24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Növénytermesztés

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

Agrofórum Online

Ahogy egyre nagyobb mértékben használjuk a megújuló energiaforrásokat a fejlett iparú országokban, arányaiban úgy nő a mezőgazdaság üvegházhatásúgáz-kibocsátása. Az Iowai Állami Egyetem kutatócsoportja azt tanulmányozta, hogy a szója vetésének és termesztésének változtatásával hogyan csökkenthető a károsanyag-kibocsátás.

Közös érdek, hogy az egyes termények előállításakor a lehető legnagyobb mértékben csökkentsük a kibocsátást, mégpedig úgy, hogy közben a hozam nem csökken, vagy akár nő is. A kutatók adatelemzést végeztek, hogy felmérjék a monokultúrás kukorica- és szójatermesztés, valamint a kukorica-szója vetésforgó átlagos dinitrogén-oxid kibocsátását. Ez alapján azonosították, hogy mi okozná a legnagyobb mértékű kibocsátáscsökkenést, és hogyan lehetne a gyakorlatban megvalósítani.

Cél a mezőgazdaság károsanyag-kibocsátásának csökkentése

Az energiaellátást, a közlekedést és egyéb iparágakat magában foglaló iparágak szén-dioxidot bocsátanak ki. Ezeknél már elkezdtek alternatív megoldásokat kidolgozni és használni a dekarbonizáció érdekében és üvegházhatású gázok kibocsátásának mérséklésére. Ilyen megoldásokra példát a napenergiától a szélenergiáig és más alternatívákig találunk.

A mezőgazdaság ezzel párhuzamosan arányosan nagyobb részt fog képviselni az üvegházhatású gázok kibocsátásából, noha az ágazat kibocsátása nagyban különbözik más iparágakétól. Ezek az ország élelmiszer-termeléséhez szükséges biológiai folyamatok melléktermékei, és nem a szén-dioxid dominál bennük.

A mezőgazdasági termelésből származó kibocsátás az Egyesült Államokban az összes kibocsátás 10%-át teszi ki, és fele-fele arányban oszlik meg az állattenyésztésből származó metán és a növénytermesztésből származó dinitrogén-oxid között. A dinitrogén-oxid leggyakoribb kibocsátója a kukorica és a szója.

Vetésváltás és optimális műtrágya-kijuttatás

A kutatók az adatelemzésnek köszönhetően máris találtak néhány olyan technológiai megoldást, amelyek segítik az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentését. Ezek közé tartozik a kukorica és a szója rotációja, valamint annak biztosítása, hogy a kukoricához használt nitrogéntrágya megfelelő mennyiségű legyen.

Ha a műtrágyaarányok optimálisak, egy kétéves vetésforgóban a kibocsátások mintegy 60%-a a kukoricából, a többi pedig a szójából származik. Ha a műtrágya mennyiségét az ideális hozamhoz szükséges szint alá csökkentik, az nem segít csökkenteni a kibocsátást, és nem változtatja meg annak arányát, hogy miből származik, ezért más megoldásokat kell találni.

A szója korábbi elvetése

A csoport két módot azonosított a szójatermesztés során a kibocsátások csökkentésére. A legfontosabb a szója lehető legkorábbi elvetése. Ha ugyanis a talaj túl sokáig marad üresen, a belőle származó nitrogén a légkörbe és a vízfolyásokba kerülhet. Ha a hosszabb tenyészidejű fajtákat korábban vetik el, akkor ugyanaz a nitrogén nem elvész, hanem a növények használják fel, ráadásul a terméshozam is nő.

Ősszel vetett takarónövények hatása

Egy másik megoldás a takarónövények vetése ősszel. A kísérletekből kiderült, hogy ahol takarónövényeket használtak, és a szóját korábban vetették, a dinitrogén-oxid-kibocsátás 15%-kal csökkent, miközben a szója terméshozama 10%-kal nőtt.

A kutatók szerint ugyan a gazdálkodók az elmúlt évtizedben egyre korábban vetették el a szóját, de figyelembe véve a környezeti és termelési előnyöket még korábbi időpontra lenne szükség. És ahogy az éghajlat tovább melegszik, melegebb tavaszok jönnek, a korábbi vetés fontossága csak növekedni fog.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Még mindig az időjárási helyzet diktálja a tempót a terménypiacon

2023. november 16. 09:40

A korrekciók napja volt a szerdai a terménypiacokon mind a tengerentúlon, mind Európában. Chicagóban a búza 1,8 százalékkal, a kukorica 1,2 százalékkal, a szójabab pedig 0,2 százalékkal lett olcsóbb. A repce 2,3 százalékos drágulása kivételt jelentett. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

A betakarítási hírek nyomták le a kukorica és a szójabab árát

2023. október 10. 17:10

Amerikában inkább mínuszokat, míg Európában értéknövekedést lehetett látni a hét első napi terménykereskedésében.

Orosz és ukrán búzát vásárolt Egyiptom a legutóbbi tenderen

2020. augusztus 6. 05:37

A párizsi árutőzsdén nem volt túl jó a hangulat, csak a takarmánybúza ára ment feljebb, a repce, a kukorica és a malmi búza árjegyzése ezzel szemben csökkent a következő határidőre.

Jó napot zárt a párizsi gabonatőzsde

2020. május 21. 08:03

A búza kurzusa azt követően lódult meg, hogy a fekete-tengeri régióból olyan hírek érkeztek, mely szerint a terméskilátások alacsonyabbak a korábban vártnál.