Agrárgazdaság

Korszakváltás küszöbén: 600–650 ezer hektárra fog csökkenni a szemes kukorica vetésterülete Magyarországon

Agrofórum Online

Egyszerre és tartósan változtak meg a mezőgazdaság gazdálkodási körülményei. Erre minden termelőnek reagálnia kell. Újra kell gondolni, mit, hogyan termel. Ez olyan léptékű változás, amelyet nyugodtan nevezhetünk korszakváltásnak.

„Az agráriumban persze sosem voltak unalmas idők. A mögöttünk hagyott 2024-es év is tele volt izgalmakkal, vagy még inkább problémákkal. Az, hogy az esélyek vagy a veszélyek kerülnek túlsúlyba, üzemi szinten dől el. A terménypiaci kilátásokkal kapcsolatban a legtöbben azt mondanák, hogy bizonytalanok, kiszámíthatatlanok. Én nem tartozom ezek közé” – erről Fórián Zoltán, az Erste vezető agrárszakértője beszélt a BASF október 30-i celldömölki partnertalálkozóján.

Mi bizonytalan?

Előbbiek kivétel nélkül húsba vágó, valós kérdések. A zsebünket leginkább befolyásoló tényezők közül most a két legfontosabbat, az időjárást és a piac ármozgásokat emelem ki.

Az biztos, hogy a klíma megváltozott. A csapadékeloszlás része nehezebben kiszámítható, ezért is döntő tényező a talaj állapota, szervesanyag-tartalma, vízmegtartó képessége, és a többi, de ezen ugye már mindenki dolgozik.

Minden évben lesz aszály, javulnak a toxintermelők életfeltételei, fokozott kihívás lesz a minőségi áru előállítása. Pedig a piaci determinációk éppen ebbe az irányba nyomnak minket. Rövid úton eldől, ki ért a szakmájához, ki választ megfelelő stratégiai partnereket.

Jogos a felvetés, ha a globális felmelegedés valóban visszaveti a hozamokat, akkor miért alacsonyak az árak (már relatíve!). A válasz egy találós kérdés: Mit tesz a gazda – legyen a világ bármely pontján, ha magas a terményár? Növeli a termelését és készletezik. S mit tesz, ha alacsonyak az árak? Hát ugyanezt.

Elég a világ gabonatermelését mutató grafikonra tekinteni, hogy ez alátámasztást nyerjen. Ebbe tenyerel bele a globális felmelegedés: leginkább az emelkedő átlaghőmérséklet, a hőségnapok számának emelkedése, az egyenetlen csapadékeloszlás és az UV-sokk.

Ennek hatása a romló hozamokban és minőségben máris tetten érhető. Az alábbi termelési görbe emiatt lefordul majd. Lassan ugyan, de tartósan. A régóta stabil globális mérleg elkezd majd romlani. Középtávon pedig egyenesen az ellátás biztonsága kerül veszélybe. Minőségi oldalon mindenképp.

Ez áremelkedést jelent még akkor is, ha a pénzpiaci befektetők – ahogy történik az most is – másfelé keresik a pénzüket. DE MIKOR? Nem holnap. A felmelegedés északi irányban még a területbővülés potenciáljával kecsegtet, például a világ legnagyobb búzaexportőre, Oroszország számára.

Az őszi vetésűek felé való elmozdulás a vetésszerkezetben is tartogat még mozgásteret a termelési színvonal fenntartására. Ugyanakkor a keresleti oldal töretlenül bővül. A termelési görbe ellaposodik, majd néhány éven belül elkezd csökkenni. Hol vannak a képletben a technológiai, genetikai fejlesztések? A lassító tényezők sorában.

Globális gabonamérleg
Forrás: IGC    *előzetes, **előrejelzés

A felmelegedés időszaka ugyanis még csak most kezdődik. Immár több mint egy éve minden hónapban megdőlnek a melegrekordok. Ráadásul a Kárpát-medencében a leggyorsabb a folyamat. A tőlünk északabbra gazdálkodók számára számos előnyt hoz ez a korszak, miközben mi szerkezetváltásra kényszerülünk és csökkenő hozamokkal kell számolnunk.

Hatalmas problémát látok az időjárás változása és a rá adott reakciók sebességének különbségében. A magyar gazdatársadalom inkább Pató Pálosan reagál. Megadja a módját. Nos, erre nincs idő. Vannak, persze hogy vannak jogos kifogások: az engedélyek megszerzése, a szomszéd együttműködésre képtelensége, minden drága, de kifogyunk az időből.

És mivel a beavatkozás nem csak egy-két lépést, hanem egy teljes módszertanváltást igényel, a késésünk csak halmozódik. Már felsorolni sem érdemes a beavatkozási pontokat, hiszen gyakorlatilag a tevékenységünk minden eleme beletartozik. Nem csak a termés megvédése a feladat, hanem olyan termékek előállítása, amelyek gazdaságosan állíthatók elő, legalább középtávon.

Okulhatunk az EU déli tagállamainak terméseredményeiből. Kalászosokból a mienknél jelentősen és tartósan alacsonyabb, a kukoricánál viszont stabilan magasabb hozamokkal dolgoznak.

Kukoricát ugyanis csak oda vetnek, ahol minden igényét ki tudják elégíteni. Ez 50-150 ezer hektárokat jelent. Immár több mint két éve hangoztatott előrejelzésem szerint Magyarországon legfeljebb 600-650 ezer hektárra fog csökkenni a szemes kukorica vetésterülete.

A piaci ármozgások kiszámíthatatlanságával is vitatkoznék. Azt látjuk, hogy a globális mérlegek tartósan egyensúlyban vannak, magas készletszintekkel. A jelentős ármozgásokat a leggyakrabban olyan tényezők okozzák, amelyek a szektorban jelen lévő befektetési források érdekei szerint történnek.

Konkrétan kiemelek egy példát: amíg a pénzpiaci szereplők máshol keresik meg a hozamaikat, addig kevés befolyással vannak a gabonapiacokra. Nézzük meg, az S&P500 amerikai tőzsdeindex változása mennyire szoros összefüggést mutat a búza chicagói árára!

Mivel immár két éve szárnyalnak a részvényárak, a búzapiacon érvényesülnek a keresleti-kínálati viszonyok, ami lecsorgást jelent. Az ábra egy hónapos kiemelésében Trump megválasztásának részvénypiaci felpattanása és ezzel egyidőben a búzaárak csökkenés látható:

Üzeneteim:

  • Aki nem lép, az kilép. A szükséges tennivalók egyértelműek, nincs mire várni. Fentieken túl kiemelném az együttműködések, integrációk kiszélesítését. Túl kell lépni az árnyékunkon.
  • Ha rá akarunk érezni terményeink várható árváltozásaira, nem elég az agrárhíreket olvasni. Bár kétségtelenül azok is üzennek azzal, hogy éppen milyen irányba gerjesztik a hangulatot, pontosabb képünk lesz, ha a többi befektetési területet is figyelemmel kísérjük. Mit mond ez jelenleg? A részvények az új amerikai elnök beiktatásának örülni fognak, gazdaságvédelmi intézkedései is ezt fogják erősíteni. Már csak ezért sem számítok arra, hogy a gabonaárak jelentős emelkedési pályára tudnának állni az új év első felében.
  • Mivel az országos átlagok egyre nagyobb szélsőségeket mosnak el, szólni sem érdemes róluk. A lényeg, hogy egyre határozottabban szakad részekre az ország és termelői kör. Az elmúlt évtizedek talaj-kizsákmányoló gazdálkodása most a klímaváltozással üt vissza. A piac rákontrázik, a támogatási rendszer reformja adja a tercet, és a fal adja a másikat. A növénytermesztő szakmában most válik el a szem és a pelyva.
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Japánban bármikor éhínség törhet ki, a mezőgazdaság elképesztő szerkezeti hibákkal küzd

2024. november 23. 14:10

Az országnak igen alacsony az élelmiszer-önellátási rátája, 2023-ban például 38 százalék volt kalóriaalapon.

Trump jön, a mezőgazdaság dől-borul?

2024. november 9. 08:10

Szakértők szerint négy olyan nagyobb terület van, ahol komoly beavatkozások történhetnek a második elnöki időszakban.

Erdővé nyilváníthatja az ingatlanomat egy új törvény?

2024. október 24. 12:10

Az ingatlantulajdonosok számára egy kisebb, de különösen fontos változás az erdőként nyilvántartott területek státuszának felülvizsgálata.

Fontos határt tört át a szántók hektáronkénti átlagára tavaly

2024. július 17. 09:10

A hektáronkénti legmagasabb, 2,2 millió forint feletti átlagárat a gyümölcsösökért és a szőlőkért kellett fizetni.

Kifulladt a búzarali?

2024. május 30. 13:10

Európában a malmi búza és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, ám a kukorica és a repce drágult.

Az időjárási hírek mozgatták a piacokat

2023. június 2. 08:03

Az amerikai szójabab és kukorica határidős jegyzései csütörtökön emelkedtek az amerikai közép-nyugati termésövezetben kialakuló szárazság kapcsán jelentkező aggodalmak miatt.

Nagyot „hajrázott” a kukorica Magyarországon

2023. november 16. 13:40

Az őszi betakarítási munkák befejeződtek, a munkálatok végét jelentősen megnehezítette az elmúlt hetek csapadékos időjárása.

Rekordszinten az amerikai agrárexport

2020. november 26. 06:47

A szójabab exportját az aktuális pénzügyi évben rekordszintű, 26,3 milliárd dollárra ugorhat.