2℃ -6℃
február 19. Zsuzsanna, Eliza, Konrád
Talajélet

A salak mint talajjavító

Agrofórum Online

A salak a talaj szerkezetének javítására is használható, de emellett hatékonyan csökkenti a mezőgazdasági területekről származó metán- és dinitrogén-oxid-kibocsátást.

Vastartalmánál fogva segít a mikrobiális aktivitás szabályozásában is, így hozzájárulhat az üvegházhatású gázok csökkentéséhez és fenntarthatóbbá teheti a növénytermesztést.

A Koreai Nemzeti Kutatási Alap állami finanszírozásból indított el egy kutatást, amely a salakot mint talajkezelő anyagot vizsgálta. A salaknak a metán (CH₄) és a dinitrogén-oxid (N₂O) kibocsátásának csökkentésére irányuló hatása volt a leghangsúlyosabb pont a kutatásban.

Hogyan keletkezik a salak?

A salak acél- és vasipari folyamatok végtermékeként, olvasztás útján keletkezik. Nem olyan, mint a hamu, a salak durvább, szemcsésebb és nehezebb. Nagyobb az ásványianyag-tartalma és a külleme sokszor kőzetszerű vagy akár kristályos. Vasban és szilíciumban gazdag, ezért hasznos lehet a mezőgazdaság számára.

Talajkezelésre is alkalmas?

A salak alkalmas arra, hogy fertőtlenítő hatása miatt talajkezelésre használják. Főleg gyengébb minőségű talajok esetén lehet hasznos, mivel feljavíthatja a kezelt terület minőségét. Eddig a legszélesebb körben rizsföldeken vetették be, mivel ezeken a területeken az anaerob környezet kedvez a metán termelésének.

A metán csökkentése kulcsfontosságú az éghajlatváltozás elleni küzdelemben. A salakban lévő vas alternatív elektronakceptorként működik az oxigénszegény környezetekben, és serkenti a vas-redukáló baktériumok növekedését, miközben gátolja a metánt termelő mikroorganizmusok aktivitását. Emiatt a salak alkalmazása akár 56%-kal is csökkentheti a metánkibocsátást a rizsföldeken (Kínában, Koreában és Japánban).

Nem minden salak hasznos a földeken

Bár sokféle salak van, nem mindegyik alkalmas mezőgazdasági felhasználásra. A fent említett vas- és acélipari salakok (amik szilikátokban gazdagok) jók, illetve a szénégetéssel keletkező salakok (ezekben szilícium és kalcium van), valamint a cementipari salakok (ezek javítják a talaj pH-értékét és a vízmegtartó képességét).

A szilikát salak (amely hatalmas kohókban, az acél- és a vasgyártás melléktermékeként keletkezik) szilíciumot tartalmaz – ez is felhasználható a mezőgazdaságban, mivel tökéletesen alkalmas arra, hogy talajjavításra használják. A kutatások szerint pozitív hatással van a növények növekedésére, különösen a gyökérzet fejlődésére. Ezen túlmenően a többi salaktípushoz hasonlóan szintén javítja a talaj oxigénellátottságát.

A salak használata pozitív hatással van a talaj minőségére, a növénytermesztésre, az élelmiszer-biztonságra, így mondhatni, kulcsfontosságú szerepet tölt be a fenntartható mezőgazdasági termelésben. Felhasználásával mindemellett csökken a gyárak hulladéktermelése, a földeken pedig kevesebb műtrágyára lehet szükség.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Biogazdálkodás, regeneratív gazdálkodás: ne keverjük a fogalmakat

2025. február 12. 14:40

Nyilvánvalóan minden alternatívnak számító termesztési módozat esetében törekedni kell a termesztés gazdaságosságára.

UV álló baktériumok?

2025. február 3. 11:10

Sok ilyen álhírt hallani mostanában. A valóság azonban szerencsére az, hogy mint minden élő szervezet, a baktériumok sem kedvelik az UV sugarakat, és ha nem forgatjuk be azokat a talajba, akkor a talajfelszínre történő kijuttatás után rövidesen elpusztulnak.

2025 mezőgazdasági kihívásai: fókuszban a talajélet

2025. január 30. 16:10

Az elmúlt 10 évben azt lehet mondani, hogy felgyorsult és folyamatos a klímaváltozás és az átlaghőmérséklet emelkedése. Ez globális szinten 2024-ben 1,5 Celsius-fokkal volt magasabb, mint az 1850-es évek környékén.

Tudjon meg többet a humuszról, amely nélkül nincs termés!

2025. január 24. 08:10

Nem minden humusz egyforma. Megtudhatja, hogy miért érdemes a talaj humusztartalmát növelni, és a talajművelés milyen hatással van rá.

Ismerje meg a talajegészség öt alapelvét!

2025. január 9. 09:40

A talajjavítás, a termőföld minőségének fokozása nehéz és sok munkát igénylő folyamat. Ennek legfontosabb lépéseit mutatjuk meg.

Hogyan savanyíthatjuk a talajt a körte számára?

2020. április 12. 05:36

Sz. Balázs kérdése: Segítségüket szeretném kérni. Hogyan lehet csepegtető öntözéssel savanyítani a talajt ahhoz, hogy megfelelő legyen a ph értéke a körtének a kedvező tápanyag-felvételhez.

Repce vagy kalászos vetését tervezi? Több és jobb hozamot talajjavítással érhet el!

2023. augusztus 9. 06:10

Hamarosan időszerű lesz az őszi vetésű növényfajok előtti talajmunka és így a szükségszerű talajjavítás is.

A herceghalmi mészlepedékes csernozjom lett az év talaja

2022. december 6. 09:11

Minden eszközzel támogatja a talajtudatos gazdálkodást az Agrárminisztérium – közölte Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár hétfőn, a Magyarország talaja 2022 szakmai konferencián.