4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Tápanyag-utánpótlás

Így hozhatja ki a legtöbbet a műtrágyából

Agrofórum Online

Műtrágya nélkül persze nincs költséghatékony növénytermesztés. Azonban nem mindegy, hogy miből, mennyit, mikor és hová juttat ki.

Gondolkodjon előre, számoljon és tegyen szert a legnagyobb nyereségre anélkül, hogy túlköltekezne. Íme, nyolc tipp a műtrágyára költött forintok hatékonyságának maximalizálásához.

1. A gabonafélék, például a kukorica esetében helyezze a hangsúlyt a nitrogénre. Ha a kukorica számára nem áll rendelkezésre elég nitrogén, akkor a termésvárakozásaira keresztet vethet, függetlenül a foszfor- és káliumszintektől.

2. Ne hanyagolja el a ként! A közepes vagy alacsony szervesanyag-tartalmú talajokon még jobban oda kell figyelni a kéntartalomra.

3. Próbálja meg nem elhasználni a talajban káliumot! Bár a káliumnak nincs olyan közvetlen hatása a hozamra, mint a nitrogénnek, befolyással bír a növény állóképességére, vízgazdálkodására és a betegségekkel szembeni ellenálló képességére. A nitrátok és a kálium a talajban „kéz a kézben járnak” egymással, így ha a magasabb kukoricatermés érdekében több nitrogén alkalmaz, akkor több káliumra is szükség lesz. Ha csökkenti a kijutott kálium mennyiségét, azzal gyorsan csökken a talajban rendelkezésre álló kálium mennyisége, amit lassú és nehézkes folyamat lesz visszaállítani.

4. A káliummal összehasonlítva a foszfor több lehetőséget kínál a hatékonyság növelésére, ha a megfelelő terméket a megfelelő mennyiségben, megfelelő időben és megfelelő helyen alkalmazza. A foszfort a növény egész élete folyamán felveszi, de a legfontosabb, hogy a vegetációs időszak elején rendelkezésre álljon. A vetőgéppel a vetőmag mellett és kissé alatta kijuttatott foszfor kétszer olyan jól hasznosul, mint ha ugyanazt a mennyiséget simán csak kiszórná.

5. Bár az optimális időzítés és elhelyezés hatékonyabbá teheti a műtrágyázást, nem változtatja meg a növény által felhasznált tápanyagok mennyiségét. Ha ezeket a tápanyagokat nem pótolják, a talaj tápanyaszintje romlani fog.

6. Az 5. pont bizony a sávos kijuttatásra is érvényes! A növények mindenképpen ugyanazt a mennyiséget veszik fel a talajból, és ezt a sávos kijuttatás során is figyelembe kell venni. Ha éveken át kevesebb műtrágyát juttat ki, mint amennyi a kultúrnövényekkel lekerül, azzal teljesen kimerítheti a talaj tápanyagtartalékait.

7. Ha a műtrágyázással két évre tervez előre, akkor az éves műtrágyaköltségeket átmenetileg csökkentheti. A talajvizsgálati eredmények alapján átmenetileg kevesebb hatóanyagot juttathat ki, majd újra feltöltheti a talajt. Figyelem, hosszú távon viszont rossz stratégia!

8. Határozza meg a nyereségcéljait, és ezeket szem előtt tartva tanulmányozza a talajvizsgálati eredményeket, hogy eldöntse, hol csökkentheti a műtrágyaköltségeket. A legjobb megközelítés a precíziós. nézze végig a terület minden egyes zónáját, és csökkentse a műtrágyaadagokat a tápanyaggal feltöltött zónákban, és pótolja a hiányosságokat a gyengébben teljesítő területeken.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egy kis növényélettan: hogyan kerüljük el az „éhezésüket”?

2025. február 18. 13:10

Ne várjuk meg, hogy a növényünk hiánytünetekkel jelezze az „éhezést”, mert akkor már termésveszteséggel mindenképpen számolnunk kell!

Lehetőségek a búza és a repce fejtrágyázására

2025. február 6. 11:10

Legkésőbb január végén már látható, hogy körülbelül milyen lesz az áttelelt állomány beállottsága, fejlettsége.

Hogyan juttassam ki a nitrogénműtrágyát, és melyik műtrágyát válasszam?

2025. január 17. 16:10

Legkésőbb januárban meg kell tervezni az őszi vetések nitrogén-fejtrágyázását, hiszen közeleg az az időszak, amikor a búza és a repce ismét fejlődésnek indul, és akkor bizony nem szabad késlekedni.

Mire használható a hamu a kertben?

2025. január 15. 08:10

A fa hamuja gazdag különböző ásványi anyagokban, például káliumban, kalciumban, foszforban és magnéziumban.

Lehetséges egy kisgazdaságban saját műtrágyát előállítani?

2025. február 3. 09:40

A válasz egyértelmű igen, bár a német gazdának jól jön a biogázüzemben keletkező fermentációs maradék. Így lesz a hulladékból értékes műtrágya.

Mi van a szigorúan őrzött kerítés mögött?

2018. június 8. 09:38

A címben feltett költői kérdése egyszerű a válasz: rend, tisztaság és biztonság. A Borealis L.A.T Kft. lőrinci telephelyén jártunk.

Kutatások szerint 2050-ig 80%-kal csökkenthető a műtrágyákból származó szén-dioxid-kibocsátás

2023. április 21. 11:44

A kutatók kiszámították a műtrágyák teljes életciklusának szén-dioxid-kibocsátását, amelyek a teljes üvegházhatást okozó gázkibocsátás mintegy öt százalékáért felelősek.

Beszéljünk az ureázinhibitorokról úgy, hogy mindenki értse!

2024. november 20. 13:40

Bár sokat hallunk róluk, mégsem teljesen világos, hogyan „tartósítják” az ureázinhibitorok a nitrogént. Ebből a videóból Ön is meg fogja érteni.