Megújuló energia

Közvetlenül a talajból állít elő energiát egy újfajta rendszer

Agrofórum Online

Egy brit agrotechnikai cég úttörő szerepet játszik a „baktériumakkumulátorok” kifejlesztésében. Ezeka fejlesztők reményei szerint a jövőben lehetővé teszik a gazdálkodók számára, hogy a talaj állapotáról pontos adatokat gyűjtsenek a talaj által működtetett számítástechnikai eszközökkel.

A rendszert csak telepíteni kell, további támogatásra vagy energiaellátásra nincs szükség, mivel az akkumulátorok a talajmikrobákban zajló bio-elektrokémiai folyamatok révén veszik fel az energiát. Ezeket az elektronokat olcsó elektródák segítségével „gyűjtik be”.

A tervek szerint az energiát olyan érzékelők és számítógépek működtetésére lehet felhasználni, amelyek segítségével a gazdák nyomon követhetik a nedvességtartalmat és más kulcsfontosságú mutatókat a terméshozam maximalizálása érdekében.

A cég neve Bactery, és a baktériumokkal működő akkumulátorai a „talaj táplálta mikrobiális üzemanyagcellákra” (SMFC) épülnek, amelyeket 2019-ben fejlesztettek ki egy brazíliai vízszűrő rendszer működtetésére. Az utóbbi években továbbfejlesztették a konstrukciót, lehetővé téve, hogy az ténylegesen „stimulálja” a bakteriális folyamatokat és maximalizálja az energiagyűjtést.

Egyszer és mindenkorra rendelkezésre áll az energia

A talajadatok gyűjtésére szolgáló jelenlegi eszközök gyakorlati használata nem mindig oldható meg egyszerűen a gazdaságokban. Az érzékelőknek és az internetre csatlakoztatott eszközöknek áramra van szükségük, ez egyértelmű. Ehhez vagy akkumulátorokat kell használni, amelyeket újratölteni és cserélni kell, vagy generátort, amely üzemanyagot fogyaszt, vagy napelemeket, ami bizonyos gazdaságok számára az év sötétebb időszakaiban nem biztos, hogy megvalósítható. A Bactery talajjal működő akkumulátorai mindössze 29 dollárba kerülnek, és nem igényelnek karbantartást.

A gazdálkodók egyre több adatot használnak a döntéseik meghozatalához. A talajakkumulátor segíti ezt a folyamatot azzal, hogy állandó, megbízható, olcsó és kis karbantartásigényű energiaforrást biztosít az érzékelők működtetéséhez.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A világ legnagyobb fából készült szélturbinája épül Svédországban

2024. december 4. 09:40

Svédország egy forradalmian új, fából készült szélturbinát helyez üzembe. Ez sokkal fenntarthatóbb, mint a hagyományos szélturbinák.

Így működik a világ legnagyobb szén-dioxid-leválasztója

2024. november 20. 11:10

Évi 36 ezer tonna végleges kapacitású a már néhány hónapja működő, Mammuth nevű szén-dioxid-leválasztó létesítmény.

Látott már 50 000 tonna kukoricát egyetlen silóban?

2024. október 27. 16:10

A silókukoricát 1300 hektáros területről takarították be, és egy biogázüzemben szolgál majd alapanyagként. Nehéz elképzelni, nézze inkább meg!

A műemléki épületeket is elcsúfíthatják napelemekkel Németországban

2024. szeptember 29. 14:10

A műemlékvédelem csak kivételes esetekben és különleges körülmények miatt élvez elsőbbséget a megújuló energiákkal szemben.

Aszályhelyzetben is riolittufa

2022. szeptember 6. 10:35

A klímaváltozás eredményeként, évről évre egyre kevesebb csapadék hullik, melynek a talajban való megőrzése kulcsfontosságú feladat.

A herceghalmi mészlepedékes csernozjom lett az év talaja

2022. december 6. 09:11

Minden eszközzel támogatja a talajtudatos gazdálkodást az Agrárminisztérium – közölte Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár hétfőn, a Magyarország talaja 2022 szakmai konferencián.

Talajlazító ajánlat hazai referenciákkal és videókkal

2019. július 4. 13:51

A talajlazítás fontosságát nem lehet elégszer kihangsúlyozni, a megfelelő időben és módon végzett lazítás látványos eredményeket hozhat a termelésben. A talajlazító alkalmazásával javíthatjuk talajaink állapotát, megszüntethetjük a károsan tömörödött eke- és tárcsatalp réteget. A lazított talajrétegben a víz mélyebbre jut, növekszik a talaj levegőtérfogata és felgyorsul a talaj biológiai élete.

Gépészet Videó

Holdtalajban termesztett mustárnövények hoztak életképes magokat

2024. november 1. 14:10

Szenzáció a MATE kutatóitól: nemcsak egészséges mustárnövényt, hanem egészséges magokat is termesztettek a Holdról származó talajban.