Állattenyésztés

Mitől lesz sikeres egy tejtermelő – Kínában?

Agrofórum Online

Kína tejtermelésének mintegy egyharmada jelenleg magánkézben van, főként gazdasági befektetők révén, akik a tejfogyasztás növekedésére számítanak az országban.

Egy ilyen sikeres tejtermelő Cheng Meng, aki Sanghaj délkeleti részén működtet egy 1000 tehenes gazdaságot. Pályafutását 30 évvel ezelőtt 40 tehénnel kezdte, és a közelmúltban jelentős fejlesztéseket hajtott végre.

Állami támogatással fejlesztett

Az állami támogatási programoknak köszönhetően Cheng az elmúlt öt évben lecserélte korábbi 2×25-ös fejőállását egy 80 állásos körforgós fejőgépre, ami lehetővé tette számára, hogy állományát 300-ról 1000 tehénre növelje.

Sanghaj közelsége miatt kedvező tejárat sikerült kialkudnia egy közeli tejüzemmel. Innovatív szemléletének részeként Cheng a jövőben tervezi tejének egy részét közvetlenül értékesíteni.

60 perces tej

Xinhezen városában saját kávézót nyitott pékséggel és bemutató tejüzemmel. Az általa megalkotott „60 perces tej” koncepció lényege, hogy naponta háromszor, azaz minden fejés után egy órán belül friss tejet szállít saját, feltűnő megjelenésű járművével az üzletbe. Itt frissen sült pékáruk mellett különféle tej- és kávétermékeket kínál, mint például Caffè Latte, kefir, joghurt és lágyfagylalt.

Cheng Meng sikere jól példázza, hogyan lehet a modern technológiát és az innovatív értékesítési stratégiákat ötvözni a hagyományos tejtermeléssel Kínában, különösen a nagyvárosok közelségét kihasználva – számolt be a német agrarheute mezőgazdasági híroldal.

Nem csak belföldre

A Kínában működő tejtermelők egyre nagyobb figyelmet fordítanak az innovációra és a technológiafejlesztésre. Az automatizált fejési rendszerek, a digitális nyomon követési technológiák, valamint az üzemekben bevezetett precíziós gazdálkodási megoldások növelik a hatékonyságot és csökkentik a költségeket. Az ilyen típusú fejlesztések lehetővé teszik, hogy Kína ne csak a belföldi keresletet elégítse ki, hanem exportőr országgá is váljon.

Az önellátás növelése

Kína a nemzetközi tejpiacon is egyre jelentősebb szereplővé válik. Az ország már korábban is jelentős importőr volt, de az utóbbi években a belföldi termelés gyors ütemű bővülése által egyre nagyobb mértékben csökkent az importfüggés. Az állam célja, hogy növeljék az önellátást a tejiparban, ezzel is csökkentve a kitettséget. A fejlesztések része a tejtermelés fenntarthatóságának javítása, ideértve a takarmányozási gyakorlatok átalakítását és az üzemek ökológiai lábnyomának csökkentését is.

Fotó: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Modern állatmenedékek: miért hódít a plexi és a polikarbonát?

2025. június 4. 13:10

A plexi és a polikarbonát egyre népszerűbb választás az állattartók körében – nem véletlenül. Ezek a korszerű anyagok biztonságot, tartósságot és esztétikus megjelenést nyújtanak a kutyák, macskák, madarak vagy kisállatok számára kialakított otthonokban.

1,8 milliárd forint közvetett támogatást kaptak a méhészek

2020. január 11. 15:02

A méhészek egy év alatt 1,8 milliárd forint közvetett támogatási forráshoz jutnak hozzá, amiből méhanyát, méhegészségügyi gyógyszereket vásárolhatnak, támogatást kapnak szakmai továbbképzésre, szaktanácsadást vehetnek igénybe és hozzájuthatnak a legfrissebb szakirodalomhoz.

2,5 milliárdos támogatás járványvédelmi rendszerek kialakítására

2020. október 15. 08:16

A különböző járványos állatbetegségek állattartó telepeken történő megjelenésének valószínűsége számos technológia alkalmazásával csökkenthető.

Továbbra is kiemelten támogatják az ökológiai gazdálkodást

2019. június 5. 12:33

Az ökológiai gazdálkodás támogatását a kormány a következő tervezési időszakban is kiemelt feladatának tekinti.

MA-HAL: egyszerűbb támogatási rendszerre van szükség a halászati ágazatban

2019. szeptember 22. 10:36

A MA-HAL vezetése eddig is sokat foglalkozott a jövővel, az uniós halászati politika 2020 utáni alakulásával. A jelenleg futó MAHOP-program alapján a 2020 utáni támogatási rendszert szeretnék a mainál egyszerűbbé tenni.