18℃ 11℃
április 15. Anasztázia, Tas, Oktávia
Növényvédelem

Óriási károkozásra képesek a szúfélék

Agrofórum Online

A szúfélék, főleg a betűzőszú évek óta hatalmas problémát jelent a lucfenyőt termesztő országokban. A szaporodását nagyon nehéz megfékezni, a fertőzött faanyagot pedig a fatelepek nem tudják hasznosítani.

Magyarországon mintegy 80 szúfaj él, amelyek kárt az élő fa rágásával okoznak. Általában a (például a klímaváltozás miatt) legyengült vagy kárt szenvedett fákat találják meg, amelyek gyanta termelésével nem tudnak megfelelően védekezni a szúbogár ellen. A közhiedelemmel ellentétben holt, feldolgozott faanyagban nem tesznek kárt.

2024 jól indult a betűzőszú számára

A betűzőszú (Tomicus typographus) főleg lucfenyvesek lakója és a fenyő egyik legveszedelmesebb kártevője.

Az agrarheute szakportál írja, hogy 2024-es év nagyszámú áttelelő rovarral indult a nagy kiterjedésű cseh, osztrák és német lucfenyvesekben. A hó- és viharkárok miatt pedig sok volt a legyengült fa is, ami a bogarak kedvenc tápláléka. A meleg időjárás miatt korán kezdődött a szúfélék számára a szezon, és erős volt a fertőzési nyomás. Összesen három szúgeneráció tudott kifejlődni a tavasz és a nyár folyamán, súlyos károkat okozva a faállományban.

Mindazonáltal különösen a lucfenyők képesek voltak védekezni a fertőzés ellen. A szeptemberi hideghullám idő előtt megállította a kéregbogarak rajzórepülését, és ezen a későbbiekben a magasabb hőmérséklet sem változtatott.

Hogyan lehet a szúfélék kártételét télen megelőzni?

A hideg évszakban a szúfélék is telelnek, ezért kevés figyelem irányul rájuk. Pedig a védekezés ilyenkor is nagyon fontos.

A rövidülő napok miatt a szú megfelelő téli telelőhelyet keres. Ha hidegebb van, akkor a föld alá bújik, de melegebb teleken képes a fák kérge alatt átvészelni a hideg időszakot, sőt 8 °C feletti hőmérsékleten még folytathatja is a táplálkozást. Az erdészeknek és az erdőtulajdonosoknak ezért most kell ellene fellépniük.

Mivel a legtöbb kéregbogár a kéregben telel át, a fertőzött fákat el kell távolítani, mielőtt a bogarak a talajba költöznek. Erre azért is szükség van, mert a szúfélék enyhe téli hőmérsékleten tovább fejlődnek és így a fagyot is jobban elviselik. A fertőzött fák gyors eltávolítása ezért létfontosságú, annál is inkább, mert egy fertőzött lucfenyő tavasszal akár 20 új fát is megfertőzhet.

A téli hó- és viharkárok miatt sérült fákat is ki kell vágni még a hideg évszakban. A fa eltávolítása helyett elég lehet, ha a fertőzött fakéregtől szabadul meg a gazdálkodó. Ezek ugyanis tavasszal kiváló szaporodóhelyet biztosítanak a bogárnak.

A szú a tél vége felé tapasztalható melegebb napokat arra használja fel, hogy felkészüljön a szaporodásra. 16 °C-tól képes rajzani, és gyakran már áprilisban elhagyja a talajt.

A szúfélék valószínűleg a klímaváltozás miatt történő felszaporodásáról például itt olvasható egy érdekes összefoglaló.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Falat emelt egy falu, és megfékezte az aszályt

2024. április 8. 11:10

Az indiai Rádzsasztánban a helyiek falak és árkok építésével vették fel a harcot az éghajlatváltozással, és újraélesztették földjeiket.

Az új támogatás célja a fenntarthatóbb mezőgazdasági termelés ösztönzése

2022. augusztus 29. 09:40

Az Agrárminisztérium a 2023-tól induló Közös Agrárpolitika (KAP) keretében a környezeti, klímavédelmi és biodiverzitás szempontjából értékes területeknél is elérhetővé teszi a mezőgazdasági területek után fizetendő alaptámogatást.

Kicselezhetjük a klímaváltozást: melegkedvelő spenót, egyenesen Új-Zélandról

2024. április 27. 12:10

A klimatikus változások miatt egyre forróbb nyarak kevésbé viselik meg, mint a Spinacia oleraceát. Ez pedig az íze mellett még egy további érv, hogy kertünkben helyet szorítsunk neki.

Szereti a rizst? Akkor ez érdekelni fogja

2018. november 27. 04:36

A rizs szerepe az emberiség táplálásában kiemelkedő, világszerte 160 millió hektáron termesztik. A rizskutatás fellegvára a Fülöp-szigeteki Nemzetközi Rizskutató Intézet (International Rice Research Institute, IRRI), mely nem csak a rizshez kapcsolódó tudományos tevékenységek központja, de igazi szellemi műhely is. A tanulmányútról készült beszámolóban a főbb rizsnemesítési célokról, a modern „klímabiztos” fajtákról olvasható összefoglaló.