Az orosz Gabonaexportőrök Uniója megkezdte a búzaexport tájékoztató jellegű árainak nyilvános közzétételét.
Az orosz gabonaexportőrök szövetsége kedden kezdte meg az orosz búza indikatív exportárainak közzétételét, miután a mezőgazdasági minisztérium tisztviselői és a vezető exportőrök múlt heti találkozóján az exportról tárgyaltak.
240-245-250
A szakszervezet tájékoztatása szerint a fekete-tengeri Novorosszijszk kikötőjéből származó, 12,5 százalékos fehérjetartalmú búza indikatív exportára tonnánként 240 dollár volt októberre, 245 dollár novemberre és 250 dollár decemberre.
Nyolcvan százalék
A számok a szakszervezet tagjai körében végzett felmérésen alapulnak, amelyek Oroszország teljes gabonaexportjának 80 százalékát biztosítják.
Megadják az árakat
„A szakszervezet tagjai megállapodtak abban, hogy a tisztességes exportárjegyzések megértése alapján kiszámítják és megadják a piacnak az árakat, figyelembe véve az emelkedő termelési költségeket, a magas kamatlábakat és a fizetési késéseket” – emelte ki a szakszervezet vezetője, Eduard Zernin a brit Reuters hírügynökségnek adott nyilatkozatában.
Zernin hozzátette, hogy az egyes exportőrök döntik el, hogy követik-e a közzétett árakban foglalt útmutatást.
250 dollár alatt nincs üzlet
Két, az ügyet közvetlenül ismerő forrás a múlt héten azt mondta a Reuters hírügynökségnek, hogy a moszkvai szakminisztérium arra kérte az exportőröket, ne adják el a búzát tender útján nemzetközi felvásárlóknak a 250 dolláros minimális tonnánkénti ár alatt, ezzel gyakorlatilag bevezették az árküszöböt.
Saját árazási mechanizmus
Az indikatív árak rendszeres közzététele a világ legnagyobb búzaexportőrének első kísérlete arra, hogy saját árazási mechanizmust alakítson ki az exportra vonatkozóan. A szakszervezet korábban azzal vádolt egyes exportőröket, hogy túl sok búzát adtak el túl alacsony áron.
Megszűnik az információhiány
„Kiütjük az úgynevezett exportőrök fő érvét, akik az árazási helyzet kapcsán felmerülő információhiánnyal magyarázzák az agresszív dömpingárakat a szektorban” – fűzte hozzá Eduard Zernin nyilatkozatában.
(Kép: Pixabay)