Növénytermesztés

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

Agrofórum Online

Ahogy egyre nagyobb mértékben használjuk a megújuló energiaforrásokat a fejlett iparú országokban, arányaiban úgy nő a mezőgazdaság üvegházhatásúgáz-kibocsátása. Az Iowai Állami Egyetem kutatócsoportja azt tanulmányozta, hogy a szója vetésének és termesztésének változtatásával hogyan csökkenthető a károsanyag-kibocsátás.

Közös érdek, hogy az egyes termények előállításakor a lehető legnagyobb mértékben csökkentsük a kibocsátást, mégpedig úgy, hogy közben a hozam nem csökken, vagy akár nő is. A kutatók adatelemzést végeztek, hogy felmérjék a monokultúrás kukorica- és szójatermesztés, valamint a kukorica-szója vetésforgó átlagos dinitrogén-oxid kibocsátását. Ez alapján azonosították, hogy mi okozná a legnagyobb mértékű kibocsátáscsökkenést, és hogyan lehetne a gyakorlatban megvalósítani.

Cél a mezőgazdaság károsanyag-kibocsátásának csökkentése

Az energiaellátást, a közlekedést és egyéb iparágakat magában foglaló iparágak szén-dioxidot bocsátanak ki. Ezeknél már elkezdtek alternatív megoldásokat kidolgozni és használni a dekarbonizáció érdekében és üvegházhatású gázok kibocsátásának mérséklésére. Ilyen megoldásokra példát a napenergiától a szélenergiáig és más alternatívákig találunk.

A mezőgazdaság ezzel párhuzamosan arányosan nagyobb részt fog képviselni az üvegházhatású gázok kibocsátásából, noha az ágazat kibocsátása nagyban különbözik más iparágakétól. Ezek az ország élelmiszer-termeléséhez szükséges biológiai folyamatok melléktermékei, és nem a szén-dioxid dominál bennük.

A mezőgazdasági termelésből származó kibocsátás az Egyesült Államokban az összes kibocsátás 10%-át teszi ki, és fele-fele arányban oszlik meg az állattenyésztésből származó metán és a növénytermesztésből származó dinitrogén-oxid között. A dinitrogén-oxid leggyakoribb kibocsátója a kukorica és a szója.

Vetésváltás és optimális műtrágya-kijuttatás

A kutatók az adatelemzésnek köszönhetően máris találtak néhány olyan technológiai megoldást, amelyek segítik az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentését. Ezek közé tartozik a kukorica és a szója rotációja, valamint annak biztosítása, hogy a kukoricához használt nitrogéntrágya megfelelő mennyiségű legyen.

Ha a műtrágyaarányok optimálisak, egy kétéves vetésforgóban a kibocsátások mintegy 60%-a a kukoricából, a többi pedig a szójából származik. Ha a műtrágya mennyiségét az ideális hozamhoz szükséges szint alá csökkentik, az nem segít csökkenteni a kibocsátást, és nem változtatja meg annak arányát, hogy miből származik, ezért más megoldásokat kell találni.

A szója korábbi elvetése

A csoport két módot azonosított a szójatermesztés során a kibocsátások csökkentésére. A legfontosabb a szója lehető legkorábbi elvetése. Ha ugyanis a talaj túl sokáig marad üresen, a belőle származó nitrogén a légkörbe és a vízfolyásokba kerülhet. Ha a hosszabb tenyészidejű fajtákat korábban vetik el, akkor ugyanaz a nitrogén nem elvész, hanem a növények használják fel, ráadásul a terméshozam is nő.

Ősszel vetett takarónövények hatása

Egy másik megoldás a takarónövények vetése ősszel. A kísérletekből kiderült, hogy ahol takarónövényeket használtak, és a szóját korábban vetették, a dinitrogén-oxid-kibocsátás 15%-kal csökkent, miközben a szója terméshozama 10%-kal nőtt.

A kutatók szerint ugyan a gazdálkodók az elmúlt évtizedben egyre korábban vetették el a szóját, de figyelembe véve a környezeti és termelési előnyöket még korábbi időpontra lenne szükség. És ahogy az éghajlat tovább melegszik, melegebb tavaszok jönnek, a korábbi vetés fontossága csak növekedni fog.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Mi legyen a köztes növényekkel?

2024. december 4. 14:40

Az enyhe időjárásban tovább fejlődnek a köztes növények, az is előfordulhat, hogy magot is hoznak. Hengereljük, mulcsozzuk vagy várjunk?

Mit kell tudnunk a vernalizációról, és miért baj, ha elmarad?

2024. december 3. 15:10

Bizonyos növényfajok életciklusuk során alacsony hőmérsékletet igényelnek, hogy a generatív szakaszba átlépjenek, tehát virágot hozzanak.

A keresleti aggodalmak miatt kéthetes mélyponton vannak az árak

2023. január 5. 07:33

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Bezuhantak a gabonapiacok

2020. április 15. 08:03

Európában, a párizsi árutőzsdén mind a négy fontos agrártermék ára csökkent a következő három határidőre.

Intenzív és sikeres szójatermesztés Yara technológiával

2019. május 10. 10:40

A szójatermesztés költségszerkezetében 40%-ot tesz ki az inputanyagoké (kb. 15%-kal alacsonyabb, mint a kukorica esetében), és ebből 15-20%-ot a műtrágyára fordított összeg.

Az árak csökkenésével zárult a hét a terménypiacokon

2023. július 22. 07:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárta a hét utolsó napját.