A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma is megnő – ezzel együtt a baleseti kockázat is, különösen a villamos hálózatok közelében. A szakszerű előkészítés és a biztonsági előírások betartása kulcsszerepet játszik abban, hogy a munkavégzés során ne történjen áramütéses baleset vagy anyagi kár.
A mezőgazdasági gépek mérete az elmúlt években jelentősen nőtt, így gyakran kerülhetnek veszélyes közelségbe a légvezetékekhez.
A leggyakoribb esetek között szerepel, amikor egy gép karja, rakodószerkezete vagy magasra emelt része érintkezik az elektromos hálózattal, esetleg oszlopnak ütközik. Egy ilyen baleset akár életveszélyes áramütéssel is járhat.
Az E.ON Hungária Csoport, az MVM Csoport és az OPUS ENERGETIKA Csoport közösen hívja fel a figyelmet arra, hogy a tavaszi időszakban végzett mezőgazdasági munkák különösen nagy körültekintést igényelnek.
Előkészület a munkaterületen
Mielőtt bármilyen géppel dolgozni kezdene, mindig járja be a munkaterületet, és mérje fel, hol húzódnak a légvezetékek vagy a föld alatti kábelek. Ne csak a gép magasságát, hanem szélességét és fordulókörét is vegye figyelembe.
Különösen figyelni kell:
- magas gépekkel (permetező kar, teleszkópos rakodó),
- széles eszközökkel (pl. betakarítógép, szárzúzó, magágykészítő),
- nyitott rakomány szállításakor (pl. bálák, termények),
- a föld alatt futó vezetékek jelenlétére földmunka előtt.
A föld alatti kábelekre is ügyelni kell
A földmunkák mélysége is megnőtt a korszerű talajművelési eszközöknek köszönhetően. Mélylazítás vagy ültetés során nem ritka az akár 80 cm-es munkamélység sem – ez viszont már veszélyeztetheti a föld alatt húzódó villamos kábeleket.
Ha ilyen területen dolgozik, a megengedett maximális mélység 50 cm, ennél mélyebbre csak a közművek pontos helyének ismeretében szabad menni.
Vészhelyzet: mit tegyünk baleset esetén?
Ha a munkagép érintkezik a légvezetékkel, a jármű feszültség alá kerülhet. Ilyenkor tilos kiszállni, a legbiztonságosabb, ha a gépkezelő a járműben marad, és azonnal értesíti az áramszolgáltatót. Külső személy sem közelítheti meg a gépet vagy a vezetéket.
Kivételes esetben, például tűz esetén, ki kell ugrani a járműből úgy, hogy ne érintkezzen egyszerre a géppel és a talajjal. A talajtól való eltávolodás során csak páros lábbal ugrálva haladjon, legalább 20 méteres távolságra a járműtől.
Egyéb tevékenységek esetén is körültekintés kell
A villamos vezetékek közelsége nemcsak mezőgazdasági munkáknál, hanem építkezés, rakodás, locsolás, gallyazás, illetve szabadidős tevékenységek – például horgászat, drónozás vagy sárkányeregetés – során is fokozott veszélyforrást jelenthet.
Fontos alapszabály: soha ne közelítsen meg villamos vezetéket! A vezeték állapotát szabad szemmel nem lehet megítélni, így mindig feszültség alatt lévőként kell kezelni. Ne érintse meg, ne mászszon a közeli fára, és ne végezzen gépmunkát vagy eszközmozgatást a közvetlen közelében!
Baj esetén azonnal értesítse a területileg illetékes szolgáltatót:
- E.ON Hungária Csoport
- Budapest és Pest vármegye: 06-80-38-39-40
- Észak-Dunántúl: 06-80-533-533
- Dél-Dunántúl: 06-80-20-50-20
- MVM Csoport
- Észak-Magyarország: 06-80-42-43-44
- Dél-Alföld: 06-62-565-881
- OPUS ENERGETIKA Csoport
- Tiszántúl: 06-80-210-310
Kiemelt kép: Pixabay.