Növényvédelem
Fizetett tartalom

Kritikus időszak a repcében: így előzze meg a fénybogár okozta károkat!

KITE Zrt.

Ha a hazánkban csökkenő területen ma repcetermesztésre vállalkozik valaki, akkor növényét még a „széltől is óvja”, nehezített pályán (csökkenő hatóanyag-kínálat mellett) kell megvédenie terményét.

A termesztés egyik kulcsa a rovarkártevők elleni védekezés, ahol jelenleg csupán néhány piretroid és acetamiprid hatóanyagú készítmény áll rendelkezésre állománykezelésre, emellett a hosszú távú és egyoldalú szerhasználatnak köszönhetően mára rezisztencia alakult ki bizonyos piretroidokkal szemben a repcefénybogár esetében.

A tavaszi felmelegedéssel e kártevők is megjelennek az állományokban, és általában a virágzás előtt okoznak problémát. Bizonyos években már nagyon korán feltűnnek a repcetáblákon, tojásaikat a bimbókba rakják, ahonnan lárváik 4-9 nap alatt kelnek ki. A zöld bimbókat rágva megsérti a bibét, így nem lesz becő. Nemcsak a lárvák, hanem a kifejlett bogarak is károsítják a bimbókat, mivel érési táplálkozásukhoz pollenre van szükségük.

Amint a bogarak száma meghaladja az 1-2 bogár/növényt vagy látjuk, hogy párosodnak, akkor nem érdemes sokat várni a védekezéssel, mert a késlekedés súlyos károkat okozhat!

A Leptostar® rovarölő szer időzítésére ideális a repce zöldbimbós állapota (Fotó: Nagy László, KITE Zrt.)
A Leptostar® rovarölő szer időzítésére ideális a repce zöldbimbós állapota (Fotó: Nagy László, KITE Zrt.)

Ha még zöldbimbós állapotban a későbbi (akár hatástalan) piretroidos kezelés helyett a KITE Zrt. kínálatában újként megjelenő költségtakarékos, acetamiprid hatóanyagú Leptostar® 200 SL rovarölő szert alkalmazzuk, még meg tudjuk akadályozni a kártevő térhódítását.

Egy jól időzített, felszívódó és tartamhatással rendelkező Leptostar® kezelés lefedi a repce zöld- és sárgabimbós fenológiai állapotát, és akár virágzásig megvédi az állományt a kártevőtől, mely azt követően már nem okoz kárt.

A Leptostar® rovarölő szer sárgabimbós állapot (BBCH 59) végéig kijuttatható (Fotó: Nagy László, KITE Zrt.)
A Leptostar® rovarölő szer sárgabimbós állapot (BBCH 59) végéig kijuttatható (Fotó: Nagy László, KITE Zrt.)

Az imágók betelepedésének időszakában, a repce rejtett vagy zöldbimbós fenológiájában 0,2-0,3 l/ha dózisban kijuttatva hatékony védelmet biztosít a fénybogár kártétele ellen. A készítmény méhveszélyesség szempontjából nem jelölésköteles, kijuttatása a repce sárgabimbós állapotának végéig (BBCH 59) engedélyezett.

A fentieken túl miért érdemes a Leptostar® rovarölő szert választani?

  • Gyors hatású, tartós védelmet nyújtó megoldás a jól bevált acetamiprid hatóanyagra alapozva.
  • Széles kultúrapalettán alkalmazható. (A repcén túl kalászosokban, napraforgóban, kukoricában, zöldség- és gyümölcsfélékben is.)
  • Számos rovarkártevő ellen bevethető a kártevők különböző fejlődési szakaszában.
  • A költségtakarékosan beszerezhető készítmény felhasználásához a KITE Zrt. szaktanácsadói széles körű és szakszerű segítséget nyújtanak partnerei részére.

További információkét keresse fel területileg illetékes szaktanácsadóinkat vagy tudjon meg többet weboldalunkon!

Vartek Cintia, kereskedelmi koordinátor

A Leptostar® 200 SL gyártója és az engedélyokirat tulajdonosa: QEMETICA Agricultural Solutions Poland S.A. A növényvédő szerek felhasználása kizárólag a biztonsági előírások betartásával történhet! Kérjük, mindig kövesse a címkén leírt figyelmeztetéseket és felhasználási útmutatót!

Kiemelt kép forrása: KITE Zrt.

Kezdődik a repcefénybogarak kártétele

2025. március 29. 08:10

Az őszi káposztarepce esetében az állati károsítók okozzák növényvédelmi szempontból a legnagyobb problémát.

Mit lehet tenni a kalászfuzáriózis ellen?

2025. március 28. 11:10

A különféle kórokozók esetében a védekezés hatásossága nagyon sok esetben döntő mértékben függ a védekezés időzítésétől.

Monília: veszélyben a kajszibarack

2025. március 27. 08:10

Több gyümölcsfaj esetében is egy agresszív kórokozó, a csonthéjasok moníliája okozza a termesztők számára a legnagyobb problémát.

Ezt tegyük monília ellen + videó

2025. március 26. 16:30

A virágfertőző monília elleni védekezés nem várhat. Videónkból kiderül, hogy mit tanácsol Zsigó György növényorvos.

DEREKAS helytállás a kalászosok védelmében

2022. február 22. 10:54

A KITE Zrt. a 2022-es évben egy széles termékkört átölelő kalászos csomagot kínál a gazdálkodók részére. A csomag DEREKAS néven kerül forgalomba és négy terméket tartalmaz: két gombaölő szert a növények egészségének védelme érdekében, melyek alkalmazhatóak a tenyészidőszak teljes ideje alatt, egy rovarölő szert, hogy az állományunk mentes legyen mindennemű károsítótól, valamint egy magas hatóanyag-tartalmú lombtrágyát. Ezek a csomagalkotók hozzásegítik a gazdálkodókat egy jó minőségű, magas terméshozam eléréséhez. Lássuk egyenként, mire is szolgálnak az alábbi készítmények.

Készüljünk fel időben a repceormányosok elleni védekezésre!

2023. január 30. 10:12

Korán, már februárban elkezdődik a repceormányosok betelepedése, tojásrakása.

Óriási teljesítménnyel a talaj védelmében

2021. szeptember 16. 17:36

A legnagyobb magyar, Széchenyi István is azt mondta annak idején, hogy ökrökkel, lovakkal a sáros talajt vétek tapostatni.

Gépészet Videó

,,Irányt mutatunk 2.0" - mit hoz a jövő a KITE szerint?

2023. június 26. 09:08

A KITE Zrt. nagyszabású rendezvényt szervezett nádudvari telephelyén, melyen a jelenkor és a jövő kihívásaira, és azok megoldásaira hívták fel a figyelmet a vállalat szakemberei. Az európai uniós és hazai, a mezőgazdasági tevékenységeket szabályozó jogi környezet egyre szigorúbb feltételeket teremt, és az ezeknek való megfelelés egyik eszköze a precíziós technológiák fejlesztése, és használata. A vállalati törekvéseket pedig hűen tükrözi az ,,IRÁNYT MUTATUNK 2.0” rendezvénycím is.