A francia tejipari óriás, a Danone leállította a szójabab beszerzését Brazíliából, és most Ázsia országaiból vásárol – mondta a cég pénzügyi vezetője, megelőzve egy olyan európai uniós szabályt, amely szerint a cégeknek bizonyítaniuk kell, hogy nem erdőirtás területéről szerzik be a szóját.
A Nestlétől az Unileverig a vállalatok az elmúlt években arra készültek, hogy megfeleljenek az új szabályozásnak, mielőtt a forgalom akár 20%-át is elérő pénzbírsággal szembesülnének.
Az Európai Unió Erdőirtási Rendelete (EUDR), amely olyan áruk importjára vonatkozik, mint a kakaó, a kávé és a szója, a tervek szerint december 30-án lépett volna hatályba, bár az Európai Bizottság ebben a hónapban 12 hónapos halasztást javasolt.
Egy 2023-as jelentésében a Danone azt közölte, hogy 262 000 tonna szójaalapú terméket használt fel teheneinek etetésére, és 53 000 tonna szójababot közvetlenül az Alpro és Silk szójatej és szójajoghurt termékeinek gyártása során. A szóját Brazíliából szerezte be közvetve, kizárólag állati takarmányként, és felülvizsgálat alá helyezte.
Ázsiából érkezik
„A szóját már nem Brazíliából szerezzük be” – emelte ki Jürgen Esser csoportszintű vezérigazgató-helyettes, mondván, hogy a vállalat most már „abszolút” Ázsiából importál szóját.
„Valóban teljes nyomonkövetésünk van, ügyelünk arra, hogy csak fenntartható összetevőket használjunk fel” – mondta.
Arról nem árult el további részleteket, hogy konkrétan mikor lépett át a cég, és hogy Ázsia mely országaiból vásárol most. A Danone nincs annyira kitéve az erdőirtásnak, mint sok riválisa, közölte Esser.
Csak 5 százalék
A Danone tejelő teheneinek takarmányához körülbelül 5%-ban használnak szóját, mivel a teheneiket többnyire fűvel vagy gabonával etetik – áll a vállalat 2023-as jelentésében.
Az Alpro termékeihez Kanadából, Franciaországból, az Egyesült Államokból és Olaszországból szerzi be a szójababot – közölték akkor.
Várakozások
Az előrejelzések szerint Brazília a következő betakarítás során rekordmennyiségű, 170 millió tonna szójababot fog termelni, szemben az Egyesült Államokban termesztett 125 millió tonnával, amelyet 2020-ban felülmúlt. A világ legnagyobb szójatermelőjétől, ahogy Európa csökkenti importját, a Kínába irányuló szállítások emelkedtek, átlagosan heti egymillió tonna fölé nőtt.
Unilever: erdőirtás nélkül
2019-ben a Nestlé leállította a brazil szója vásárlását a Cargill áruipari óriástól. A rivális Unilever, amely szójaolajat használ a Hellmann’s majonéz fűszerezésében és a Knorr termékeiben, továbbra is Brazíliából szerzi be a szóját, és beszállítója, a CJ Selecta megfelel a szigorú, nulla erdőirtás követelményeinek – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
Tíz százalék
Brazília vezet a világon az esőerdők pusztításában, még Luiz Inacio Lula da Silva elnök 2023-as hivatalba lépése után is, amikor az erdőirtások aránya az Amazonas dzsungelében több mint felére esett vissza.
A globális szójabab-kibocsátás mintegy 10%-a az erdőirtásból származik.
(Kép: Pixabay)