23℃ 12℃
április 15. Anasztázia, Tas, Oktávia
Növényvédelem

Most veszélyeztet a bimbólikasztó bogár

Agrofórum Online

A tavasz beköszöntése nemcsak a különféle termesztett és vadonélő növények számára jelenti a növekedés és a fejlődés időszakának kezdetét, hanem rengeteg kórokozó és kártevő számára is azt jelenti, hogy itt a táplálkozás és a szaporodás ideje.

Ilyenkor nemcsak a szántóföldeken, hanem az álló kultúrákban, gyümölcsösökben is megjelennek a károsítók, amelyek a most kialakuló biomasszát tekintik táplálékuknak. Kár, hogy ebből a növényi biomasszából a gazdálkodókkal szállnak versenybe.

Az almatermésű kultúrákban is „indul a szezon”, azaz a kártevők megkezdik szokásos éves tevékenységüket, amely nem szolgál nagy örömére a gyümölcs termesztő gazdáknak.

Egy „elfeledett” károsító

Az alma és a rokon gyümölcstermő haszonnövények esetében van sajnos egy olyan, sok gazdálkodó által alig ismert és soha nem is látott kártevő, amely napjainkban ismét reneszánszát éli.

Ez a jószág a bimbólikaszó bogár (Anthonomus pomorum). Amely bár majdnem minden almatermésű gyümölcsfán előfordul, de durvább kártételeket csak az almán szokott okozni.

Egyetlen nemzedék – szűk kártételi időablak

A bimbólikasztó bogárnak évente csak egy nemzedéke fejlődik. (Lévén, hogy a kártétel helyszíne és időpontja, azaz az almatermésű növények bimbós állapota, évente csak egy alkalommal következik be).

A talaj felső rétegében imágó alakban telel át. A téli fagyokat (már ha vannak egyáltalán) nagyon jól tűri.

A bogár rügypattanás után jön elő a telelésből és rövid érési táplálkozás és párosodás után petéit a fiatal, zöld, vagy éppen már szineződő bimbókba helyezi el.

A zöldbimbós állapot vége a kártevő támadásának kedvező fenofázis
A zöldbimbós állapot vége a kártevő támadásának kedvező fenofázis

A peterakásra kijelölt bimbót szaganyagával meg is jelöli. Így a már „foglalt” bimbóba másik bogár már nem fog petét rakni.

A petéből kifejlődő kisméretű, hajlott testű, lábatlan kukac a bimbó belsejében mindent megesz és elpusztít. Miközben a sziromlevelek elbarnulva, némileg megkeményedve egy zárt burkot képeznek körülötte.

A kártevő lárvája ebben a védett gömbölyű képletben fejlődik ki és ennek végén onnan kirágva magát lejut a talajra. Oda befurakodva bábozódik és a jövő év kora tavaszáig imágóként diapauzában tölti el az időt.

Miért tűnt el, és miért jött vissza?

Miért „elfeledett” károsító ez a bogár?

Leginkább azért, mert még az Uniós csatlakozás előtt az alma ültetvényekben szinte megszokott dolog volt tavasszal a széles hatásspektrumú és durván toxikus, a környezetet cseppet sem kímélő inszekticidek technológiai szintű használata.

Az Ultracid és társai országszerte használatban voltak akkor is, ha a gyümölcsösökben a károsítók mennyisége már nagyságrendekkel a veszélyességi küszöb alatt volt. Ennek eredményeképp sok kártevő, mint pl. a pajzstetvek, de a bimbólikasztó bogár is szinte eltűnt a gyümölcsöseinkből.

A durva, mindent is vivő inszekticidek visszavonása, a specifikus hatású inszekticidek elterjedése, ugyanakkor szép lassan „visszahozta” ezeket a károsítókat. Így napjainkban mind a nagyüzemekben, mind pedig a házikertekben ismét jelen van ez a kártevő.

Késő a védekezés, ha már látszik a kár

Ahhoz, hogy egyáltalán a védekezés szóba jöhessen, nem árt ismerni a kártevő mennyiségét egy adott területen. Az sem baj éppen, ha ezt még a kártétel bekövetkezése előtt meg tudjuk tenni.

Bimbólikasztó bogár súlyos kártétele almán
Bimbólikasztó bogár súlyos kártétele almán

A kártétel, azaz az elbarnult sziromlevelekből álló gömböcskék a virágzatokban látványosak, de ekkor már a kár is bekövetkezett. Ráadásul a lárvák ellen inszekticidekkel lehetetlen a védekezés.

A régiek tudták, mit csinálnak

Sajnos ez a bogár félelmetesen jó rejtő színnel rendelkezik. Így még igencsak gyakorlott rovarászoknak is nehéz feladat, hogy akár egy brutális mértékben ellepett fán akár csak egy bogarat is találjanak.

Viszont erre a problémára is van megoldás. Ha egy kinyitott esernyőt felakasztunk a bimbókkal teli ágra és megkopogtatjuk az ágat, akkor jó eséllyel hatalmas mennyiségű, addig tökéletesen elrejtőzött bogarat láthatunk.

Ne féljünk a dédapáink által is használt segédeszközöket használni! Nem mind elavult, ami régi!!

Csak az imágó ellen hat a rovarölő szer

Az inszekticides védelem hatékony ugyan ez ellen a kártevő ellen, de azt azért érdemes figyelembe venni, hogy a kezelést minél előbb el kell végezni. Mivel csak az imágók ellen tudunk érdemben bármit is tenni.

A védekezést igen nagy valószínűséggel nehezíteni fogja, hogy bár a kultúrnövény nem, de alatta a különféle gyomnövények (tyúkhúr, gyermekláncfű, veronika fajok, stb.) már javában virágoznak. Ez mind a mézelő méheket, mind pedig a vadonélő beporzó szervezeteket odavonzza.

A kezelést úgy kell kivitelezni és időzíteni, hogy ezeket a hasznos rovarokat ne érje a kijuttatott rovarölő szer.

Élő segítség a gyümölcsösben

A bimbólikasztó bogár igen jó rejtőszínnel rendelkezik ugyan, de az alapvetően csak a nem éppen első osztályú emberi látás elől tudja őt hatékonyan elrejteni.

Azok az állatok, döntően a gyümölcsösökben élő, rovarevő madarak (cinege fajok, seregélyek, poszáták, stb.), amelyek a bimbólikasztó bogárral is táplálkoznak, könnyedén megtalálják ezt a kártevőt a fákon.

A madarak tevékenységének segítése a gyümölcsösökben (odúk ésszerű és gondos kihelyezése, madáritatók elhelyezése, stb.) nem csak a bio termesztők privilégiuma!

Bárki támaszkodhat a természetben élő hasznos ragadozók segítségére. Ha kellő mennyiségű madár él a lombkoronában, akkor ez a kártevő sem tud a veszélyességi küszöbnél jobban felszaporodni. Ott lesz ugyan, de érzékelhető kárt nem fog tudni okozni.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szárad a búzalevél vége... talán fagykár? + videó

2025. április 15. 15:10

A hirtelen beköszönő hideg nemcsak nekünk okozott kellemetlenséget. A lágyszárúak is reagáltak a fagyra: a búza is sorba állt.

Monília a csonthéjasokon: most kell védekezni!

2025. április 15. 08:10

A csonthéjasok moníliás fertőzése most a legveszélyesebb – a virágzás időszakában szükség van a célzott növényvédelemre.

Komplex védelemmel lehetünk igazán hatékonyak a kalászosokban

2025. április 14. 08:10

A gabonafélék jelentősége a vetésszerkezetben egyre növekszik, miközben termesztésük komoly kihívásokkal néz szembe.

A repcefénybogár ellen jövő héten indulhatunk + videó

2025. április 12. 13:10

A repcefénybogár elleni védekezést már sokan fontolgatják, lehet már többen léptek is. A növényenkénti rovarszám azonban árulkodó lehet!

A madáretetés szabályai házikertben

2023. október 18. 06:40

A madarak megfigyelése és etetése a kisgyermekeknek is egy érdekes feladat, így minden kertbarátot csak bíztatni tudok, hogy szoktassa oda a madarakat a kertjébe!

Továbbra is aktívak a harlekin katicák a gyümölcsösökben

2019. október 9. 08:17

Gyümölcsfélékből jószerével már csak az alma egy része, a birs és a naspolya várja a szüretet.

A hazai gyümölcsültetvények fagykárainak értékelése

2018. március 14. 11:15

Jelenleg csak rügykárokról lehet beszélni, terméskárokra vonatkozóan csak nagyon áttételes és pontatlan következtetések vonhatók le.

Jót tett a bőséges őszi-téli csapadék az almaültetvényeknek

2023. január 25. 11:07

Ha nem kellene számolni rendkívüli időjárással a következő hónapokban, a tavalyi gyenge termés után legalább átlagos mennyiségre lehetne számítani az idén.