15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Talajművelés

A talajok egészségén nem spórolhatunk + videó

Agrofórum Online

Előző hét pénteken tartotta a Magyar Talajtani Társaság országos szintre emelkedett ,,Talaj a talpad alatt" szelvényleírási kampányeseményét. A rendezvény célja felhívni a figyelmet a talajok sokszínűségére, azok jelentőségére, és a bennük munkálkodó biológiai, mikrobiális tényező fontosságára.

Itt érdemes megemlítenünk egy másik, témához kapcsolható eseményt is, méghozzá a 8. Talajélet Konferencia és Szakkiállítást, melyet a Talajmegújító Gazdák Egyesülete szervezett.

A szervezet idén a mezőgazdaság-egészség viszonyrendszerére alapozva rendezte meg az eseményt Jakabszálláson. A talajegészséget fókuszba helyező gazdálkodási gyakorlatokat zászlóra tűző közösség által az EGY-EGÉSZSÉG koncepció keretein belül számos külföldi, és hazai mezőgazdasági, és annak határterületeit érintő szakembert hallhatott a közönség, mindezt a regeneratív gazdálkodás megközelítéseivel összefüggésben.

Amikor a regeneratív szót meghallom, az reménnyel, és inspirációval tölt el, hiszen a regeneráció nem kizárólag normális, hanem egyben gyógyulási folyamat is. Lássuk csak: amikor megsérül a bőröm, a testem tudatában van, hogyan gyógyítsa meg magát. De ugyanakkor támogatnom is kell a testem a gyógyulásban.

-mondta el Anne Biklé, tudományos író és előadó, aki az USA-ból látogatott el az eseményre. A regeneratív mezőgazdasággal kapcsolatos gondolataiba beleszőtte a talajegészség helyreállításával kapcsolatos reményeit is, és azt a felismerést, hogy hazánkban az ezzel kapcsolatos tudatosság még hagy kívánnivalót maga után.

A világon mindenhol vannak gazdálkodók,  akik eltérő erőforrásokkal, kultúrnövénykörrel, és talajtani adottságokkal rendelkeznek. Pontosan ezért érzem fontosnak hangsúlyozni a jobb talajegészség elérését, mint fő célt. Hogy miért van erre szükségünk? A növényegészség érdekében. A növények jól funkcionáló mikrobiommal egészségesebbek lesznek, így, ha a talaj egészségesebb, a növényi mikrobiom is egészségesebb.

-tette hozzá a szakember.

Az egyik mesésnek mondható dolog, amely az állati és növényi táplálék szempontjából igen új iránynak számít, és még mindig rengeteget tanulunk róla: a mikrobiális anyagcseretermékek. Ez furcsán hangzik, de igaz. A talajban és emésztőrendszerünkben található baktériumok olyan vegyületeket állítanak elő, amelyeket a növények és a táplálkozó állatok képesek felvenni. Ezekről a rövid szénláncú zsírsavakhoz hasonlítható vegyületekről kiderült, hogy gyógyhatással bírnak.  A regeneratív mezőgazdaságnak hála ezeket az anyagokat visszajuttatjuk a szervezetünkbe. 

Amikor erről a gyakorlatról beszélek, úgy értem, hogy a kémiai anyagok bevitelét minimalizáljuk, és fokozzuk a szervesanyagok visszaforgatását a rendszerünkbe, vagyis vissza akarjuk állítani a talaj mikrobiomjának működését. Ez mind a regeneratív szemlélet része, hiszen végső soron a mezőgazdaság mindig is az emberiség javát kellett hogy szolgálja.

Még mindig hosszúnak ítélem az utat, amelyet meg kell tennünk. A világ számos területén már megoldottuk az éhínséget, megfelelő hozamaink és elég élelmiszerünk van. De valójában e hozamok eléréséhez feláldozzuk az említett mikrobiális tényezőt. Tehát, mit ér az az élelmiszer, amely nem táplál bennünket? Valóban át kellene gondolnunk, hogy az agráriumban rejlő hatalmas potenciált hogyan használhatnánk ki… A regeneratív mezőgazdaság gyakorlata az én értelmezésem szerint, úgy érzem hozzásegíthet bennünket.

– zárta gondolatait a tudományos előadó. További részletek a videóban!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A talaj világnapja alkalmából

2024. december 5. 14:15

A talaj, mint az élet feltétele egyre nagyobb figyelmet kap hazai és nemzetközi szinten egyaránt. Egyre több a tudatosan gondolkodó gazdálkodó, akik képesek felfogni a földi élet léte és a talaj egészségének kapcsolatát.

No-till és cirok a talajregeneráció jegyében

2024. június 7. 14:40

A talaj regenerációját középpontba helyező mezőgazdasági gyakorlatok szerves elemei a talajforgatás elhagyása, a talaj takarása, takarónövények alkalmazása. Május elejére már számos kultúrát elvetettek a gazdálkodók, de a cirok direktvetését még volt lehetőségünk elkapni Uraiújfalu határában...

Amiről a talajszelvények mesélnek

2024. március 26. 08:10

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint az AKIT Nyíregyházi Kutatóintézete is csatlakozott a Magyar Talajtani Társaság ,,A talaj élete – amit egy szelvény el tud mondani magáról" elnevezésű országos figyelemfelkeltő akciójához.

Hol a felelősség a termőtalaj-védelemben?

2024. február 26. 11:40

A Magyar Talajvédelmi Baktérium -gyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetsége ,,Termőtalaj - lehetőségek és kihívások a növénytermesztésben” címen szervezett kerekasztal-beszélgetést az idei AgromashExpo és Agrárgépshow-n, mely során a talajvédelem kérdésköre ismét reflektorfénybe kerülhetett hála a meghívott szövetségi tagoknak, szakembereknek.

Növény-gomba-talaj kapcsolat

2022. december 3. 06:36

A növényekkel szimbiózisban élő gombák nagyban hozzájárulnak a talaj egészségéhez.

Kiemelten fontos a talaj vízmegtartó képességének növelése

2023. június 25. 13:34

A megvalósításban fokozott szerepe van a gazdák összefogásának helyi szinten, miközben stratégiájuk országosan is hozzájárul a klímaváltozás hatásainak mérsékléséhez.

Lényeges a talaj széntartalmának növelése

2018. november 19. 09:33

A talajokat folyamatosan pusztítja és tönkreteszi a gyors ütemű építkezés, az infrastruktúra-fejlesztés és a bányászat. A talaj szervesszén-tartalma csökken, ami növeli a további globális felmelegedést.

BactoFil® Kalászos az őszi kalászosok termesztés technológiájában

2019. szeptember 10. 14:33

A növénytermesztők legfontosabb feladata az évjárati körülményeknek megfelelően a növények számára a lehető minél optimálisabb feltételek kialakítása, amelyben a legnagyobb figyelmet a talajra kell fordítani.