Gyümölcs

Birsalma gondozása ősszel, a következő évi bő termésért

Agrofórum Online

A birsalma gondozása ősszel kifejezetten fontos ahhoz, hogy következő évben bőséges termést hozzon számunkra. Az őszi időszak kifejezetten alkalmas arra, hogy megfelelően felkészüljünk, hiszen ez a periódus kiváló lehetőséget nyújt a kártevők és betegségek elleni védekezésre is.

A birsalma általában ősszel, szeptember végétől egészen november elejéig hozza termését, amikor a gyümölcsök sárgára érnek és kellemes, édeskés illatot árasztanak. A termés akkor nevezhető kiváló minőségűnek, amikor színe egyenletesen aranysárga, húsa pedig kemény és illatos.

Ez a kiváló minőségű termés nemcsak friss fogyasztásra alkalmas, hanem tökéletes alapanyagként is szolgál többek között lekvárhoz, vagy a méltán híres igazi hungarikumunkhoz, a pálinkához is. A termés gasztronómiai értéke igen magas, így a pálinkatermelés népszerűségével együtt a minél jobb minőségű és nagyobb mennyiségű termésre való törekvés is fokozódott, éppen ezért fontos, hogy a megfelelő termést már időben megalapozzuk az előző évi szezon zártával.

Teendők a betakarítás után

Miután a birsalmát betakarítottuk, számos fontos teendő vár ránk ősszel, hogy a következő évben is bőséges termésre számíthassunk. Először is, érdemes elvégezni a száraz és sérült ágak metszését, mivel ezek betegségek és kártevők melegágyai lehetnek és akadályozzák a fa növekedését.

Mire figyeljünk a metszéskor?

A birsalma metszésekor fontos odafigyelni arra, hogy a fa légies és nyitott koronaszerkezetet kapjon, mivel a megfelelő szellőzés és napfény bejutása kifejezetten fontos lesz majd a következő évi termés számára.

A metszés során először az elhalt, sérült vagy beteg ágakat távolítsuk el, mivel ezek könnyen vonzzák a kártevőket és gombás fertőzéseket. Ezeket a részeket egészen az ép szövetig vágjuk vissza, hogy a fa gyorsan regenerálódhasson.

A középső, túl sűrűn növő ágak ritkítása is elengedhetetlen, mert ha túl sűrű a korona, a fa alsóbb részei nem jutnak elegendő fényhez, ami gyengébb terméshez vezet. Az oldalirányban növő, fiatalabb hajtásokat úgy kell megmetszeni, hogy a fa harmonikusan fejlődjön, és a koronája a jövőben egyenletesen terjedjen.

A metszés során az a cél, hogy ne legyenek keresztező ágak, amelyek dörzsölődhetnek egymáshoz, mert ezek sebeket okozhatnak, ami szintén fertőzésveszélyt jelent. Így amennyiben úgy érezzük, nyugodtan ritkíthatunk, azonban mindig tartsuk szem előtt, hogy ne metsszünk túl!

A talaj előkészítése szintén lényeges

Ősszel javasolt komposztot vagy érett trágyát bedolgozni a talajba, hogy az a téli hónapok alatt bomlásnak induljon, és tápanyaggal lássa el a gyökereket. Ezzel biztosíthatjuk, hogy a fa a következő vegetációs időszakban elegendő tápanyagot kapjon, ami hozzájárul a bő terméshez.

A megfelelő vízutánpótlásra is érdemes odafigyelni, különösen akkor, ha a szezon végén kevesebb volt a csapadék. A megfelelő tápanyag-utánpótlás különösen fontos a téli időszak előtt, hiszen ez segít majd a fának abban, hogy megfelelően felkészült legyen a télre.

Mulcsozás

Amennyiben fiatal fáról van szó, érdemes a törzset mulccsal körbevenni, hogy a gyökerek védve legyenek a fagyoktól, és a nedvesség is tovább megmaradjon a talajban. A mulcsot körülbelül 5-10 centiméter vastagon terítsük le, úgy, hogy az ne érjen hozzá a fa törzséhez, így elkerüljük a rothadást.

Gyomosodásra hajlamos kertben is megfontolandó a mulcsozás a fa környékén, hiszen az nemcsak a gyökereket védi a fagyoktól, hanem megakadályozza a gyomnövények terjedését is, amelyek versengenének a fa számára szükséges tápanyagokért és vízért.

A mulcs megválasztása során érdemes figyelembe venni, hogy az organikus mulcsok, például a fakéreg vagy a komposzt fokozatosan bomlanak le, és hosszú távon tápanyagokkal látják el a talajt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az áfonyatermesztés csehországi tapasztalatai

2024. október 18. 08:10

Az áfonyák a laza szerkezetű, tápanyagban gazdag talajokat kedvelik, amelynek optimális pH-értéke 4,5 és 5,5 között van.

Egres, köszméte, piszke ültetése az őszi hónapokban

2024. október 17. 16:10

Kiskerti körülmények között, ahol biztosított a folyamatos csapadékellátás és a félárnyék adta lehetőségek, eredményesen termeszthető.

Ha kevés az alma a fákon, nem lesz jól tárolható a termés!

2024. október 17. 08:40

Az almák romlását a tárolóban okozhatják különféle kórokozók, ezt a jó növényvédelemmel kell kiküszöbölni. Mostani cikkünkben nem erről, hanem az élettani okokra visszavezethető károsodásokról lesz szó. Ezt elsősorban a gyümölcsök rossz kalcium-ellátottsága okozza.

A birsalmát nyersen nem ajánlott fogyasztani

2024. október 11. 07:10

A birsalma cserépben is ültethető. Fontos azonban, hogy télen védelmet biztosítsunk: mínusz 8 fok alatt a növényt be kell vinni a pincébe.

Ezért ne égessük el metszés után a leander részeit!

2024. október 5. 16:10

Már kis mennyiségben is mérgező lehet, egy felnőttnél akár egy-két levél elfogyasztása is súlyos tüneteket, szívritmuszavart, hányást, hasmenést, szédülést és légzési problémákat okozhat.

Mitől halnak el a málna vesszői?

2023. július 19. 04:38

Mitől halnak el a málna vesszői? Hogyan lehet ezt megelőzni?

Lehet, hogy már most megfertőzte a lisztharmat az almafát?

2024. április 26. 04:39

Elképzelhető, hogy már most lisztharmatosak az almafáim? Én erre utaló jeleket vélek felfedezni rajtuk.

Őszibarack-termesztés a Mecsek környékén

2019. november 2. 04:56

Klimatikus adottságai révén a Mecsek környékét tartják régóta hazánk egyik legjobb őszibarack-termesztő vidékének.