Növénytermesztés

Egyre több műtrágyát juttatnak ki a földekre

Agrofórum Online

Idén az első három negyedévben közel 20 százalékkal több nitrogén-foszfor-kálium hatóanyag-tartalmú műtrágyát szórtak ki a földekre a gazdálkodók, mint egy évvel korábban. A forgalomnövekedést az árcsökkenés is segítette.

A műtrágya-forgalmazók 1,3 millió tonna műtrágyát értékesítettek közvetlenül mezőgazdasági termelők részére 2017 első három negyedévében – áll az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) jelentésében. Az így eladott mennyiség 17,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A műtrágyaárak átlagosan 9,5 százalékkal csökkentek, a műtrágya-értékesítés nettó árbevétele 100 milliárd forint volt, ami 3 százalékkal magasabb a 2016. első három negyedévi értéknél. A mezőgazdasági termelők által 2017. első három negyedévében vásárolt műtrágya nitrogén-foszfor-kálium (NPK) hatóanyag-tartalma 474 ezer tonna volt, 76 ezer tonnával, vagyis 19,2 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. A nitrogénhatóanyag-tartalom 17, a foszfor- 31, a kálium- pedig 18 százalékkal haladta meg az előző évit.

Közvetlenül a mezőgazdasági termelőknek 1 millió 321 ezer tonna műtrágyát értékesítettek, amelyből 956 ezer tonna egykomponensű, 365 ezer tonna pedig összetett műtrágya volt. Az egykomponensű, illetve az összetett műtrágyák aránya 72-28 volt 2017 első három negyedévében, míg egy évvel korábban 76-24 volt ez az arány. Az elmúlt négy év első három negyedévi értékesítésének átlagához viszonyítva a teljes műtrágya-értékesítés 3 százalékkal nőtt. Az egykomponensű nitrogén- 6, az egykomponensű foszforműtrágyák forgalma pedig 59 százalékkal csökkent. Az egykomponensű kálium értékesítése ugyanakkor 1 százalékkal, az összetett műtrágyák forgalma pedig 17 százalékkal emelkedett 2017 első három negyedévében a 2013–2016-os évek átlagához mérten.

Az év harmadik negyedévében az összetett műtrágyák értékesítése pörgött fel, míg az első és második negyedévben a forgalom alakulását az egykomponensű műtrágyák, azon belül az egyszerű nitrogénműtrágyák forgalma határozza meg. Az idei első fél évben az értékesített összes műtrágya 81 százaléka volt egyszerű nitrogénműtrágya és csak 18 százaléka összetett műtrágya. A harmadik negyedévben az értékesítés 44 százalékát adták az összetett műtrágyák, az egyszerű foszfor-, valamint az egyszerű káliumműtrágyák iránti kereslet is élénkebb volt, részesedésük 0,1, illetve 6 százalékot ért el. Az egyszerű nitrogénműtrágyák részesedése 50 százalék volt.

A műtrágya-felhasználás számára kedvező környezetet teremtett, hogy a KSH adatai szerint a mezőgazdasági termelői árak szintje 3,4 százalékkal növekedett, miközben a termelés ráfordításainak árszintje 0,7 százalékkal mérséklődött 2017 első három negyedévében. A termeléshez közvetlenül használt anyagok körében az energia és a kenőanyagok ára 6,4 százalékkal nőtt, míg a műtrágya ára 9,5 százalékkal, a takarmányárak pedig 5,1 százalékkal csökkentek. A növényvédő szerek ára változatlan maradt az előző évihez képest.

A műtrágyaárak a 2017 első félévi növekedés után újra mérséklődni kezdtek, és elérték a 2010. évi árszintet. A 2017. év harmadik negyedévében legerősebben a mészammon-salétrom átlagára esett, és 18 százalékkal lett alacsonyabb, mint a második negyedévben. A szuperfoszfát átlagára 4 százalékkal mérséklődött, a kálium-klorid ára 2,1, az NPK 15-15-15 ára 2,8 százalékkal csökkent az előző negyedévhez képest.

(Világgazdaság)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Intenzív talajélet nélkül nincs hatékony növénytermesztés, avagy a baktériumkészítmények szerepe a szárbontásban!

2019. október 9. 08:06

A szántóföldön termesztett növénykultúrák betakarított termése a teljes növényi biomassza kevesebb, mint 50%-a. A fennmaradó nagyobb rész melléktermék, melynek jelentősebb része nem kerül vissza a talajba. A gabonafélék, ipari és takarmánynövények gyökér és szármaradványa átlagosan a 8-10 tonnát is elérheti hektáronként.

Támogassuk a kukoricát megfelelő tápanyag utánpótlással

2021. április 7. 12:13

Az optimális tápanyag ellátás nélkülözhetetlen a növények stressztűrő képességének növeléséhez, és így a magas hozamok eléréséhez. A jó tápanyag ellátottságú talajokon termesztett növények jobban tűrik a szárazságot, ezért például a kukorica esetében – ahol a vegetációs periódus nagy része nyárra esik – a megfelelő NPK komplex műtrágyázás elengedhetetlen.

Gáz van, babám!

2021. október 8. 05:36

Bródy János dalának címe éppen ide illik. Az elszálló gázárak egy jó nagy lapáttal tettek rá az amúgy is emelkedő termelési költségekre. Szóval mindannyian nagy bajba kerültünk. Ilyenkor a rövid távú profitmaximalizálás és a hosszú távú fenntarthatósági érdekek kellene, hogy a termelői fejekben megküzdjenek, remélhetőleg utóbbiak győzelmével. A helyzet azonban ennél sokkal bonyolultabb, hiszen a terményárak oldalán sem láttunk még ilyen zavaros piacot.

Trendek a tápanyagpótlási technológiákban - Agritechnica 2019

2020. február 26. 12:33

A szilárd műtrágyák kiszórási követelményeinek kielégítése, a műtrágya összetevők nem elégséges ismerete; a felszín lejtéséhez való igazodás és az egyenletes kijuttatás főleg a nagy szélességű gépeknél, mind nagyobb kihívást jelent a gyártó vállalatok számára.