Gyümölcs

Hogyan gondozzuk a citromfát télen?

Agrofórum Online

A citromfa teleltetése nem bonyolult feladat, ha figyelembe vesszük a növény igényeit és biztosítjuk számára az ideális körülményeket. A megfelelő gondozás mellett a citromfa egész évben örömet szerezhet, hiszen még a hideg hónapokban is képes virágozni és gyümölcsöt érlelni.

A citromfák trópusi eredetű növények, amelyek Indiából és Kínából származnak, ezért hazánk klímáján nem viselik el a fagyos éjszakákat. A megfelelő teleltetés biztosítja a citromfa egészségét és növekedését. Tavasszal a teleltetett növény új erőre kap, virágzik, és akár egész évben gyümölcsöt érlelhet.

Bár a teleltetés némi odafigyelést igényel, az eredmény megéri: egy mediterrán oázis a kertben vagy teraszon, amely frissességet és természetközeli hangulatot áraszt.

Mikor kell a citromfát bevinni?

Az első enyhe fagyok miatt nem kell azonnal pánikba esni, mivel egy kis hideg nem árt a növénynek. Valójában a túl korai teleltetés több problémát is okozhat, mivel a növény hosszabb ideig lesz egy valószínűleg nem ideális környezetben.

A növény több hónapos fényhiányban szenvedhet, ami gyengíti az egészségi állapotát. A beltéri környezet kedvezhet a kártevőknek is, mint például a pajzstetvek és a takácsatkák. Ha több napig 0 °C alatt marad a hőmérséklet, és nappal sem melegszik fel, akkor célszerű bevinni a növényt.

A megfelelő téli hely kiválasztása

Az ideális hőmérséklet a citromfa számára a 3-15 °C közötti. A citromfa télen is rengeteg fényt igényel. Helyezzük a legvilágosabb helyre a házban, például déli fekvésű ablak elé.

Kerüljük a száraz, fűtött levegőt, mert az stresszt okoz a növénynek. Növeljük a páratartalmat a fa közelében elhelyezett vízzel teli edényekkel, vagy használjunk párásítót. Óvjuk a növényt a huzattól is és semmiképpen ne tegyük radiátor mellé. 

Ideális lehet számára egy fűtetlen télikert, enyhén fűtött üvegház vagy világos, hűvös lépcsőház. 

Hogyan öntözzük a citromfát télen?

Télen a citromfa kevesebb vizet igényel, de a földlabdája nem száradhat ki teljesen. Amikor a talaj felső 5-10 cm-re kiszáradt, öntözzük meg mérsékelt mennyiségű vízzel. Kerüljük a pangó vizet és a túlöntözést, mivel az gyökérrothadást okozhat. 

Hidegben ritkábban kell öntözni, míg melegebb, világos helyen gyakoribb öntözésre lehet szükség.

A teleltetett citromfa gondozása tavaszig

Március-április környékén, amikor a hőmérséklet tartósan 10 °C fölé emelkedik, a citromfát újra ki lehet helyezni a szabadba. Fokozatosan szoktassuk a növényt a kinti fényviszonyokhoz, hogy elkerüljük a napégést. 

A megfelelő teleltetéssel a citromfa egészséges marad, és tavasszal új erőre kapva hoz gyönyörű virágokat és ízletes gyümölcsöket.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kistermelői ültetvények helyzetértékelése egy gyakorló gyümölcstermesztő szemével

2024. november 22. 08:10

A nagyüzemi ültetvények fokozatos megszűnésével, felszabdalásával, amelyek egy része elhanyagolttá is vált, új tennivalók sokaságával kerültünk szembe.

Gyümölcsfajok tápanyag-tartalékolása télre

2024. november 15. 09:40

Tavasszal a csonthéjasok virágzási időszakában még hideg a talaj, a gyökerek még nem kezdtek el igazán dolgozni, nincs jelentős tápelemfölvétel a talajból.

Ehetjük-e nyersen a kökényt?

2024. november 8. 06:40

A kökény magja, hasonlóan a sárgabarack és a mandula magjához, amygdalint tartalmaz, amely a szervezetben ciánsavra bomlik, és súlyos mérgezési tüneteket okozhat.

Hogy éri meg diót termelni?

2024. október 23. 13:10

A dió termesztésének sikerességéről kérdeztük az Engelhardt Dióbirtok tulajdonosát: évről évre színesebb a tapasztalatok köre.

Az őszirózsa gondozása – hogy egész ősszel pompázzon

2024. szeptember 15. 08:10

Fontos, hogy a fagyok beállta előtt folyamatosan biztosítsuk számára a megfelelő vízellátást, körülbelül 2 centiméternyit, mivel a virágzási időszakban nagyobb a nedvességigénye.

Kitehetem már a leandert?

2022. április 17. 04:36

Az egyik legismertebb mediterrán növényünk a leander, amit előszeretettel tart minden kertbarát, sokszor még azok is, akik csak egy falatnyi erkéllyel rendelkeznek.

Még a hó alatt is virágzik: kikeleti bangita

2024. november 2. 08:10

A cserje akár 2-2,5 méter magasra is megnőhet, amelyet ültethet külön, de akár kisebb csoportban is, a rendelkezésre álló helytől függően.

Így teleltessük a leandert!

2024. november 13. 05:40

Lássuk, hogyan teleltessük a leandert, ha tavasszal is egészséges növényre vágyunk!