Alapterületre nem igazán nagy, a terasszal együtt azonban már korrekt méretű vendéglátó egység. Nyár végére igen kedvezőnek látják a lakossági fogadtatást, ám ha további bővítést feltételeznénk, akkor igencsak tévedünk.

Nem elírás, Judit és Zoltán szerint ez így, ahogy van, pontosan elégséges.

„Mivel a profilunk igen szimpatikus kisgyermekes családok körében, és üzletünk zöldövezetben fekszik, egy apró rendezvényhelyszínnel, kisebb szabadtéri színházzal még szeretnénk bővíteni a teraszunkat, de ennyi. Szeretnénk személyes kapcsolatban maradni a vásárlóinkkal, és addig növekedni csupán, amíg mi magunk tudjuk kiszolgálni a gyártási igényeket. Most, ha kell, délelőtt árut gyártunk, délután árusítunk. Négy kisgyermekünk vár otthon minket, és rájöttünk, hogy az idő is profit egy vállalkozásban, nem csak a főkönyvi nyereség. Mi tényleg kisüzem vagyunk, alapterületre és tőkeerő tekintetében is. Az évek alatt azonban kidolgoztuk a nekünk ideális technológát, így megfelelő gyártásirányítással az árukészlet gyorsan forog, a tőke nem áll sem az alapanyagban, sem a raktárkészletben. A mai világgazdasági környezetben bizonyos szempontból így is hazárdjáték vállalkozónak lenni. Mi óvatos és célzott fejlesztésekkel igyekszünk kimaxolni időt és teret, hogy a lehető legbiztonságosabban üzemelhessünk.”

Figyelmem megakad négy, cseresznyefából esztergált kis gombán az óra alatti polcon.

„Egy idős bácsitól vettük őket a Miskolci Régiségvásárban. Behoztam az üzletbe őket, mert folyamatosan emlékeztetnek bennünket arra, hogy bár abból élünk, de nem a vállalkozás a legfontosabb az életünkben, hanem a gyerekeink.”

A fejlesztések néhány eredménye

Csipkebogyó hidegtea kivonat

Vitaminban gazdag csipkebogyó hidegtea kivonat:

Aki szereti a gyógynövényteákat, és rendszeresen issza azokat, az jól tudja, hogy a csipkebogyó egyetlen ellensége a forrázás. A csipkebogyótea ugyanis hideg vízben áztatandó, majd a szűrést követően ízesíthető belátásunk szerint.

Az elkészítés módját és az összetevőket tekintve tehát majdhogynem ugyanúgy készül, mint egy hagyományos szörp. A Hárs Udvar csipkebogyó hidegtea kivonatát kétlépcsős eljárással készítik, hogy a frissen gyűjtött áltermésből minden értékes hatóanyagot kinyerhessenek A rózsaszínes árnyalatot szárított hibiszkuszvirág hozzáadásával érik el.

Csipkekeksz

A csipkekeksz nevét a csipkehorgolásra emlékeztető mintázatáról kapta. A benne felhasznált homoktövis mellett a mézharmat méz pedig nagy mennyiségben tartalmaz ásványi anyagokat, azonkívül íze rendkívüli: édesen karamelles, enyhén fanyar árnyalattal. Dús, laktató, tömör, mégis puhán omló mézes keksz.

„Sziporka” gumicukor és a pillecukor

Édességek gyártásánál a Hárs Udvar saját szörpjeire támaszkodik. Gumicukruk legfőbb tulajdonságai közé tartozik, hogy nem kemény, nem rágós, mivel a közismert változatokhoz képest nincs viasszal kezelve, nedvességtartalma pedig magasabb azokénál. A fehér színűek bodzásak, a narancssárgák homoktövisesek, a pirosak berkenyések.

„Négy év után két új ízzel is gazdagítottuk a Sziporkát: a zöld mentás matcha teás lett, a fekete pedig karobot tartalmaz. Bevonatként a gumicukor szimplán kukoricakeményítő púdert kap, ettől felülete opálossá válik, és nem tapad össze. Gyümölcsös aroma és átható virágillat jellemzi” – meséli Judit.

Pofonegyszerű recept: cukor, zselatin és víz. Tulajdonképpen ennyiből áll egy pillecukor. Mégsem állunk neki odahaza, hiszen rendkívül ragadós, nagy felfordulással járó csemege ez. A Hárs Udvarnál egészségünkre is jótékony hatású alapanyagokból készítve.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tökéletes birslekvár az ünnepekre

2024. december 19. 14:40

A birslekvár íze különleges, illata pedig egyedi. Esztétikus csomagolásban különleges ajándéknak bizonyulhat a karácsonyfa alatt.

Készítsünk fenyőszirupot!

2024. december 18. 09:40

A tűlevelek nagy mennyiségű C-vitamint tartalmaznak, ami létfontosságú az egészséges immunrendszer szempontjából.

Elfeledett magyar sütemények

2024. december 18. 08:10

A karácsonyi és szilveszteri ünnepkör kitűnő alkalom arra, hogy mindet elkészítsük, és megkóstoljuk ezeket az ízeket.

Szójatej és társai: hová tűnnek a tápanyagok?

2024. december 17. 14:40

Kimutatták, hogy a növényi tejekből hiányzik a tápanyagok jelentős része. Mi történik velük, és hogyan legyünk tudatos fogyasztók?

Sokkoló módon riasztják el a fogyasztókat az édességektől

2024. január 28. 12:10

Egy friss tanulmány szerint a figyelmeztetések és mindenekelőtt az édességekkel kapcsolatos megdöbbentő képek befolyásolják a vásárlási magatartást: rávehetik az embereket, hogy kevesebb cukros terméket vásároljanak, vagy akár teljesen kerüljék el azokat.

Amit a marcipánról tudni érdemes - recepttel!

2022. április 27. 09:38

A blansírozott édesmandulából és cukorból főzött massza, és a keserűmandula íze adja azt a klasszikus marcipán ízt, amit sok-sok éve szeretünk, nassolunk, vagy épp ellenkezőleg, rá sem bírunk nézni!

Túró Rudi: a velünk élő, változó pöttyös történelem

2024. január 26. 11:40

Magyarországon a hatvanas évek igencsak bővelkedtek meghatározó eseményekben, ekkorra datálható az egyik "legmagyarabb" édesség, a Túró Rudi születése is.

Egyre többen keresik a minőségi szaloncukrokat

2022. november 21. 12:32

A szaloncukor az adventi időszak hagyományos terméke. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara körképe szerint egy magyar háztartás évente átlagosan 1 kilónyi szaloncukrot vásárol. A legkedveltebb hagyományosan a zselés, a marcipános, a kókuszos, a karamellás és a csokoládékrémes.