Bár a magyar neve nem túl hízelgő, a köpködő pálmát angol nyelvterületen Madagaszkár ékkövének is nevezik, ami kedvezőbb színben tünteti fel ezt a meseszép szobanövényt. A gondozása is roppant egyszerű – mégsem illik minden háztartásba.
A köpködő pálma, vagyis az Euphorbia leuconeura egy igen érdekes növény. Amint elér egy bizonyos méretet, a magjait méterekre lövi szét. Ez – bár vélhetően senkiben nem merül fel – roppant ijesztő és kellemetlen lehet, főleg, ha nem számítunk rá, vagy ha túl közel tartózkodunk hozzá.
Furcsa szokása ellenére a köpködő pálma rendkívül népszerű növény, és a gondozása is egyszerű. Ennek ellenére kisgyermekes családoknak nem ajánljuk, és háziállatok közelében sem célszerű tartani.
Zajos szaporodás
A köpködő pálma (Euphorbia leuconeura) rendkívüli szaporodási mechanizmussal rendelkezik: a beérett magjait nagy erővel lövelli ki az élőhelyén, akár több méteres távolságba is.
Ez a folyamat igencsak zajos lehet, hiszen a magok hangos koppanásokkal landolnak a padlón. Ha sok más növényt tartunk vele együtt ugyanabban a helységben, ne lepődjünk meg, ha idővel a cserepekben apró köpködő pálmák nőnek ki – hisz ez annak a jele, hogy a növény szaporodása (még ha nem is így terveztük) sikeres volt.
További érdekességek
A köpködő pálma télen, ha a hőmérséklet körülbelül 17 °C-ra csökken, sokszor lehullajtja leveleit annak érdekében, hogy lelassítsa az anyagcseréjét. Ez egy teljesen természetes folyamat, nem betegség vagy probléma, hisz aztán a növény tavasszal új leveleket hoz.
Mit kell tudni a köpködő pálma gondozásáról?
- A köpködő pálma meglehetősen igénytelen növény.
- Ellenálló a betegségekkel és kártevőkkel szemben.
- A világos helyeket kedveli, de a közvetlen, déli napsütés árthat neki.
- Nyáron 20-24 °C között érzi jól magát, télen 12-14 °C az ideális hőmérséklet a számára.
- Az enyhén nedves talajt kedveli.
- Kerülni kell a túlöntözést és a pangó vizet, hogy megelőzzük a gyökérrothadást.
- Áprilistól szeptemberig hathetente adjunk neki tápoldatot (például kaktuszokhoz valót), télen viszont tartsunk szünetet.
- Kétévente, tavasszal ajánlott átültetni.
- Időről időre forgatni kell, hogy egyenletesen növekedjen, és ne hajoljon túlságosan a fény felé.
- A nem télálló köpködő pálma nyáron dézsás növényként balkonon vagy teraszon is tartható, ha szélvédett helyre tesszük.
Figyelmeztetés: mérgező növény!
A köpködő pálma minden része erősen mérgező, ezért a nevelése során célszerű kesztyűt viselni. Kisgyermekes családokba és kisállatok mellé nem ajánlott.
Videó a növény neveléséről: